Dzisiaj jest: Środa, 13.11.2024 Imieniny: Stanisława i Mikołaja



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Żywność koszerna - co to takiego? Zasady koszerności i wpływ na zdrowie


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Żywność koszerna - co to takiego? Zasady koszerności i wpływ na zdrowie


   Termin "koszerne" stosuje się do określenia żywności, adekwatnej do norm dietetycznych wyznaczonych przez tradycyjne żydowskie prawa. W nich sformułowano, które produkty żywnościowe można spożywać i jak powinno się je produkować oraz sporządzać. Pewne zestawienia żywności są srogo zakazane, a niektóre z norm zabraniają spożywania pewnych par produktów. Czym jest koszerność i jakie zasady dietetyczne musi osiągnąć pożywienie, aby mogło być uznane za koszerne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

   Słowo "koszerne" wywodzi się od hebrajskiego "kashér" i symbolizuje: prawidłowy, czysty bądź odpowiedni. Warto wiedzieć również, czym jest koszerność (znane również jako kaszrut). Otóż, jest to zbiór praw żydowskich (halacha), które ustanawiają fundament koszernej strategii odżywiania i obecne są w świętej księdze żydowskiej, czyli Torze. Halacha dzieli pokarmy na dozwolone (kaszer) i zakazane (teref) - czyli pokarmy "nieczyste", trefne. Koszerne regulaminy dietetyczne są wszechstronne i gwarantują twarde wytyczne określające nie tylko asortyment produktów żywnościowych dopuszczonych albo niedozwolonych, lecz również ujmują, jak wytwarzać, przerabiać i przyrządzać przed zjedzeniem określone produkty spożywcze. Określenie "koszerny", dotyczy żywności, spełniającej rygorystyczne kanony dietetyczne. Dla wielu Żydów koszerność oznacza coś więcej niż zdrowie albo pewna żywność. Mowa jest tutaj o uszanowaniu oraz wierności tradycji wyznaniowej. Warto zaznaczyć, że ogół populacji żydowskiej nie stosuje się do surowych reguł koszernych.





Dlaczego przestrzega się koszerności?

- Mięso koszerne wywodzi się z uboju, który przeprowadza się podejściem humanitarnym a zwierzęta nie znoszą ogromnego bólu.
- Dzieci zamieszkujące domy, w których respektuje się koszerności, posiadają mocniejsze wrażenie własnej tożsamości.
- Maksymy koszerności, jednocześnie z szabatem i nauką, to najbardziej doniosłe składniki, które wspierają żywotność zbiorowości żydowskiej.



Na oddzielnym talerzu

   Potrawy koszerne możemy podzielić na mleczne, mięsne i neutralne (pareve). Według reguł, po daniu mięsnym trzeba odczekać do posiłku składającego się z nabiału. Czas ten nie jest jednakowy i może się różnić na tle rozmaitych obyczajów żydowskich, jednak zazwyczaj wynosi jedną do nawet sześciu godzin. Natomiast potrawy mięsne po mlecznych można spożywać nawet już po upływie godziny. Jeśli chodzi o ryby, to traktuje się je obojętnie i można je jeść wraz z daniami mięsnymi, o ile do ich przygotowania nie dodano mleka bądź masła. Artykuły traktowane jako neutralne obejmują jajka, wybrane rodzaje chleba oraz ciast, owoce, ryż, ziarna, kasze, makarony i warzywa. Dodatkowo komplet przyborów i narzędzi stosowanych do obróbki oraz oczyszczania produktów mięsnych i nabiału powinny być przechowywane osobno - nawet w zlewach, w których się je myje.



Mięso koszerne

   Aby mięso mogło być uznane za koszerne, musi dopełniać następujące normy:

- Przed ugotowaniem powinno się je namoczyć w wodzie, po to, aby pozbyć się zauważalnych resztek krwi.
- Powinno pochodzić od zwierząt z rozdwojonymi albo spiczastymi kopytami (kozy, krowy, jelenie, woły, owce i jagnięta).
- Można spożywać wybrane gatunki ptactwa (gęś, indyk, kurczak, gołąb oraz przepiórka). Ogół narzędzi, które stosuje się do przyrządzania bądź uboju mięsa, powinny być koszerne oraz przeznaczone tylko do kontaktu z mięsem.

