Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Zdrowe i smaczne przepisy kulinarne


«   | 1 | 2 | 3 |  

powrót

Dietetyczny fast food

Rusłana




Skąd: Płock
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 40

Przepisy: 58


Pita z kurczakiem

(przepis na 4 porcje, czas przyrządzania 35 minut)

Składniki:

* 2 piersi kurczaka,
* oliwa z oliwek,
* sos sojowy,
* ocet balsamiczny,
* 3,5 szklanki pokrojonej sałaty lodowej,
* 0,5 szklanki piórek czerwonej kapusty,
* 2 plastry czerwonej cebuli,
* 4 cienkie placki pita,
* pieprz.

Pierś z kurczaka nasmaruj mieszanką sosu sporządzonego z 2 łyżeczek oliwy, sosu sojowego oraz szczypty pieprzu i odstaw. Sałatę lodową, czerwoną kapustę i czerwoną cebulę wymieszaj z 1,5 łyżki oliwy, 1,5 łyżki soku z cytryny z łyżką sosu sojowego i 0,5 łyżki octu balsamicznego. Kurczaka upiecz na patelni. Placki pita zwilż wodą i podgrzej na patelni bądź grillu. Pokrój kurczaka w kostkę i wrzuć do sałatki. Przyrządzoną sałatkę z kurczakiem włóż do uprzednio podgrzanej pity i zawiń w rulonik.

Porcja: 375 kcal / 24g białka/ 14g tłuszczu/42g węglowodanów/4g błonnika

Pizza z pieczarkami, rukolą i papryką

(przepis na 2 porcje, czas przyrządzania 25 minut)

Składniki:

* 1 pomidor,
* 6 pieczarek,
* 3 szklanki rukoli,
* pół marynowanej papryki,
* 2 małe serki mozarella (kulki),
* 2 małe chlebki pita,
* oliwa z oliwek,
* ocet balsamiczny,
* ząbek czosnku,
* oregano,
* 2 łyżki startego sera najlepiej parmezanu,
* ostra musztarda.

Pomidora, paprykę i pieczarki pokrój w plasterki, a mozarellę posiekaj w kostkę. Chlebek pita posmaruj mieszanką przygotowaną z 1 łyżeczki oliwy z oliwek ze zgniecionym ząbkiem czosnku. Przykryj go plasterkami pieczarek i posyp startą mozarellą. Zapiekaj pizzę przez ok. 10 minut, aż ser się przyrumieni. W tym samym czasie paprykę wymieszaj z 3 szklankami rukoli. Gdy wyjmiesz chlebek z piekarnika, posyp go mieszanką sałaty i startym parmezanem. Na koniec polej sosem przygotowanym z 1,5 łyżki octu balsamicznego i 0,5 łyżeczki bardzo ostrej musztardy.

Porcja: 390kcal / 26g białka / 13g tłuszczu / 52g węglowodanów / 10g błonnika

Hamburgery

(przepis na 4 porcje, czas przyrządzania 30 minut)

Składniki:

* 0,5 kg piersi kurczaka,
* ¼ szklanki liści kolendry lub natki,
* ząbki czosnku,
* sos sojowy,
* kminek, sól pieprz,
* 4 małe razowe bułki,
* oliwa z oliwek,
* czerwona cebula,
* keczup.

Posiekaj lub zmiel pierś z kurczaka. Wymieszaj mięso z posiekanymi liśćmi natki lub kolendry, dwoma zgniecionymi ząbkami czosnku, łyżką sosu sojowego i zmielonego kminu, dodaj szczyptę soli i pieprzu do smaku. Z farszu uformuj cztery kotlety i podsmaż je na niewielkiej ilości oliwy z oliwek. Odsącz kotlety z tłuszczu, kładąc je na pergaminie. Bułki przekrój na pół i ułóż w nich kotlety, polej keczupem. Całość udekoruj piórkami czerwonej cebuli i listkami natki lub kolendry.

