Sezon jesienny to pora kiedy w sklepach, na targach oraz na naszych stołach panuje królowa wszystkich warzyw - dynia. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej, a jej owoce osiągać mogą masę nawet 50 kilogramów. Jednak największa dynia, jaką wystawiono w Europejskich Mistrzostwach Hodowców Dyń w Tervuren ważyła aż 630 kg. Dynia jest szczególnie popularnym i cenionym elementem naszej kuchni. Spożywać ją można w różnych postaciach, zarówno w daniach wytrawnych, jak i podawanych "na słodko".
Oprócz znakomitego smaku dynia jest warzywem o wysokich wartościach odżywczych. Jest produktem niskokalorycznym (26 kcal / 100 g) oraz lekkostrawnym. Stanowi źródło beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która odpowiada m.in. za prawidłowe widzenie i zachowanie zdrowej skóry. Jest również bogata w witaminę E, C oraz witaminy z grupy B (B1, B2 i B3, B6). Zawiera potas, magnez, fosfor i wapń. Jej spożycie poprawia profil lipidowy krwi oraz zapobiega cukrzycy i chorobom nowotworowym. Oprócz miąższu w kuchni cenione się również pestki dyni, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, cynku oraz witaminy E. Jakie więc dania przygotować z dyni (oprócz słynnej zupy krem), aby w pełni wykorzystać trwający na nią sezon i cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem?
|
|
Zupa krem z dyni z curry i masłem orzechowym (4 porcje)
Składniki:
- 1 kilogram dyni
- 4 szklanki bulionu warzywnego
- 1 duża marchew
- 1 duży ziemniak
- 1 średnia cebula
- mały kawałek imbiru (ok. 2 cm)
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżka masła orzechowego
- 4 łyżki jogurtu greckiego (lub śmietany)
- 1 łyżka pestek z dyni
- pieprz, sól
Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć pestki i pokroić w drobne kostki (o boku ok. 2 cm). Marchew i ziemniaka obrać i pokroić w grube plastry. Imbir obrać i zetrzeć na tarce. Cebulę drobno posiekać. W garnku podsmażyć cebulę na oliwie. Dodać imbir, ziemniaka i marchew. Krótko podsmażyć, następnie dodać bulion i dynię. Gotować na małym ogniu aż do rozmiękczenia marchwi, ziemniaka i dyni. Całość ostudzić, dodać masło orzechowe i zmiksować blenderem na jednolity gęsty krem. Dodać pieprz, curry i sól. Podawać z dodatkiem łyżki jogurtu greckiego i uprażonych pestek dyni.
Ciasto z dyni i kaszy jaglanej
Składniki:
- 800 gramów dyni
- 150 gramów kaszy jaglanej
- 4 jajka
- 2 szklanki mleka
- pół szklanki cukru
- 500 ml jogurtu naturalnego
- 2 łyżki masła
- kilka kropel aromatu waniliowego lub łyżeczka cukru waniliowego
Przygotowanie:
Dynię pokroić w kostkę i dusić w garnku na małym ogniu do rozmiękczenia. Kaszę ugotować w mleku i ostudzić. Dodać do dyni. Całość zblendować. Dodać jogurt naturalny, żółtka jaj, masło, cukier oraz aromat waniliowy. Zblendować na jednolitą masę. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z pozostałymi składnikami. Całość przełożyć do wybranej formy i piec ok. 45 minut w 180 stopni C. Podawać z miodem i rozdrobionymi orzechami.
Sałatka z pieczoną dynią, serem feta i soczewicą (2 porcje)
Składniki:
- 200 gramów dyni
- pół szklanki zielonej soczewicy (ugotowanej lub z puszki)
- 2 garście sałaty lodowej
- 100 gramów sera feta
- 200 gramów pomidorków koktajlowych
- 2 łyżki pestek z dyni
- 2 łyżki orzechów włoskich
- 2 łyżki oleju sezamowego (lub oliwy z oliwek)
- 1/4 łyżeczki kurkumy
Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć nasiona i pokroić w kostkę (ok. 2x2). Piec w piekarniku z dodatkiem pieprzu, soli i kurkumy w 200 stopniach przez ok. 10-15 minut. Upieczoną dynię ułożyć na sałacie, dodać pokrojony w kostkę ser feta, soczewicę oraz pomidory koktajlowe (pokrojone w połówki). Całość polać olejem sezamowym i posypać pestkami dyni.
