Banany to aromatyczne, słodkie i smaczne owoce dostępne w sklepach niemal przez cały rok. Nadają się do przyrządzania zarówno dań słodkich, jak i wytrawnych. Owoce te najlepiej jeść na śniadanie, ponieważ są sycące i odżywcze, ale bananowa kolacja też nie będzie złym pomysłem. Lody bananowe, sałatki, ciasta, muffinki, koktajle czy pierogi to tylko niektóre z doskonałych pomysłów na wykorzystanie bananów w kuchni. Co jeszcze można z nich przygotować?
Na świecie istnieje kilkaset gatunków bananów, m.in.: plamiste, czerwone, manilskie, małe, karłowate czy zwyczajne. Mimo tej różnorodności uprawie podlega tylko około 20 odmian tych owoców - przede wszystkim deserowych i skrobiowych. Banany deserowe są smaczne na surowo, ale skrobiowe (nazywane też bananami warzywnymi) lepiej poddać obróbce cieplnej (tj. smażenie, gotowanie) - wśród bananów skrobiowych najbardziej znane są plantany - znajdziemy je w polskich sklepach, ale różnią się od nich m.in. smakiem i strukturą skórki. Plantan wcale nie smakuje jak banan, ale jak surowy ziemniak. Jego skórka jest twardsza, co sprawia, że niełatwo jest go obrać.
Banan doskonale sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Przepisy kulinarne są modne zwłaszcza wśród ludzi ceniących zdrowy styl życia. Banany oprócz walorów smakowych, mają dobroczynne właściwości zdrowotne. Pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu, łagodzą wzdęcia i zgagę oraz obniżają ciśnienie tętnicze. Skórka z banana może znaleźć zastosowanie w kosmetyce. Ma działanie kojące i pomaga zniwelować podrażnienia skóry.
|
|
Ciasto bananowiec
Składniki:
- 260 g mąki
- 120 g masła
- 4 dojrzałe banany
- 2 jajka
- 140 g brązowego cukru
- 30 g mlecznej czekolady
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 szczypta soli
Przygotowanie:
Mąkę, sól i sodę oczyszczoną połączyć, przesiać i odłożyć na bok. W rondelku rozpuścić masło. Obrać banany i rozgnieść je widelcem. W większym naczyniu wymieszać rózgą płynne masło z jajkami, cukrem oraz miazgą bananową. Dosypać mieszankę mąki, soli i sody. Rozkruszyć mleczną czekoladę i wymieszać do połączenia. Blachę do ciasta wysmarować masłem i wyłożyć specjalnym papierem. Umieścić w niej przyrządzoną masę i włożyć całość do piekarnika nagrzanego do 170°C na 50 minut.
Lody bananowe
Składniki:
- 60 g jogurtu naturalnego 2%
- 3 banany
Przygotowanie:
Banany obrać, posiekać w plasterki i włożyć do zamrażalnika na 10-12 godzin. Owoce przełożyć do blendera, dodać jogurt naturalny i zmiksować wszystko na gładką masę.
Omlet bananowy
Składniki:
- 2 średnie banany
- 2 jajka
- 25 g ksylitolu
- 25 g mąki gryczanej
- sól
- 30 ml oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Do naczynka wbić jajka, dodać mąkę, rozdrobnione banany, ksylitol i odrobinę soli. Wszystko zmiksować, aż powstanie gładka masa. Na patelnię z rozgrzanym olejem wlać połowę przyrządzonej masy i smażyć omleta z obydwu stron. Z pozostałej porcji masy usmażyć drugiego omleta w taki sam sposób. Gotowe omlety podawać na ciepło z ulubionymi dodatkami.
Przepis na koktajl bananowy
Składniki:
- 3 łyżki płatków owsianych
- 2 dojrzałe banany
- 100 ml mleka
- 1 łyżka miodu
- 100 ml jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Do kielicha blendera wlać mleko, dodać płatki owsiane, przekrojone na pół banany, jogurt i wszystko zmiksować na gładką masę. Koktajl dosłodzić miodem i udekorować listkiem mięty.
Przepis na muffiny bananowe
Składniki (na ok. 12 sztuk):
- 1 jajko
- 2 średnie banany
- 2/3 szklanki (160 g) cukru trzcinowego lub białego
- 1 szklanka (250 ml) mleka
- 2 szklanki (320 g) mąki
- 1/2 szklanki (125 ml) oleju roślinnego
- 125 g orzechów włoskich lub orzechów pekan
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki cynamonu + 1 łyżka cukru wanilinowego lub 1/2 łyżeczki przyprawy do szarlotki
- 1 łyżka masła orzechowego (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do temp. 180°C, a formę na muffinki wyłożyć 12 papilotkami. Pozbawione skórki banany rozgnieść widelcem, przełożyć do naczynia. Dodać jajko, olej roślinny, masło orzechowe i mleko, całość wymieszać rózgą. Do drugiego naczynia wsypać cukier, mąkę, przyprawy, sodę i proszek do pieczenia. Wrzucić pokrojone orzechy (ok. 1/4 ilości odłożyć na bok - przydadzą się do posypania wierzchu). Wszystko starannie wymieszać łyżką, po czym sypkie składniki połączyć z mokrymi. Krótko wymieszać. Każdą papilotkę napełniać przyrządzonym ciastem mniej więcej do połowy ich wysokości, posypać orzechami i wstawić do piekarnika na ok. pół godziny. Po upieczeniu wyjąć i przestudzić.
Pierogi z bananami
Składniki:
Na ciasto:
- 1/2 szklanki kaszy manny
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki oleju
- ok. 1 szklanki ciepłej wody
- sól
Na farsz:
- sok z 2 cytryn
- 1 kg dojrzałych bananów
Przygotowanie:
Mąkę i kaszę mannę wymieszać ze sobą, delikatnie posolić. Dodać olej i wyrabiać, stopniowo uzupełniając wodę. Po zagnieceniu elastycznego ciasta podzielić je na trzy kawałki i każdy wałkować na cienki placek. Wykrawać niewielkie kółka za pomocą szklanki. Banany obrać, pokroić w niezbyt grube plastry, które następnie skropić sokiem z cytryny. Na każdym krążku ciasta położyć plaster banana, przykryć ciastem i skleić brzegi. Wrzucać pierogi na osolony wrzątek, a gdy wypłyną, gotować je jeszcze ok. 2 minuty.
Naleśniki z kajmakiem i bananami
Składniki:
- 6 bananów
- szklanka mąki
- 2 jajka
- olej
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki mleka mąki kukurydzianej
- gotowa masa kajmakowa z puszki
- sok z cytryny
- sól
Przygotowanie:
Mleko, mąkę, jajka, olej i szczyptę soli wymieszać mikserem, dolewając taką ilość wody, aby masa zyskała gładką i niezbyt gęstą konsystencję. Smażyć cienkie naleśniki. Ostudzić. Z bananów zdjąć skórkę, obrać je i obsmażyć na maśle, na końcu skropić sokiem z cytryny. Na każdym naleśniku rozsmarować cienką warstwę masy kajmakowej, położyć banana i zwinąć. Posypać wiórkami ze skórki cytryny oraz cukrem.
Zupa bananowa
Składniki:
- 1 litr bulionu z kurczaka lub warzyw
- 5 dojrzałych, dużych bananów
- curry
- 2 lub 3 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 2 cebule
- pestki dyni
- pieprz i sól
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek obrać, drobno pokroić. Do garnka, w którym będzie gotowana zupa wlać odrobinę oliwy i podsmażyć na niej cebulę wraz z czosnkiem. Smażyć warzywa na małej mocy ognia, aż się zeszklą. Pozbawione skórki banany pokroić na nieduże kawałki. Gdy cebula się zeszkli, wrzucić owoce i smażyć jeszcze przez moment, aż cebula się przyrumieni. Do dobrze podsmażonych bananów i cebuli z czosnkiem wlać bulion i doprowadzić całość do wrzenia. Doprawić curry wedle uznania. Smak tej przyprawy uwalnia się powoli, dlatego na początku nie należy z nią przesadzać, najlepiej dodać ją pod koniec gotowania. Zupę gotować przez następne 20-30 minut, aby wydobyć smak bananów. Gdy danie nabierze smaku i koloru, odstawić je z palnika i zblendować. Podawać z prażonymi pestkami dyni.
Sałatka z pomidorami, kiwi i bananami
Składniki:
- 4 kiwi
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 500 g pomidorów
- 2 łyżki soku z cytryny
- pieprz
- sól
- 50 g orzechów makadamia, prażonych i solonych
- 3-4 łyżeczki miodu kwiatowego, płynnego
- 2 twarde banany
- 4 dymki
Przygotowanie:
Zrobić sos z oleju rzepakowego, miodu, soku z cytryny, soli i pieprzu - wszystkie składniki połączyć i wymieszać. Orzechy grubo posiekać. Banany pokroić w dosyć cienkie plastry. Pomidory i kiwi przekroić na pół, posiekać w plasterki. Dymkę pokroić w cienkie krążki. Wszystkie składniki wymieszać, polać sosem i posypać orzechami. Sałatka jest doskonałym dodatkiem do potraw z grilla.