Jesień to sezon grzybobrań i wyśmienitych dań z dodatkiem naszych leśnych zbiorów. Kurki, maślaki, podgrzybki, prawdziwki, gąski stanowią idealny składnik sosów, zup, makaronów oraz przekąsek. Dzięki mrożeniu, suszeniu i marynowaniu mogą cieszyć swoim smakiem również poza sezonem.
Grzyby idealnie komponują się w towarzystwie kasz, ziemniaków i makaronów. Z dodatkiem śmietany i serów mogą być wyśmienitym składnikiem sosów. Dlatego nie czekaj i jeśli tylko masz możliwość, ruszaj z koszykiem na grzybobranie, a następnie wykorzystaj jeden z naszych przepisów na pyszne danie z tych aromatycznych darów lasu.
|
|
Makaron z kurkami w sosie serowo-śmietanowym
Składniki:
- 400 gramów makaronu penne lub tagliatelle,
- 300 gramów kurek,
- 1 średnia cebula,
- 200 ml śmietany 30%,
- 1 łyżka masła,
- 2 ząbki czosnku,
- 100 gramów sera gorgonzola,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Makaron ugotować. Kurki dokładnie umyć i pokroić w plasterki. Cebulę posiekać w drobną kostkę, a czosnek przecisnąć przez praskę. Na patelni rozgrzać masło. Dodać czosnek, cebulę i zeszklić. Następnie dodać kurki i smażyć przez około 5 minut. Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Ser gorgonzola rozdrobnić. Dodać do smażących się grzybów razem ze śmietanką i gotować przez kolejne kilka minut do momentu, aż sos zgęstnieje. Połączyć z makaronem. Podawać z dodatkiem natki pietruszki lub posiekanych orzechów włoskich.
Zupa grzybowa
Składniki:
- 500 gramów świeżych grzybów (prawdziwków, maślaków, kurek, podgrzybków),
- 1 litr bulionu warzywnego,
- 2 łyżki masła,
- 1 średnia marchew,
- 1 średnia cebula,
- 50 ml śmietany 30%,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Grzyby oczyścić i umyć. Pokroić na kawałki. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle. Następnie dodać pokrojone grzyby i smażyć przez ok. 5 minut. Przełożyć do dużego garnka. Marchew zatrzeć na dużych oczkach tarki i dodać do grzybów. Całość zalać gorącym bulionem. Gotować ok. 20 minut aż do zmiękczenia grzybów. Doprawić śmietaną, pieprzem i solą. Zupa grzybowa będzie idealnie smakować z dodatkiem domowego makaronu.
Risotto z prawdziwkami
Składniki:
- 1 litr bulionu warzywnego,
- 200 gramów ryżu do risotto,
- pół średniej cebuli,
- 1 ząbek czosnku
- 150 gramów borowików,
- 5 łyżek masła
- 100 ml białego wina,
- sól, pieprz do smaku,
- 50 gramów startego parmezanu,
- ulubione zioła (bazylia, oregano, natka pietruszki).
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek posiekać w drobną kostkę. Na głębokiej patelni rozpuścić i rozgrzać masło, a następnie zeszklić cebulę i czosnek. Dusić, aż do zmiękczenia, od czasu do czasu mieszając. Borowiki dokładnie umyć i oczyścić. Pokroić na plastry o grubości ok. 0,5 cm. Dodać na patelnię i dusić przez ok. 2 minut, aż do zmiękczenia. Wyjąć na talerzyk, doprawić pieprzem i odstawić. Na tę samą patelnię wsypać ryż i smażyć przez ok. 1 minutę z pozostałą cebulą. Wlać wino i gotować aż do odparowania. Dodać łyżkę bulionu i gotować na małym ogniu. Wlewać bulion po jednej łyżce w odstępach czasowych i gotować do momentu aż całkowicie się zredukuje. Dodać przygotowane wcześniej grzyby, 2 łyżki masła, parmezan i dokładnie wymieszać. Połączyć składniki i podawać ze świeżymi ziołami.
Grzyby w cieście naleśnikowym
Składniki:
- 300 gramów świeżych grzybów lub 100 gramów suszonych,
- sól, pieprz,
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 1 szklanka mleka,
- 2 kurze jajka,
- 3/4 szklanki wody.
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
Przygotować ciasto naleśnikowe. Dokładnie wymieszać lub zmiksować mąkę, jaja, mleko i wodę. Dodać szczyptę soli do smaku. Ciasto powinno być nieco gęstsze niż tradycyjne ciasto na naleśniki. Grzyby świeże oczyścić i umyć. Jeśli owocniki są duże, pokroić na ćwiartki lub połówki. Rozgrzać olej na patelni. Grzyby maczać w cieście i smażyć na złoty kolor.
