Popularne (czy w pewnym sensie i uwielbiane) w naszym kraju ciasto drożdżowe ma charakterystyczny smak, wygląd oraz strukturę. Wszystko to zawdzięcza właściwościom drożdży piekarniczych wykorzystywanych do jego wyrabiania oraz temu, iż nie zawiera, jak inne ciasta, zbyt dużej ilości tłuszczów czy cukru - przepis na drożdżowca opiera się przecież w głównej mierze na mące oraz mleku.
Choć, co oczywiste, każdy z pełnym przekonaniem powie, iż mistrzynią w pieczeniu drożdżowego ciasta, z którym żadne inne nie może się równać, jest jego babcia, warto przyjrzeć się bliżej sposobom, dzięki którym wypiek, jeśli już zdecydujemy się na jego przygotowanie, wyjdzie dokładnie tak, jak powinien. W gruncie rzeczy przepis na ciasto drożdżowe jest stosunkowo prosty - wystarczy trzymać się pewnych ściśle określonych zasad i nawet jeśli nie wyjdzie ono idealnie już za pierwszym razem, na pewno nauczymy się robić je prawie tak dobrze, jak nasze babcie.
|
|
Fenomen drożdżowca
Każdy z nas zapewne zastanawiał się jako dziecko nad tym, jak to się dzieje, że ciasto drożdżowe w jakiś magiczny sposób rośnie. Z odpowiedzią przychodzi nic innego, jak fundamentalna wiedza z zakresu chemii (nie oznacza to jednak, iż zapamiętany z dzieciństwa drożdżowiec ze wspomnianej magii ma zostać czy zostanie odarty). Drożdże, które dodaje się do ciasta, zamieniają znajdujące się w nim cukry, uczestnicząc w fermentacji alkoholowej, właśnie w alkohol oraz w dwutlenek węgla. Ten ostatni odpowiedzialny jest za tworzenie się w cieście gazu, który to "rozpycha" je sprawiając, iż zdaje się ono rosnąć. Ponieważ już w trakcie pieczenia również alkohol zamienia się w gaz, ciasto idealnie wyrasta i staje się delikatne i puszyste.
Trzy metody wyrabiania ciasta drożdżowego
Istnieją trzy sposoby przygotowywania ciasta na drożdżowca:
- metoda polegająca na tym, iż wszystkie składniki łączy się od razu i odstawia do wyrośnięcia
- metoda polegająca na tym, iż najpierw przygotowuje się rozczyn, który rozrabia się z innymi składnikami dopiero wtedy, gdy wyrośnie
- metoda polegająca na tym, iż rozczyn robi się z wykorzystaniem zaparzonej mąki, a następnie odstawia go do wyrośnięcia i łączy z resztą składników (czyli dalej tak samo jak w sposobie drugim)
Każdy, kto piecze drożdżowe ciasta, ma swoją ulubioną metodę. Tak zresztą jak i przepis, gdyż tych odnaleźć można naprawdę wiele. Jeśli będziemy piec drożdżowca po raz pierwszy, poprośmy o sprawdzoną recepturę kogoś, kto ma w tym zakresie doświadczenie, lub poszukajmy jakiegoś przepisu np. w internecie.
Jak zrobić idealne ciasto drożdżowe?
Choć, jak zostało wspomniane, przepisów na ciasta drożdżowe jest bardzo wiele, istnieją pewne wytyczne, których trzymać powinniśmy się niezależnie od tego, na jaką recepturę się koniec końców zdecydujemy. Oto najważniejsze wskazówki:
- wykorzystywane składniki muszą mieć temperaturę pokojową
- drożdże, które chcemy dodać do ciasta, muszą być miękkie, elastyczne i mieć jednolity kolor (bez plam czy nalotów)
- mleko, które wykorzystamy do przygotowania rozczynu, może mieć maksymalnie 30 stopni Celsjusza
- im dłużej będziemy wrabiać ciasto drożdżowe, tym lepiej wyrośnie (prawdziwie elastyczne może kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość w trakcie pieczenia)
- rozczyn lub masa na ciasto (w przypadku pierwszej z przytoczonych wyżej metod) powinny wyrastać w temperaturze wynoszącej 20-30 stopni Celsjusza - zbyt zimne należy ostrożnie podgrzać, a zbyt gorące ostudzić i dodać do niego świeżych drożdży
- warto przykryć rosnący rozczyn lub ciasto czystą bawełnianą ściereczką
- rosnący rozczyn lub ciasto musi być chroniony od przeciągu
- zawsze przesiewajmy wykorzystywaną mąkę przed jej dodaniem - w ten sposób w cieście będzie jeszcze więcej powietrza
- ciasto drożdżowe najlepiej jest przygotowywać z mąki białej, gdyż te pełnoziarniste czy razowe są zbyt "ciężkie"
- drożdżowca nie wyciągamy z piekarnika od razu po upieczeniu
- ciasto drożdżowe piecze się w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza
A oto dodatkowa garść przydatnych wskazówek:
- do ciasta drożdżowego należy dodać trochę oliwy z oliwek lub posmarować nią dłonie - w ten sposób podczas ugniatania nie będzie się ono do nich przyklejać
- jeśli w cieście jest za dużo cukru lub soli i przestaje ono wyrastać, dodajmy do niego porcję świeżego pozbawionego składnika, którego dodaliśmy za dużo (w ten sposób zmienią się proporcje składników)
- by masa na ciasto drożdżowe lepiej wyrosła, można dodać ziemniaczane puree (2 gniecione ziemniaki na każdy wykorzystany kilogram mąki)
- wysypanie dna blachy solą zapobiegnie przywieraniu i przypalaniu się ciasta
- ciasto drożdżowe nie powinno studzić się na blasze, w której zostało upieczone, gdyż traci wówczas na swej elastyczności.
Trzymając się tych wytycznych przygotujemy smaczne i puszyste ciasto drożdżowe. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, co jest oczywiście możliwe, nie zniechęcajmy się! Odrobina cierpliwości i nabierzemy wprawy. W końcu nasze babcie też z umiejętnością pieczenia idealnego ciasta drożdżowego się nie urodziły, lecz musiały ją po prostu zdobyć...