Sery pleśniowe to produkty z "wyższej półki", ale nie każdy za nimi przepada. Co więcej, nie każdy może je jeść z uwagi na swoje zdrowie lub stan, o czym dalej. Jeżeli jednak nie należysz do tej grupy, poniższe pomysły na dania z dodatkiem serów pleśniowych mogą podbić Twoje podniebienie.
Do najbardziej popularnych serów pleśniowych należą camembert, brie i roquefort. Sery pleśniowe są produkowane z mleka i podpuszczki. Mogą być z porostem pleśni (białym, kremowym) lub przerostem pleśni (niebieskim, zielonym). Nie brzmi to zbyt apetycznie, ale to właśnie rodzaj pleśni nadaje poszczególnym gatunkom sera nadaje charakterystyczne walory smakowe i aromatyczne.
|
|
Brie - ser z pleśnią Penicilium candidum
Brie jest francuskim serem podpuszczkowym. Jego biała, aksamitna skórka skrywa jasno-żółte, kremowe wnętrze. Brie produkowany z krowiego mleka pasteryzowanego przy udziale pleśni Penicilium candidum charakteryzuje się śmietankowym smakiem i delikatnym, pieczarkowym zapachem. Smak brie może być mniej lub bardziej wyrazisty.
Ser Brie wyśmienicie smakuje po upieczeniu podany z krakersami. Sposób przygotowania jest bardzo prosty. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza i umieść ser w formie blaszanej wyłożonej papierem. Posmaruj jego wierzch miodem i posyp orzechami włoskimi. Czas pieczenia wynosi około 5-7 minut.
Camembert - krowi ser z Penicilium camembert
Camembert jest francuskim podpuszczkowym serem z dodatkiem Penicilium camembert, od której ser wziął swą nazwę. Camembert jest pokryty sprężystą białą skórką, a jego wnętrze ma kremowy kolor. Ten gatunek sera pleśniowego charakteryzuje się delikatnym łagodnym smakiem.
Pieczony camembert doskonale smakuje z pieczywem czosnkowym. Do przygotowania pieczonego camembert potrzebujesz jedno opakowanie sera, pokrojony ząbek czosnku, 3-4 gałązki świeżego tymianku oraz 1 łyżeczkę oliwy. Pieczywo czosnkowe przygotujesz z obranego ząbka czosnku, łyżki oliwy i małej ciabatty. Możesz też użyć niewielkiej bagietki.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Wykonaj w krążku sera małe nacięcia nożem i umieść w każdym z nich plasterek czosnku oraz małe gałązki tymianku. Skrop ser oliwą i przełóż całość do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz camembert przez 10 minut. Żeby przygotować pieczywo czosnkowe, przekrój ciabattę na pół (albo pokrój bagietkę na mniejsze części, jak do bruschetty), a następnie skrop pieczywo oliwą z oliwek i przełóż na rozgrzaną patelnię, aby wykonać z nich tosty. Posyp pieczywo startym ząbkiem czosnku i gotowe. Ser po upieczeniu jest wewnątrz płynny i niezwykle aromatyczny.
Coulommiers - francuski ser o orzechowym smaku
Podpuszczkowy ser coulommiers jest produkowany z krowiego mleka. Jego zewnętrzną część pokrywa twarda powłoka, pod którą znajduje się miękkie wnętrze. Ten gatunek sera należy do gatunków Brie. Wewnętrzna część sera jest niedojrzała i posiada kwaskowy smak. Otacza ją miękka warstwa o charakterystycznym lekko orzechowym smaku i aromacie.
Ser typu coulommiers najlepiej smakuje z czerwonym winem i chrupiącym pieczywem, podany w temperaturze pokojowej. Po podaniu sera są serwowane jabłka, jagody, albo gruszki.
Gorgonzola - włoski ser z Penicilium glaucum
Serem pleśniowym kojarzonym z włoską kuchnią jest gorgonzola produkowana z krowiego mleka z dodatkiem pleśni Penicillium glaucum. Charakteryzuje się on ostrym, pikantnym smakiem i delikatną konsystencją. Jego charakterystyczną cechą są zielone żyłki oraz jasnożółta lub słomkowa barwa.
Gorgonzola z racji włoskiego pochodzenia jest częstym składnikiem makaronowych dań. Do przygotowania sosu z gorgonzoli komponującego się m.in. z makaronem penne potrzebujesz jeden ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, 1 łyżkę oliwy, pół szklanki białego wina, 1 szklanka śmietany 18%, pół szklanki bulionu drobiowego, 2 szklanki pokruszonego sera Gorgonzola oraz 6-8 listków szałwii. Sos możesz doprawić solą i pieprzem według uznania.
Podsmaż na oliwie czosnek (ok. 1 minuta), dodaj wino, a następnie dodaj śmietanę i bulion - mieszaj całość do powstania sosu. Dodaj ser Gorgonzola, szałwię, sól i pieprz. Kiedy ser się rozpuści, sos jest gotowy. Możesz urozmaicić danie dodając do niego pierś z kurczaka lub krewetki. W takim przypadku rozpocznij przyrządzać sos od wrzucenia na patelnię pokrojonego w kostkę kurczaka lub przygotowanych do spożycia krewetek. Następnie rozpoczynając od czosnku dodawaj kolejne składniki.
Roquefort - owczy ser pleśniowy
Roquefort jest owczym serem produkowanym przy wykorzystaniu pleśni Penicillium roqueforti. Szlachetne pleśni nadają mu wyrazisty, słony i pikantny smak. Ser ma wilgotną, kruchą konsystencję.
