Dzisiaj jest: Piątek, 19.04.2024 Imieniny: Adolfa i Tymona



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Kuchnia norweska


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Kuchnia norweska


   Norwegia, to jedno z państw Europy Północnej, leżące na Półwyspie Skandynawskim. Jego długa linia brzegowa znana jest szczególnie z popularnych fiordów, które są zarówno wizytówką, jak i najczęstszym skojarzeniem turystów z tym krajem. Oprócz tego Norwegia kojarzy się z długimi zimami, górami oraz sławną na całym świecie historią Wikingów. Kuchnia norweska nie cieszy tak się dużą popularnością jak kuchnia włoska, czy francuska. Jest jednak bogata w wiele ciekawych, różnorodnych potraw i dań, które z pewnością zachwycą każdego smakosza.

   Obfituje ona bowiem w produkty łatwo dostępne na terenie Norwegii i bazuje na rybach (w szczególności łososiach i dorszach) oraz dziczyźnie (łosiach, reniferach, głuszcach). Cechą charakterystyczną kuchni norweskiej jest konserwowanie żywności przez suszenie, wędzenie i solenie, co w dawnych czasach pozwalało przedłużyć jej trwałość nawet przez całą, długą zimę, panującą na tych terenach. Czego zatem należy spróbować w Norwegii, podczas podziwiania fiordów i poznawania historii wikingów?





Ryby w kuchni norweskiej

   To niekwestionowana wizytówka kuchni norweskiej. Znajdują zastosowanie w wielu potrawach oraz przygotowywane są na wiele sposobów. Szczególną popularnością cieszy się łosoś, którego spotkać można w wielu formach (wędzonego, grillowanego, marynowanego) oraz dorsz. Z ryb przygotowuje się zupę rybną oraz klopsiki, kotlety i rybny pudding.


Sztokfisz (tørrfisk)

   To ryby dorszowate (najczęściej duże dorsze) suszone na żerdziach. Połowionym rybom ucina się głowy, patroszy a następnie przecięte na pół ryby suszy się na wolnym powietrzu w niewysokiej temperaturze. Tradycyjny sztokfisz spożywany jest głównie w święta Bożego Narodzenia. Tak przygotowaną rybę należy przez kilka moczyć kilka dni po uprzednim ubijaniu jej młotkiem do mięsa.


Gravlax

   To surowy, peklowany łosoś z dodatkiem kopru i cukru podawany w formie cienkich plastrów. Najczęściej spotykany jest jako przystawka na chlebie, oraz z ziemniakami i sosem hovmästarsås.


Lutefisk

   Czyli inaczej "ryba mydlana". Jest to danie przygotowywane ze sztokfisza, którego moczy się przez kilka dni w wodzie, a następnie w ługu sodowym. Następnie znów moczy się w wodzie, celem wypłukania żrącej substancji. Otrzymany produkt, to aromatyczna ryba o galaretowatej konsystencji, która po usmażeniu lub ugotowaniu podawana jest z warzywami. Najczęściej Lutefisk przygotowuje się i serwuje podczas Świąt Bożego Narodzenia.


Fiskepudding

   To pudding przyrządzany z mąki i ryby. Przygotowuje się go z masy rybnej ryb o białym mięsie, a następnie całość piecze w piekarniku. Fiskepudding jest podawany z sosem kaparowym, sosem curry lub stopionym masłem, warzywami oraz z groszkiem i marchewką.


Fiskekaker

   To placuszki (ciasteczka) z ryby i mąki. Smażone stanowią element dań na zimno oraz na ciepło w formie obiadowej z dodatkiem sałatek i sosów.


Rakfist

   To surowy pstrąg, który poddaje się moczeniu w solance i fermentacji od dwóch miesięcy do pół roku. Następnie spożywany jest bez gotowania. Rakfist ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników ze względu na intensywny smak i aromat.



Mięsa w kuchni norweskiej

Pinnekjøtt

   To danie podawane tradycyjnie podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Są to solone, a następnie suszone żeberka jagnięce, które przed podaniem moczone są w wodzie i gotowane.


Kjǿttkaker

   To tradycyjne pulpeciki z mielonego mięsa podawane z sosem.


Spekemat

   To peklowane mięsa baranie, wołowe, rybne podawane w formie przystawek lub dodatków do dań głównych.


Smalahove

   To przysmak bożonarodzeniowy, który przygotowywany jest przez Norwegów już kilka miesięcy przed Wigilią. Jest to głowa owcy moczona w solance, następnie suszona, a przed podaniem gotowana. Serwowana jest z ziemniakami i warzywami. Według smakoszy najsmaczniejsze jest mięso z oczodołu.



Sery w kuchni norweskiej

Brunost

   Brunost, to niezwykle popularny w Norwegii rodzaj sera. Często nazywany jest "brązowym serem", co odnosi się do jego barwy. Ma elastyczny, kremowy i gładki miąższ. Jego barwa wynika z procesów karmelizacji cukru mlecznego, którym poddaje się mleko krowie lub kozie. Wytwarzany jest gotowanie mleka, śmietanki i serwatki przez kilka godzin celem odparowania wody. Cukier mleczny zmieniany jest w karmel, co nadaje serowi charakterystyczny brązowy kolor i słodki smak.

   Brunost podawany jest w formie bardzo cienkich plasterków otrzymanych przez cięcie sera na metalowej krajalnicy do sera. Jest idealnym dodatkiem do kanapek, pieczywa oraz herbatników i pieczywa chrupkiego. Przez Norwegów spożywany jest niemal w każdej formie oraz daniu. Często stosowany jest również w sosach do dziczyzny oraz na słodko w popularnych norweskich gofrach.



Desery w kuchni norweskiej

Gofry

   Wśród norweskich deserów królują gofry. Podawane są z dżemem z owoców leśnych, bitą śmietaną lub serem Brunost.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE