W Polsce są popularne trzy rodzaje obróbki grzybów: mrożenie, suszenie i marynowanie. Niektóre gatunki grzybów można kisić, o czym niżej.
Grzyby zawierają około 80-90% wody. Sucha masa jadalnych grzybów składa się przede wszystkim z białek - aminokwasów endogennych i egzogennych. Najwięcej białka znajduje się w pieczarkach i borowikach. Grzyby zawierają także węglowodany - lepiej przyswajalne od cukrów roślinnych. Co ciekawe, w ich skład wchodzą także tłuszcze. Co jeszcze znajdziemy w grzybach?
|
|
Mało kalorii, dużo witamin
Grzyby zawierają bardzo niewiele kalorii - mogą (i powinny) znaleźć się w jadłospisie osób dbających o linię. Grzyby mogą być także zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej. W skład grzybów wchodzi wiele witamin, między innymi witaminy B1, B2, PP, B5, B6, B9 a także witamina D i niewielkie ilości witaminy C.
Oprócz witamin porcja grzybów dostarczy organizmowi żelaza, fosforu, potasu oraz wapnia. W ich skład wchodzą też inne minerały, takie jak: cynk, mangan, miedź i jod.
Grzyby nie powinny być spożywane przez dzieci w wieku do 3. roku życia. Tego typu pokarm powinien być unikany także przez pacjentów cierpiących na choroby wątroby i nerek oraz schorzenia układu pokarmowego.
Mrożenie grzybów
Mrożenie jest najbardziej uniwersalnym sposobem obróbki - każdy jadalny gatunek nadaje się do zamrożenia. Grzyby przed mrożeniem należy przebrać i dokładnie oczyścić i odłożyć do przeschnięcia. Większe grzyby kroimy na kawałki, mniejsze możemy zamrozić w całości. Grzybów rozmrożonych nie powinno się ponownie zamrażać.
Borowiki, kozaki, kanie, podgrzybki, maślaki wkładamy do plastikowych pojemników z zamknięciem i umieszczamy w zamrażarce. Dodatkowo maślaki po oczyszczeniu powinny zostać pozbawione śluzowej skórki kapelusza. Natomiast grzyby takie jak kurki czy rydze należy przed zamrożeniem przegotować przez 5-10 minut, inaczej będą po rozmrożeniu wiórowate i gorzkie. Po ostudzeniu i dokładnym osuszeniu wkładamy je w zamykane pojemniki lub woreczki z zamknięciem i zamrażamy. Można też mrozić grzyby, które zostały wcześniej ugotowane lub przesmażone na maśle klarowanym.
Suszenie też ma swoje zalety
Suszyć możesz większość gatunków jadalnych grzybów - najlepiej suszone smakują kozaki, borowiki i podgrzybki. Do suszenia nie nadają się maślaki ze względu na zbyt dużą zawartość wody. Suszenie polega na nawleczeniu pokrojonych grzybów na nitkę. Grzyby mogą być suszone w piekarniku lub na słońcu. Kiedy grzyby są już zupełnie suche umieść je w czystym słoiku i starannie go zakręć. Do słoika możesz włożyć liście laurowe - poprawią aromat grzybów. Słoik powinien być trzymany w ciemnym, suchym miejscu.
Suszone grzyby są niezbędne do przygotowania pierogów z kapustą i grzybami. Można je wykorzystać także do przygotowania zupy grzybowej lub innych potraw. Ich zaletą jest bardziej intensywny aromat w porównaniu z mrożonymi grzybami.
Czy warto marynować grzyby?
Marynowanie grzybów jest najbardziej czasochłonne. Do marynowania najlepiej nadają się najmniejsze grzyby, które powinny ściśle wypełniać naczynie. W marynacie dobrze czują się takie gatunki, jak kurki, rydze, opieńki, maślaki i podgrzybki.
Oczyść grzyby i ugotuj je w wodzie z odrobiną octu i cukru. Wystarczy po jednej łyżeczce przypraw na 1 l wody. Należy gotować grzyby przez ok. 5 minut. W roli marynaty sprawdzi się octowa zalewa. Do jej przygotowania potrzebujesz jednej szklanki octu oraz pięciu szklanek wody. Dodaj do niej przyprawy - sól, cukier, ziarna pieprzu, ziele angielskie, liście laurowe i gorczycę. Możesz użyć octu winnego. Ugotowane grzyby przełóż do słoika, a następnie zalej je marynatą. Zamarynowane grzyby przetrwają nie tylko zimę. Możesz podawać je jako dodatek do mięsnych dań.
Na czym polega kiszenie grzybów?
Jeżeli masz pod ręką kurki i rydze możesz je ukisić. Oczyść grzyby i podgotuj je w osolonej wodzie. Ułóż grzyby w słoiku warstwowo - naprzemiennie z pokrojoną cebulą. Następnie dodaj sól oraz pozostałe przyprawy. Grzyby powinny być ułożone w taki sposób, aby ściśle wypełniały naczynie. Po upływie 2 dni grzyby puszczą sok. Można dodać odrobinę osolonej wody. Grzyby są gotowe po upływie ok. 3 tygodni. Należy je spożyć w ciągu kilku dni. Czasochłonność, ograniczone możliwości zastosowania oraz mała trwałość przetworu sprawiają, że kiszenie grzybów nie jest zbyt popularne.