Niewątpliwie masło jest zdrowe dopóki spożywa się je w rozsądnych ilościach - dlatego warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na przygotowanie domowej pasty kanapkowej. Poniżej przedstawiamy proste przepisy na kanapkowe pasty.
Masło można zastąpić nie tylko hummusem, albo masłem orzechowym. Można również wykorzystać olej kokosowy tłoczony na zimno, oliwę z oliwek extra vergine, pastą sezamową i słonecznikową. Warto też przyrządzać pasty na bazie warzyw, co pozwoli zwiększyć ilość warzyw w codziennej diecie w prosty (niemal niezauważalny sposób). Poniższe przepisy są oparte nie tylko na warzywach, ale także na składnikach będących źródłem tłuszczów i białek.
|
|
1. Pasta z białej fasoli i suszonych pomidorów
Do przygotowania pasty kanapkowej potrzebujesz:
- 2 puszki białej fasoli,
- 8 suszonych pomidorów,
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek,
- 3 łyżki stołowe wody,
- sól, pieprz, pieprz kajeński, papryka ostra lub chili w proszku.
Odsączoną fasolę wymieszaj z pokrojonymi drobno suszonymi pomidorami, dodaj oliwę z oliwek i wodę, a następnie zblenduj wszystkie składniki w gładką masę. Na koniec dodaj przyprawy i miksuj jeszcze przez pół minuty. Zamiast białej fasoli możesz użyć czerwonej fasoli w puszce, albo ciecierzycy - dla odmiany.
2. Pasta z bobu
Do przygotowania pasty z bobu potrzebujesz:
- 250 g ugotowanego i obranego z łupin bobu,
- pół miąższu z 1 awokado,
- 1 mały ząbek czosnku,
- sól, pieprz, świeża bazylia.
Bób świeży lub mrożony powinien zostać w pierwszej kolejności ugotowany. Dopiero po ugotowaniu i ostygnięciu nasion tej strączkowej rośliny, można obrać je z łupin i wykorzystać do wykonania pasty. Sposób przyrządzenia polega na zblendowaniu wymienionych wyżej składników na gładką masę. Zamiast awokado można użyć 2 łyżeczki oliwy z oliwek.
3. Pasta z wędzonej makreli
Do przyrządzania past kanapkowych można użyć także wędzonej makreli - jej delikatny, lekko słony smak doskonale łączy się z listkami bazylii, cebulą i jajkiem. Do przygotowania pasty z makreli potrzebujesz:
- 1 wędzoną makrelę (średniej wielkości) - obraną ze skórki i ości,
- 1 łyżeczkę majonezu,
- 1 małą cebulkę (szalotkę),
- 1 łyżeczkę musztardy Dijon,
- 10 liści świeżej bazylii,
- 2 ugotowane jajka na twardo pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce.
Do przygotowania pasty z makreli nie potrzebujesz blendera. Pamiętaj jednak, aby pokroić wszystkie składniki bardzo drobno. Dzięki temu stworzą bardziej jednolitą masę. Do wędzonej makreli dodaj najpierw starte lub drobno pokrojone jajka i cebulkę. Wymieszaj składniki, a następnie dodaj przyprawy i pozostałe płynne składniki.
4. Pasta z tuńczyka
Pyszną pastę rybną można przyrządzić również na bazie tuńczyka. Do przyrządzenia tego smarowidła potrzebujesz następujących składników:
- 1 puszka tuńczyka,
- 1 szklanka pomidora pokrojonego w kostkę, obranego ze skórki,
- 1 jajko ugotowane na twardo,
- 1 cebulka,
- 1 łyżka majonezu
- sól i pieprz.
Pokrój drobno cebulkę, jajko i pomidora. Jeżeli będzie zawierał zbyt dużo soku, możesz dodać do pasty nieco mniej majonezu. Wymieszaj powyższe składniki z tuńczykiem odsączonym z oleju, a na koniec dodaj majonez i przyprawy.
5. Pasta z pieczonej papryki
Do przygotowania pasty kanapkowej możesz użyć nie tylko gotowanych i konserwowych warzyw, ale także warzyw, które zostały wcześniej upieczone. Dotyczy do np. pomidorów, dyni i papryki. Do przyrządzenia tej pasty potrzebujesz następujących składników:
- 2 upieczone papryki,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 puszkę ciecierzycy,
- świeża bazylia, łyżeczka soku z cytryny, sól i pieprz.
Upieczoną paprykę zblenduj z odsączoną z zalewy ciecierzycą, dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, świeżą bazylię, sok z cytryny, sól i pieprz, a następnie ponownie zblenduj całość do uzyskania gładkiej masy.
6. Pasta z awokado
Awokado doskonale sprawdza się jako zamiennik masła. Po rozgnieceniu dojrzałego awokado widelcem można uzyskać masę o konsystencji podobnej do konsystencji masła. Awokado może być również dobrą bazą do przyrządzenia kanapkowej pasty. Potrzebne będą takie składniki, jak:
- 2 dojrzałe awokado,
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny,
- 1 łyżka majonezu,
- pół papryki czerwonej,
- sól i pieprz, suszone zioła prowansalskie.
Dojrzałe awokado i ugotowane jajka na twardo zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Uzyskasz prawie gładką masę, do której dodaj pozostałe składniki. Czerwoną paprykę pokrój w drobną kostkę i dodaj do pasty. Zamiast chrupiącej czerwonej papryki możesz dodać nasiona słonecznika, albo pestki dyni.
7. Pasta z cukinii
Do przygotowania pasty z cukinii potrzebujesz 1 średniej wielkości cukinię, 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek, sól i pieprz oraz nasiona słonecznika. Obierz cukinię ze skórki i odetnij końce. Usuń nasiona, a następnie pokrój cukinię w kostkę i duś na wolnym ogniu na odrobinie oliwy z oliwek. Następnie dodaj sól i pieprz oraz czosnek. Duś wszystkie składniki do miękkości, a na koniec przełóż je do odrębnego naczynia i zblenduj na gładką masę. Upraż nasiona słonecznika i dodaj je do pasty.
8. Pasta z brokułów
Brokuły raczej rzadko lądują na kanapkach, ale w postaci pasty można się do nich przekonać. Do przyrządzenia pasty brokułowej potrzebne będą takie składniki, jak:
- 2 szklanki ugotowanych brokułów,
- 2 łyżki masła orzechowego na bazie orzechów arachidowych,
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- sól i pieprz, świeża bazylia, trzy ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę.
Zmiksuj brokuły z orzechami arachidowymi, przyprawami, bazylią i czosnkiem. Następnie dodaj do tak przygotowanej pasty drobno pokrojone lub starte na tarce jajka i wymieszaj całość na gładką masę.
9. Pasta z pietruszki i ciecierzycy
Do przygotowania pasty z ciecierzycy i pietruszki potrzebujesz 1 puszki ciecierzycy, pół szklanki posiekanej drobno pietruszki, sól i pieprz oraz 1 łyżkę oliwy z oliwek lub pasty sezamowej. Wystarczy zmiksować wszystkie składniki na gładką masę.
10. Pasta z pieczonej dyni
Warto wypróbować również ostatni z przepisów, oparty na pieczonej dyni. Do jej przygotowania potrzebujesz małą dynię pokrojoną na kawałki, a następnie upieczoną, oliwę z oliwek (2 łyżeczki), pastę sezamową (5 łyżeczek), 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, sól i pieprz. Po ostygnięciu upieczoną dynię zmiksuj z pozostałymi składnikami i gotowe. Warto dla podkreślenia smaku dodać do pasty uprażone pestki dyni.