Tunezja to jeden z krajów rejonu północnej Afryki leżący nad Morzem Śródziemnym. Tunezyjska kuchnia należy do kuchni arabskich, w której widoczne są również akcenty europejskiej sztuki kulinarnej. Tradycyjne dania i potrawy bazują na świeżych rybach i owocach morza, kaszy kuskus a także jagnięcinie, baraninie oraz warzywach. Charakterystyczną cechą kuchni tunezyjskiej są aromatyczne przyprawy, wśród których dominują ostre smaki.
Wpływy europejskiej kuchni francuskiej i włoskiej oraz kuchni arabskiej spowodowały, że tunezyjskie potrawy zawierają różnorodne produkty i smaki. Spotkać tu można francuskie, kruche bagietki oraz crossainty, a także dodatki śródziemnomorskich pomidorów oraz oliwy z oliwek, czy turecką baklawę. Czego zatem należy konieczne spróbować podczas zwiedzania tunezyjskich zabytków aby w pełni poznać wszystkie smaki tej różnorodnej kuchni?
|
|
Kasza kuskus
Kasza kuskus jest podstawową bazą większości tradycyjnych dań kuchni tunezyjskiej, łączącą cechy makaronu i kaszy. Kuskus ma postać okrągłych ziaren o średnicy rzędu 1 mm, otrzymywanych z pszenicy durum. Kasza podawana jest z jagnięciną i rybami oraz aromatycznymi przyprawami stanowi narodowe danie. Dodawana jest również do sałatek, oraz grillowanych i świeżych warzyw.
Owoce morza, ryby, mięso, jaja
Szczególną popularnością cieszą się świeże owoce morza i ryby zwłaszcza tuńczyk, okoń i krewetki. Często spotykaną potrawą jest poisson complet, czyli smażone małe ryby i kałamarnice, które serwowane są z pomidorami, jajkami i frytkami. Wśród mięs najczęściej spożywane są wołowina, baranina i jagnięcina. To tradycyjnych potraw mięsnych należy mirmiz, czyli baranina smażona z fasolą, pomidorami i ziemniakami, a także merquez, czyli smażone na ogniu, pikantne kiełbaski z jagnięciny. Większość tradycyjnych potraw tunezyjskich zawiera również jaja, które cieszą się tu ogromną popularnością.
Harissa
Harissa jest gęstą, bardzo ostrą pastą, który służy jako dodatek do zup i dań. Często podawana jest również jako przekąska z dodatkiem oliwek. Przygotowywana jest z papryki chili, czosnku, kolendry, kminku, kminu rzymskiego oraz mięty i oliwy. Idealnie pasuje do pieczywa, sałatek, zup, potraw mięsnych (baranina, jagnięcina, wołowina) oraz gulaszów rybnych i potraw z kuskusu.
Sałatka Mechouia
To jedno z najważniejszych dań kuchni tunezyjskiej. W dosłownym tłumaczeniu oznacza "grillowaną sałatkę". Składa się z grillowanych warzyw (pomidorów, papryki, bakłażanów i cebuli). Całość doprawiona jest kolendrą, pieprzem, czosnkiem oraz skropiona oliwą z oliwek. Często podawana z harissą oraz kiełbaskami marquez.
Szakszuka
Szakszuka to tradycyjna potrawa przygotowywana z pomidorów, oliwy, papryki, czosnku, kminu rzymskiego, jajek i sosu pomidorowego oraz harissy. Jest jednogarnkowym daniem, które często podawane jest na śniadanie, lunch oraz kolację.
Pieczywo w kuchni tunezyjskiej
Jednym z akcentów kuchni francuskiej jest pieczywo, w tym lekkie i kruche bagietki. Pieczywo spożywane jest bardzo często jako dodatek do wielu dań lub samodzielnie z oliwą z oliwek czy harissą. Często podaje się również kanapki np. casse-croute, czyli bagietkę z tuńczykiem, harissą oraz jajkiem.
Brik
To smażony w głębokim tłuszczu pierożek przygotowany z cienkiego ciasta, które wypełnione jest farszem mięsnym lub farszem z jajka czy tuńczyka.
Tajin tunezyjski
Tajin (Tadżin) to potrawa powszechnie znana w krajach Maghrebu. W Tunezji łączy w sobie kurczaka lub mieloną cielęcinę lub też tuńczyka, cebulę, cukinię, jajka, żółty ser i przyprawy takie jak natka pietruszki, harissa, mieszanka przyprawowa ras el hanout (w jej skład wchodzą m.in. kolendra, kurkuma, kmin rzymski, ostra czerwona papryka). Potrawa w wersji tunezyjskiej przypomina wyglądem zapiekankę lub omlet.
Przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Tunezja to kraj, w którym znaleźć można szeroką gamę różnorodnych przypraw i ziół. Choć nie wszystkie uprawiane są na terenach Tunezji, to jako dodatek do dań spotkać tu można imbir, anyż, kozieradkę, kmin rzymski, cynamon, czosnek, kolendrę, szałwię, kardamon, majeranek czy kurkumę. Często stosowane są również świeże liście mięty, natka pietruszki, kwiaty pomarańczy i woda różana.
Desery w kuchni tunezyjskiej
Tunezja słynie z bardzo słodkich deserów. Do najpopularniejszych deserów należy baklawa, czyli kruche, cienkie ciasto przekładane cukrem, miodem i orzechami, krem z czarnych orzechów pinni (assidat zgougou) z dodatkiem mleka skondensowanego oraz machrud, czyli ciastka z daktylem nasączone miodem.
Tradycyjny loukoum to deser sporządzony na bazie skrobi oraz cukru. Dodatki różnych aromatów (olejek różany, figowy, miętowy, migdałowy, sezamowy) sprawiają, że deser ten jest szczególnie ceniony i uwielbiany przez mieszkańców Tunezji oraz turystów.
Dużą popularnością cieszy się również chałwa, czyli deser przyrządzony z ziaren sezamu.
Napoje i alkohol
Narodowym napojem tunezyjskim jest miętowa herbata, często podawana z orzeszkami piniowymi. Jeśli chodzi o alkohol to charakterystycznym dla kuchni tunezyjskiej alkoholem jest boukha, czyli destylat z fig, w którym zawartość alkoholu wynosi ok. 40%. Często spotkać można również thibarine, czyli słodki i mocny (40% alkoholu) likier daktylowy.