Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Ogólnie o zdrowiu



powrót

Kwasy omega 3 i DHA, a tran.

kottokot




Dołączyła: 23.02.2016
Posty: 9

Nie przepadam za rybami do tego stopnia, że nie jem ich praktycznie w ogóle. Wiem, że robię błąd, ale jak tu zmusić człowieka do zjedzenia czegoś na co nie może patrzeć? Zastanawiam się nad dostarczaniem kwasów omega 3 i DHA swojemu organizmowi, niemniej jednak nie chcę faszerować się syntetycznymi suplementami diety czy witaminkami, które się źle wchłaniają. Szkoda mi pieniędzy na coś, co nie do końca działa. 

Zastanawiam się na tranem, wszak to produkt naturalny. Zastanawia mnie tylko jedno, czy zawarte w tranie kwasy omega 3 i DHA wchłaniają się całkowicie? Na jaki tran się zdecydować? Ktoś pomoże? :) 


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Każdy jeden tran ma syntetyczną witaminę A, D i E, który dodają wartości odżywczych ale chronią produkt  przed gwałtownym utlenieniem czyli jełczeniem, co w przypadku kwasów omega-3 jest dramatem, bo wówczas olej zamiast wartości odżywczych ma wartości toksyczne. O ile syntetyczna witamina D3 nie  budzi obaw , o tyle syntetyczne A i E tak. Dlaczego? Ponieważ w naturze witamina A jak i prowitaminy jak i witamina E występują jako jako grupa związków, a nie jako pojedynczy związek. Po niektórych badaniach wynika, że takie witaminy mogą mieć działanie kancerogenne. Tak więc tran moim zdaniem budzi lekkie obawy. Poszukałabym w kapsułkach bez dodatku witamin A i E, jednak w kapsułkach ciężko jest znaleźć tabletki o dużej zawartości DHA i EPA, aby nie trzeba było ich łykać po 5 sztuk, zazwyczaj takie kapsułki są drogie, ale są dostępne na rynku.Jeśli chodzi o wchłanialność to DHA jest on końcowym kwasem przemian omega-3, więc wchłania się dość dobrze. EPA podlega dalszym przemianom do DHA i tu konwersja nie jest duża, lepiej to wygląda u kobiet, ale należy pamiętać, że EPA ma swoje trochę inne funkcje niż DHA i też musi być dostarczane. Kwasy (EPA i DHA) powinny być razem zawarte w kapsułkach czy też w tranie,  ale moim zdaniem z przewagą EPA.

kottokot




Dołączyła: 23.02.2016
Posty: 9


Dziękuję za merytoryczną i wyczerpującą wypowiedź. Dowiedziałam się z niej o wiele więcej niż po przeczytaniu X artykułów na temat tranu (wszędzie piszą to samo nie zagłębiając się w szczegóły). Masz jakieś sugestie odnośnie takowych kapsułek? Cena nie gra bardzo dużej roli, o ile one nie będą droższe niż 100zł :)

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Niestety nie znalazłam kapsułek z dużą ilością omega-3 i bez dodatku witamin. Znalazłam natomiast jeden bardzo ciekawy suplement  z dość dużą zawartością EPA / DHA, poniżej 100 zł. Zawiera co prawda witaminę E ale wg deklaracji producenta są to "Naturalne tokoferole (uzyskane z oleju z ryb)" a więc teoretycznie mieszaninę naturalnych tokoferoli. Ten preparat to Super EPA firmy Swanson. Myślę, że jest to wartościowy suplement.

Pod nazwą witaminy E - kryje się grupa organicznych związków chemicznych, w skład której wchodzą tokoferole i tokotrienole. Mieszanina tych drugich jest wiele bardziej korzystna niż tych pierwszych, zwłaszcza delta tokotrienol wg wielu badań ma  bardzo prozdrowotne właściwości. Wracając do wspomnianego suplementu to być producent użył "skrótu myślowego" pisząc tokoferole miał na myśli tokoferole i tokotrienole, co byłoby wręcz bardzo korzystne. 


Marcelinkaa22




Dołączyła: 16.06.2016
Posty: 40


Swojego czasu dużo czytałam na temat tych kwasów i powiem szczerze że mam mieszane odczucia. Można znaleźć wiele publikacji dotyczących ich zbawiennego wpływu na nasze zdrowie ale jest też wiele, które wykazują działanie podobne do placebo.
Forum o tematyce odchudzania, porady specjalistów. Jeżeli zależy ci na spadku wagi to wypróbuj Tabletki na otyłość medicot

Nina




Skąd: Rzeszów
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 23

Przepisy: 54


Ja natomiast mam mieszane odczucia jeśli chodzi o tran. Nie chodzi już o kontrowersyjne syntetyczne witaminy A i E, ale o to, że taki tran u producenta czy też w aptece czy hurtowni przechowywany jest w zbyt wysokiej temperaturze, a więc jest narażony na utlenianie.

Jeśli chodzi o omega 3 to moim zdaniem są one zbawienne dla organizmu, ale gdy trochę "oszukamy" mechanizm ich przyjmowania. Z tranu bym zrezygnowała, a przyjmowałabym w postaci kapsułek  z oleju z ryb  i/lub oleju lnianego lub konopnego. W naturze, czy to w rybach czy w lnie omega 3 występują razem z kwasami omega 6, więc złym pomysłem jest łykanie kapsułek  i popicie ich - trzeba takie kapsułki "łykać"w trakcie spożywania posiłków, gdzie będą znajdować się kwasy omega 6. Olej lniany lub konopny posiada mieszaninę kwasów omega 3 i 6 więc pod tym względem jest lepszy niż tran czy kapsułki z omegą 3 z ryb, ale nie zaszkodzi przyjmować go np. z surówkami czy sałatkami. Inna kwestia, że olej lniany lub konopny ma tylko kwas ALA, a nie ma EPA i DHA jak olej omega 3 z ryb, więc najlepiej olej roślinne i kapsułki z ryb mieszać w jednym wartościowym i tłustym posiłku -D


pegunia




Dołączył: 26.10.2016
Posty: 2


Jeśli chodzi o suplementy to polecam wyłącznie sprawdzone produkty dobrych marek. Na własnym przykładzie wiem, że oszczędzanie w kwestii suplementacji nie ma sensu.