Ser pleśniowy z owczego mleka dobrze komponuje się z gruszką. Możesz przygotować z tych składników wykwintną sałatkę. Do jej przyrządzenia potrzebujesz następujących składników:
- 1 główkę sałaty masłowej (rozdrobnij liście ręcznie na mniejsze fragmenty
- 3 gruszki (obrane, wydrylowane i pokrojone w kostkę)
- 150 g sera Roquefort (pokruszonego)
- awokado (obrane, pozbawione pestki i pokrojone)
- pół szklanki zielonej cebulki pokrojonej na cienkie plastry
- 1/4 szklanki białego cukru
- 1/2 szklanki orzechów pekan
- 1/3 szklanki oliwy
- 3 łyżki octu winnego z czerwonego wina
- pół łyżeczki soli, drobno posiekany ząbek czosnku, kilka ziaren pieprzu, 1,5 łyżeczki białego cukru 1,5 łyżeczki musztardy
W małym rondlu postawionym na średnim ogniu wymieszaj 1/4 szklanki cukru z orzechami pekan, aby pokryły się karmelizowaną skorupką. Przełóż je na papier z nieprzywieralną powłoką. Po schłodzeniu pokrusz je na mniejsze kawałki. Następnie przygotuj dressing - zmiksuj oliwę, ocet winny, 1,5 łyżeczki cukru i musztardy, czosnek, sól i pieprz w blenderze. Do dużej miski przełóż sałatę, pokrojone gruszki, pokruszony ser, awokado i zieloną cebulkę. Polej składniki dressingiem i posyp orzechami pekan. Sałatka jest gotowa do podania.
Munster - podpuszczkowy ser pleśniowy
Munster należy do francuskich serów pleśniowych. Do charakterystycznych cech tego sera podpuszczkowego należą kleista skórka o pomarańczowej barwie oraz kremowy miąższ. Ser posiada lekko kwaskowy smak i wyrazisty aromat.
Każdy ser pleśniowy możesz wykorzystać jako dodatek do pizzy lub flatbreada. Flatbread jest rodzajem pieczywa przypominającym nieco pizzę. Flatbread w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza "płaski chleb". Spód na flatbreada jest mniej wyrośnięty niż na pizzę. Ten typ pieczywa jest cieńszy i nieco bardziej chrupiący na brzegach. W Polsce często określa się go jako podpłomyk.
Do przygotowania ciasta na flatbreada potrzebujesz takich składników, jak: 15 g świeżych drożdży, 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę soli i łyżkę oliwy, 160 ml ciepłego mleka oraz 80 ml letniej wody, a także 320 g pszennej mąki. Rozkrusz świeże drożdże, posyp je cukrem i zalej ciepłym mlekiem. Po starannym wymieszaniu przykryj miskę ściereczką i odstaw. Do drugiej miski wsyp mąkę i sól oraz dodaj oliwę. Następnie dodaj gotowy rozczyn drożdżowy i wyrób ciasto. W międzyczasie dodaj letnią wodę. Odstaw ciasto na około godzinę do wyrośnięcia. Następnie zagnieć je krótko i podziel na 6 równych części. Każdą z części rozwałkuj na placek o średnicy 20 cm.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Posmaruj placki oliwą i posyp czosnkiem. Następnie połóż na nich pokruszony ser munster (2/3 szklanki). Piecz placki przez 5 minut, a następnie dodaj szynkę parmeńską - Prosciutto di Parma (4 plastry). Piecz flatbready przez kolejne 5-6 minut, aby prosciutto było chrupkie, a ser się rozpuścił. Po wyjęciu flatbreadów z piekarnika udekoruj świeżą rukolą (ok. 1,5 szklanki) i skrop oliwą z oliwek (ok. 2 łyżki).
Sery pleśniowe - nie dla każdego smakosza
Zaletą serów pleśniowych (poza walorami smakowymi i zapachowymi) są wapń, fosfor, cynk oraz selen, a także witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B (głównie witamina B2, B5, B9 i B12). Niemniej tego typu produkty nie powinny stanowić podstawy diety, z uwagi na to, że zawierają dużo tłuszczu, co determinuje ich wysoką kaloryczność.
Ograniczenie spożycia serów pleśniowych odnosi się do osób chorych na nadciśnienie tętnicze (wysoka zawartość soli) oraz osób będących na diecie odchudzającej (wysoka kaloryczność). Spożycie serów pleśniowych jest niezalecane osobom stosującym antydepresanty, które mogą w połączeniu z serami pleśniowymi doprowadzić do niebezpiecznych skoków ciśnienia tętniczego.
Sery produkowane z wykorzystaniem pleśni są też niewskazane dla alergików i osób cierpiących na migrenę. Sery dojrzewające zawierają dość dużo histaminy - składnika odpowiedzialnego za reakcję alergiczną organizmu. Są one także bogate w tyraminę - aminokwas sprzyjający migrenie.
Natomiast kobiety w ciąży i dzieci w ogóle nie powinny jeść serów pleśniowych, ponieważ te produkty mogą być źródłem patogenu - Listerii monocytogenes. Powoduje on listeriozę groźną dla dzieci, której główne objawy to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie płuc, a nawet sepsa. Listerioza u kobiety w ciąży grozi ponadto uszkodzeniem, a nawet poronieniem płodu. Jako, że bakterie listerii monocytogenes giną w temperaturze powyżej 75°C, dlatego też jeśli kobiety w ciąży i dzieci chcą spożywać sery pleśniowe to powinny być one poddawane obróbce termicznej.