Porcja: 315kcal/ 33g białka/ 7g tłuszczu/35g węglowodanów/5g błonnika

http://fitness.wieszjak.pl/dietetyka/203453,Dietetyczny-fast-food.html

reef25




Dołączyła: 07.05.2011
Posty: 1

Przepisy :ok:
Tylko, że to nie taki FAST food :) Trzeba poświęcić trochę czasu na zakup produktów i przygotowanie... W ciągu dnia trudno jest w ekspresowym tempie zjeść coś dietetycznego. U mnie w pracy nie ma w ogóle bufetu więc muszę załatwiać sprawę rano i jest to raczej dietetyczny fastest food. Np. kupuję ostatnio sok Marvit, gotowy chudy twarorożek z wkrojoną rzodkiewką Hochland i na deser baton Fitness z żurawiną... Czas na przepsiy kulinarne dopiero wieczorem...
Wczoraj zaeksperymentowałam:
Japan Salmon
1. Usmażyłam kilka kawałków łososia
2. Zamoczyłam go w sosie sojowym, wasabi plus imbir
Dla fanów sushi może to profanacja ale mi bardzo smakowało i polecam to wszystkim którzy nie mają zbyt wiele czasu na gotowanie

Ryba po turecku:

1. Smaży się rybę - najlepiej np. dorsza albo mintaja
2. Usmażoną rybę podajesz w sosie sambal, kefirze, z cebulą i cytryną

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

te przepisy są bardzo ciekawe. sama lubię bawić się w kuchni, bo uważam, że wystarczy odrobina wyobraźni, żeby stworzyć niskokaloryczny odpowiednik bomby kalorycznej.
np. ostatnio wymyśliłam coś takiego:
grahamka
100 gram gotowanej piersi z kurczaka
warzywa

i tyle. jest pysznie szybko, a przede wszystkim zdrowo.

jak chcecie, to podam wam przepisy na dietetyczne zapiekanki, frytki, itd.

mexes




Dołączyła: 18.05.2011
Posty: 2

szybkie śniadani a la TZAZIKI

Staram odżywiać się zdrowo a lubie smaczne, oryginalne dania ale nie zawsze jest czas więc często idę skróty.

Gotowy twarożek z wkrojonymi ogórkami kiszonymi rozsmarowałam na podgrzanych tostach i doprawiłam pieprzem, solą i cytryną. Może nie jest to wykwintny kulinarny majstersztyk ale jak na danie w 3 minuty wyszło dobrze ciekawiej niż zwykła kanapka

Jolkaaa




Dołączyła: 18.05.2011
Posty: 7

Bardzo lubię zdrowo się odżywiać, ale nie lubię rezygnować z moich ulubionych potraw. W związku z tym używam pewnych tricków, któe gdzieś zasłyszałam, a które sprawiają, że dania stają się zdrowsze.
Przede wszystkim śmietanę zawsze zastępuję jogurtem- w ten sposób nie muszę odmawiać sobie moich ulubionych sosów:)

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

też często stosują takie sztuczki.
zamiast śmietany - jogurt albo kefir
zamiast jasnego pieczywa,ryżu i makaronów - ich razowe odpowiedniki
zamiast smażonego - gotowane
i tak dalej, i tak dalej...

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


Zauważyłam, że dla większośći "zdrowo" znaczy koniecznie z oliwą z oliwek. A tymczasem zdrowszym tłuszczem, o lepszym składzie kwasów tłuszczowych jest... olej rzepakowy.

asnyk12




Dołączyła: 05.08.2013
Posty: 1


to prawda. jednak olej musi być "z wyższej pułki" by zawierał jak najwyższą ilość kwasów jednonasyconych. inaczej lepiej uzyć oliwy.

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


asnyk no właśnie to nie jest do końca tak - nasz rodowity Polski rzepak jest bardzo niedoceniany, a to generalnie jest już najwyższa półka.

kika1985




Skąd: Gdańsk
Dołączyła: 28.09.2013
Posty: 35


Często "robię" taki dietetyczny fast food, uważam, że to wspaniała alternatywa dla "wysoko tłuszczowych" budek z fast foodami

«   | 1 | 2 | 3 |