Markety oferują klientom przeróżne egzotyczne owoce w coraz bardziej korzystnych cenach. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób jeść dane rośliny i co można z nimi zrobić. Warto zapoznać się z różnymi gatunkami owoców, ponieważ z wielu z nich można wyczarować świetne desery, które zachwycą niejednego gościa.
Zanim kupisz egzotyczny owoc, sprawdź dokładnie, jak powinien wyglądać, gdy jest dojrzały. Czasem zdarza się, że kupujemy coś i uznajemy, że jest niesmaczne, a po czasie okazuje się, że dany owoc po prostu nie zdążył dojrzeć i po kilku dniach smakowałby zupełnie inaczej.
|
|
Mango
Mango to jedno z najpopularniejszych w Polsce egzotycznych owoców. Pochodzi z Indii i Indochin. Warto po nie sięgać z kilku powodów. Po pierwsze, mango zawiera bardzo dużo witamin cennych dla zdrowia naszej skóry, włosów i paznokci, m.in. witaminy A, E oraz witamin z grupy B. Dodatkowo w mango można znaleźć też sporo potasu odpowiadającego za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Mango ma słodki, dość orzeźwiający smak, dlatego świetnie sprawdza się w różnych koktajlach. W Polsce popularne są również lody o smaku mango. Ten owoc świetnie sprawdzi się także w sernikach lub jako dodatek do puddingu chia. W kuchni indyjskiej mango szczególnie często wykorzystuje się do produkcji chutneyu, czyli słodkiej i zarazem ostrej konfitury, w skład której oprócz wspomnianego owocu wchodzą także rodzynki, papryczka chili, starty imbir, czosnek, ocet ryżowy i cukier.
Persymona (kaki, hurma)
Persymona, znana także jako kaki lub hurma, pochodzi z Chin. To owoc bogaty w przeciwutleniacze (chroniące przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym) oraz w witaminę C. Co ciekawe, kaki może też korzystnie wpływać na poziom cholesterolu we krwi (obniża poziom złego cholesterolu i podnosi poziom dobrego). Po czym poznać dojrzałe kaki? Jego skóra przybiera pomarańczową barwę; owoc powinien być miękki i mieć nieco galaretowatą konsystencję. Dzięki miękkości kaki z łatwością możesz przerobić je na smaczne dżemy. Dodatkowo jeśli pokroisz persymonę na cienkie plasterki, możesz nimi przełożyć naleśniki o niewielkiej średnicy. Tak ciekawie skonstruowany deser zachwyci zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych gości.
Liczi
Liczi można spotkać także pod nazwą "śliwka chińska". Ten egzotyczny owoc pochodzi z obszaru Filipin, Wietnamu i Kambodży. Te małe, drobne owoce ukryte są pod twardą skorupką. Sam owoc kształtem i konsystencją przypomina winogrono bez skórki. Liczi jest bardzo słodkie, ale jego smak jest subtelny. Śliwka chińska najlepiej smakuje solo, ale można ją też dodać do sałatek warzywnych, by nieco podkręcić ich smak. Liczi może też urozmaicić dania główne - świetnie komponuje się z polędwiczkami wieprzowymi.
Papaja
Papaja to popularniejsza nazwa melonowca właściwego, owocu wywodzącego się z ciepłych obszarów obydwu Ameryk. Papaja zawiera bardzo dużo likopenu, który pozytywnie wpływa na serce. Regularne spożywanie likopenu chroni układ sercowo-naczyniowy przed zawałem serca i udarem mózgu. Dodatkowo likopen wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne.
Spożywanie papai zaleca się także osobom mającym problem z chorobami układu trawiennego. Melonowiec właściwy nie tylko nie podrażnia żołądka, ale też przyspiesza procesy trawienne i zapobiega wytwarzaniu się wrzodów żołądka. Papaja najlepiej smakuje skropiona sokiem z cytryny.
Uwaga! Nasion papai nie powinny spożywać kobiety ciężarne, ponieważ wykazano, że nasionka mogą uszkadzać płód.
Karambola
Karambola wywodzi się z Malezji i Indonezji. Ten specyficzny egzotyczny owoc znany jest przede wszystkim dzięki swojemu kształtowi - karambola przypomina rozgwiazdę, dzięki czemu może być efektownym dodatkiem do deserów i sałatek. Karambola zawiera beta karoten, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wzroku oraz redukcję trądziku. Dodatkowo w karamboli można także znaleźć witaminę C, która chroni organizm przed działaniem drobnoustrojów.
Passiflora (męczennica jadalna, marakuja)
Passiflora, znana także jako męczennica jadalna i marakuja to niewielki owoc pochodzący z krajów Ameryki Południowej, a dokładniej z Argentyny,
Brazylii oraz Paragwaju. Dziś rośnie również w Afryce, Nowej Zelandii
oraz na Hawajach. Marakuja w swoim wnętrzu kryje miąższ z nasionkami, które można spożywać. Passiflora zawiera sporo potasu, fosforu, witaminy A oraz witaminy E. To sprawia, że marakuja może zmniejszać nadciśnienie tętnicze i pozytywnie wpływać na stan włosów, skóry i paznokci. Jak jeść passiflorę? Warto dodawać jej nasiona do koktajli i smoothie. Marakuję można też wykorzystać przy produkcji dżemu, świetnie wzbogaci smak innych owoców. Passiflora dobrze łączy się z mango i figą.
Pitaja (smoczy owoc)
Pitaja znana jest również pod nazwą "smoczy owoc". Owoc pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Współcześnie jest uprawiana w wielu krajach południowo-wschodniej części Azji. To specyficzna roślina o różowej skórce i białym wnętrzu nakrapianym czarnymi pestkami. Pitaja ma słodki i orzeźwiający smak, dlatego warto dodawać ją do sałatek. Przed spożyciem zaleca się skropić smoczy owoc sokiem z cytryny lub limonki, ponieważ cytrusy wzmacniają jego smak.
Czerymoja (flaszowiec peruwiański, cherymoja)
Czerymoję można spotkać także pod nazwą flaszowiec peruwiański oraz cherymoja, choć z pewnością jest ona mniej popularna. Czerymoję uprawia się w Ameryce Południowej; niektórzy nazywają ją "jabłkiem budyniowym". Owoc ma bogaty smak, który jest porównywany do mieszanki ananasa, banana i truskawki. Czerymoję wykorzystuje się do galaretek i likierów. Uwaga! Nasiona czerymoji są silnie toksyczne, dlatego należy je wyjąć przed zjedzeniem owocu.