Placki z dyni
Składniki:
- 200 gramów dyni
- 2 jajka
- 50 gramów jogurtu naturalnego
- 2 łyżki cukru
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki mąki pszennej (pełnoziarnistej)
- olej do smażenia
- cynamon, marmolada jabłkowa, orzechy
Przygotowanie:
Dynię zagotować do zmiękczenie i zblendować. Do otrzymanego puree dodać jajka, jogurt naturalny, mąkę, cukier oraz proszek do pieczenia i dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Nakładać łyżką na rozgrzany olej. Smażyć na małym ogniu aż do zarumieniania. Podawać z dodatkiem przetworów owocowych (marmolada z jabłek, powidła śliwkowe), cynamonu i orzechów.
Pasztet z dyni i czerwonej soczewicy
Składniki:
- 500 gramów dyni (obranej, bez pestek)
- 2 średnie cebule
- 150 gramów czerwonej soczewicy
- 2 duże marchewki
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki curry
- sól, pieprz
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki kaszy manny
Przygotowanie:
Soczewicę ugotować. Dynię pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na patelni. Dodać wyciśnięty czosnek i pokrojoną w kostkę dynię. Zalać niewielką ilością wody. Całość dusić na małym ogniu, aż do zmiękczenia dyni. Ugotowaną soczewicę oraz dynię ostudzić i zblendować na jednolita masę. Dodać jaja, kaszę mannę, pieprz, sól, curry. Wszystko wymieszać. Całość przełożyć do podłużnej formy. Piec ok 40-45 minut w temperaturze 200 stopni C . Pozostawić do ostudzenia. Podawać ze świeżym pieczywem, olejem lnianym oraz prażonymi pestkami dyni.
Marynowana dynia na słodko z miodem i cynamonem
Składniki:
- 1 dynia (średniej wielkości)
- pół szklanki octu
- 3 szklanki wody
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka soli
- cynamon
- 3 łyżki miodu
Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć pestki i pokroić w kostkę. Zblanszować i ostudzić. Włożyć dynię do słoików. Przygotować zalewę gotując wodę z octem, cukrem, solą, miodem. Zalać dynię w słoikach. Pasteryzować ok 15 minut.
Sałatka z pieczonej dyni i kuskusu (2 porcje)
Składniki:
- 200 gramów miąższu z dyni
- 100 gramów kaszy kuskus
- 50 gramów suszonych pomidorów
- 100 gramów fasoli konserwowej
- sól, pieprz
- 2 łyżki pestek z dyni
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć nasiona i pokroić w kostkę (ok. 2x2). Upiec w piekarniku z dodatkiem pieprzu, soli, papryki i curry w 200 stopni C przez ok. 10-15 minut. Kaszę kuskus ugotować. Upieczoną dynię ułożyć na kaszy. Dodać fasolę oraz pokrojone w paski suszone pomidory. Posypać pestkami z dyni. Polać oliwą z oliwek.
Dyniowy hummus - pasta do pieczywa
Składniki:
- 700 gramów dyni
- 4 łyżki pasty tahini
- pół średniej cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz
- 1 łyżka sezamu
- 3 łyżki posiekanej natki z pietruszki
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć nasiona i pokroić w kostkę (ok. 2x2). Upiec w piekarniku z dodatkiem pieprzu, soli w 200 stopni C przez ok. 10-15 minut. Cebulę i czosnek posiekać w bardzo drobną kostkę. Podsmażyć na oleju. Dynię zblendować z oliwą oraz pastą tahini. Dodać cebulę, czosnek, przyprawy, sok z cytryny i zblendować na gładką, jednolitą masę. Pastę przełożyć do miski, posypać natką pietruszki oraz ziarnami sezamu. Podawać ze świeżym pieczywem lub pokrojoną w paski marchwią.