Australia, oficjalnie Wspólnota Australijska, jest suwerennym krajem obejmującym kontynent australijski, wyspę Tasmanię i liczne, mniejsze wyspy. Jest to największy kraj w Oceanii i szósty co do wielkości kraj na świecie pod względem całkowitej powierzchni. Stolicą Australii jest Canberra, a największym miastem Sydney. Inne główne obszary metropolitalne w kraju to min Melbourne, czy Brisbane.
Rdzenni Australijczycy zamieszkiwali kontynent około 65000 lat przed pierwszym przyjazdem holenderskich badaczy na początku XVII wieku. W 1770 r. Wschodnia część Australii została zajęta przez Wielką Brytanię i początkowo osiedlona była w drodze karnego transportu do kolonii. Dlatego też dzisiaj australijska kuchnia jest połączeniem sposobu żywienia rdzennych mieszkańców oraz późniejszych osadników.
|
|
Mięso
Najczęściej spożywanym mięsem jest drób. Przeciętny Australijczyk spożywa ok. 47 kg mięsa kurczaka rocznie. Równie chętnie konsumowana jest wołowina. Także jagnięcina jest bardzo często spotkana na talerzach mieszkańców Australii, a najpopularniejsze są kawałki pieczeni (udźce i łopatki), kotlety i golonki. Jagnięcina jest również składnikiem niedzielnych obiadów w postaci pieczeni lub dań z grilla. Często jest też elementem sałatek gyros i kebabów, przywiezionych przez imigrantów greckich i tureckich w latach 60. i 70. XX wieku.
W kuchni australijskiej można również spotkać mięso endemicznych gatunków zwierząt. Mięso kangura jest dostępne jako dziczyzna, jednak nie należy do najczęściej spożywanych. W przepisach z czasów kolonialnych kangur był traktowany w gastronomii podobnie jak ogon wołowy, a duszony do miękkości, tworzył bogaty sos. Dziś mięso kangura jest dostępne w kawałkach oraz jako dodatek do wędlin.
Jeszcze rzadziej spożywanymi formami dziczyzny są emu. W Australii wykorzystuje się wędzone mięso emu jako dodatek do zapiekanek, czy pizzy. Chętnie korzysta się również z ich jaj. Jajo emu wielkością zastępuje ok. 10 jaj kurzych.
Ryby i owoce morza
Spożycie owoców morza w kuchni australijskiej obejmuje takie gatunki jak południowy tuńczyk błękitnopłetwy, witlinki King George, "Moreton Bay bugs" (homary o charakterystycznym, spłaszczonym kształcie), kraby błotne i krewetki. Australia jest jednym z największych producentów słuchotków (rodzaj ślimaków) i homarów.
Szczególnie popularnym daniem jest "fish and chips", czyli ryba z frytkami. Danie pochodzi z Wielkiej Brytanii i zwykle składa się z panierowanej ryby smażonej w głębokim tłuszczu z frytkami (pokrojonymi w kostkę) ziemniakami. Zamiast dorsza, który jest bardziej powszechny w Wielkiej Brytanii, najpopularniejszą rybą w australijskich barach i restauracjach jest filet rekina mustela antarktycznego (Mustelus antarcticus), nazywanego również gummy shark, czyli rekinem gumowym.
Równie znaną rybą jest Barramundi, występująca w systemach rzecznych północnej Australii. Homary, lepiej znane w Australii jako Moreton Bay bugs, są powszechne w restauracjach serwujących owoce morza. Mogą być także podawane ze stekami jako "surf and turf".
"Surf and turf"
Surf and turf to popularne danie obiadowe łączące czerwone mięso (steki wołowe) i owoce morza (krewetki, kalmary, homary, kalmary, przegrzebki) - każdy ze składników owoców morza jest gotowany na parze, grillowany lub panierowany i smażony. Oprócz Australii takie połączenie popularne jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
Witchetty grubs
To z pewnością kontrowersyjne dla Europejczyków danie, którym są białe, duże larwy ciem. Spożywane są najczęściej pieczone w ognisku i na surowo. Mają orzechowy smak, a ich konsystencja przypomina pieczony drób.
Produkty mleczne
Od czasu pierwszej brytyjskiej osady w 1788 roku w Australii istniał przemysł mleczarski. Obecnie produkuje się szeroką gamę produktów mlecznych min. śmietany, masła, serów i jogurtów.
Australijczycy są dużymi konsumentami produktów mlecznych, spożywając średnio około 102,4 litra mleka na osobę rocznie, 13 kg sera, 4 kg masła i 7 kg jogurtów (naturalnych i smakowych).
Laksa
To zupa popularna w Australii oraz Azji Południowej. Przygotowuję się ją z czerwonej pasty curry, mleka kokosowego. Podawana jest z makaronem, krewetkami, kalmarami, kiełkami fasoli mung, tofu, kapustą bok choy, czy kurczakiem.
Vegemite
To pasta do smarowania przyrządzana z wyciągu z drożdży i warzyw oraz przypraw. Stosowana jest jako dodatek do kanapek, tostów oraz dań mięsnych.
Desery
Anzac biscuits to ciastka przyrządzane z płatków owsianych, mąki, cukru i kokosa. Lamingtons to biszkopty w kształcie kostek. Polany jest czekoladą i posypany wiórkami kokosowymi.
Orzechy macadamia
Uprawiane i występujące naturalnie w Australii orzechy macadamia zyskują popularność na całym świecie. Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, witaminy A i E oraz wapnia, fosforu i magnezu oraz cynku i żelaza. Mogą być spożywane bezpośrednio, jak i jako dodatek do deserów.