Kaszotto z jarmużem i podgrzybkami
Składniki:
- 200 gramów kaszy pęczak,
- 2 średnia cebula,
- 450 gramów świeżego jarmużu,
- ok. 20 sztuk podgrzybków,
- 2 litry bulionu warzywnego,
- 1 szklanka białego wina,
- 8 łyżek startego parmezanu,
- 4 łyżki masła,
- pieprz, sól do smaku.
Przygotowanie:
Jarmuż pokroić na małe kawałki. Zblanszować w osolonej wodzie przez ok. 3 minut. Wyjąć z wrzątku i dokładnie osuszyć. Grzyby pokroić na plasterki i usmażyć na złoto. Doprawić do smaku solą, pieprzem. Cebulę posiekać w drobną kostkę i zeszklić na głębokiej patelni. Dodać kaszę pęczak i wymieszać. Wlać białe wino i gotować aż do odparowania. Dodać bulion i gotować aż do momentu, kiedy kasza wchłonie cały płyn, a danie uzyska kremową konsystencję. Na koniec dodać grzyby i jarmuż i połączyć z resztą składników. Przed podaniem posypać startym parmezanem.
Zupa krem z kurek
Składniki:
- 800 gramów kurek,
- 1 średnia cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 średnie ziemniaki,
- 3 duże marchewki,
- 1 średni korzeń pietruszki,
- pół selera,
- 4 łyżki masła,
- 120 ml śmietany 30%,
- 4 szklanki wody,
- sól, pieprz do smaku,
- 2 liście laurowe,
- suszony lub świeży koperek, natka pietruszki.
Przygotowanie:
Kurki dokładnie oczyścić, umyć i osuszyć na papierowym ręczniku. Ziemniaki, marchew, pietruszkę, seler obrać i pokroić w małą kostkę, a cebulę w pół pierścienie. Czosnek podzielić na połówki. W garnku rozgrzać masło. Podsmażyć cebulę z czosnkiem. Dodać kurki i obsmażyć przez ok. 2 minut. Do garnka dodać warzywa i wlać ok. 4 szklanki wody. Dodać liść laurowy, sól i pieprz. Gotować przez ok. 20 minut aż do zmiękczenia składników. Wyjąć liść laurowy i całość zblendować blenderem na gładki krem. Podawać z łyżką śmietany 30% i świeżymi ziołami (koperkiem, natką pietruszki).
Zapiekanka z dorsza w sosie śmietanowym z prawdziwkami
Składniki:
- 750 gramów filetów z dorsza,
- 1 kg ziemniaków,
- 200 gramów prawdziwków,
- 200 ml śmietany 18%,
- 1 pęczek świeżego koperku,
- sól, pieprz do smaku,
- 2 łyżki masła,
- 1 łyżka soku z cytryny.
Przygotowanie:
Filety z ryby umyć, osuszyć i skropić sokiem z cytryny. Grzyby dokładnie wyczyścić, umyć i pokroić na plasterki. Przełożyć do garnka i ugotować. Ziemniaki obrać i pokroić w plastry o grubości 2-3 milimetrów. Zblanszować we wrzątku przez ok. 2 minuty. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Włożyć ziemniaki. Zapiekać w piekarniku przez ok. 5 minut w 180 stopni C. Na ziemniaki położyć filety z dorsza, lekko posolić, dodać łyżkę masła i zapiekać przez kolejne 5 minut w temp. 230 stopni C. Do śmietany dodać grzyby i drobno posiekany koperek. Takim sosem zalać zapiekankę. Wstawić do piekarnika na kolejne 15 minut. Piec w temperaturze 180 stopni C.
Grzyby marynowane w zalewie curry
Składniki:
- pół kg młodych podgrzybków,
- 2 szklanki wody,
- 1 szklanka octu,
- 1,5 szklanki cukru,
- 2 łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku,
- 2 łyżeczki czarnego pieprzu,
- 2 łyżeczki curry,
- liść laurowy, ziele angielskie, gorczyca.
Przygotowanie:
Podgrzybki oczyścić i umyć. Obgotować. Przygotować zalewę. Do gotującej się wody dodać ocet, cukier i sól. Następnie zdjąć z ognia i dodać paprykę w proszku, curry, pieprz. Do słoików włożyć po 1-2 liści laurowe, 2 ziarenka ziela angielskiego i pół łyżeczki gorczycy. Włożyć podgrzybki do słoików i zalać przygotowaną wcześniej zalewą. Słoiki zakręcić i gotować przez ok. 20 minut w głębokim garnku. Po pasteryzacji wyjąć, ustawiać do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.