   Rodzaje mięsa oraz produktów mięsnych, których nie ujmuje się jako koszernych:

- Ptaki padlinożerne bądź drapieżne (np. jastrzębie, orły, mewy, sowy).
- Mięso z królików, kangurów, wiewiórek, świń, wielbłądów albo koni.
- Kawałki wołowiny, pochodzące z zadów zwierzęcia (np. polędwica).



Nabiał

   Niektóre rodzaje produktów mlecznych, np. sery, mleko, jogurty i masło, można spożywać, aczkolwiek muszą one spełniać określone kryteria, aby mogły być uznane za koszerne (wyroby mleczne muszą pochodzić ze zwierzęcia koszernego). Pod żadnym pozorem, nie można ich łączyć z produktami zwierzęcymi, np. z podpuszczką (enzym) albo żelatyną, co zazwyczaj zachodzi przy produkcji serów i innej żywności wytwarzanej z sera.



Ryby i jajka

   Ryby uważa się za koszerne, gdy pochodzą od zwierzęcia z łuskami i płetwami (np. z makreli, tuńczyka, halibuta). Zabrania się spożywania krabów, homarów, krewetek, ostryg i pozostałych rodzajów skorupiaków.



Żywność roślinna

   Żywność pochodzenia roślinnego traktuje się za neutralną, a to świadczy, że nie zawiera ona nabiału i mięsa oraz można ją spożywać z jakimkolwiek z tych rodzajów produktów.

Warzywa i owoce - są one koszerne w swojej postaci nieprzetworzonej.

Chleb oraz ziarna zbóż - żywność w oparciu o zboża, jest uważana za koszerną. Jednak, może się zdarzyć, że ziarna poddane obróbce, np. bułki, mogą nie być koszerne, dlatego że wcześniej, przy ich przetwarzaniu mogły zetknąć się z narzędziami, które miały kontakt ze składnikami zwierzęcymi.

Oleje, nasiona i orzechy - produkty te są koszerne.



Czy przestrzeganie koszerności przynosi korzyści dla zdrowia?

   Większa część Żydów, wiernych jest koszerności, dlatego, że tak głosi Tora, a nie z powodów zdrowotnych. Oznaczenia koszerności na wyrobach spożywczych świadczą, o tym, że poszczególne składniki w żywności, w tym dodatki, spełniają rygorystyczne wytyczne. Jest to bardzo przydatne, jeżeli ktoś cierpi na alergie, np. na nabiał lub zboża. Ponadto etykiety informujące o koszerności produktu są pomocne dla wegan albo wegetarian. Jedyną metodą na to, aby przekonać się czy wyprodukowana żywność jest koszerna to obecność informacji na etykiecie produktu.



Produkty koszerne w Polsce

   Nie łatwo jest w Polsce nabyć żywność koszerną. Związane jest to nie tylko z małą grupą Żydów ortodoksyjnych, co powstrzymuje możliwy rynek, ale i z brakiem rytualnych rzezaków (Szojchetów) do dokonywania uboju rytualnego (Szechity). Z uwagi na to, znaczna cześć osób zza granicy, zabiera wraz ze sobą właściwą żywność. Istnieje również opcja negocjacji z hotelami ewentualnych wytycznych. Jednak warto zaznaczyć, że w Warszawie znajduje się jeden obiekt handlowy, który sprzedaje produkty koszerne. Taki sklep można odwiedzić także w Krakowie. Sklep oferuje produkty koszerne, takie jak: macę, dżemy, ciastka, herbaty, makarony, zupy, czekolady, surówki oraz inne produkty np. w słoikach. Ogół tych artykułów posiada certyfikat koszerności (w Polsce nadawany przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP). Jeśli chodzi o restauracje w Polsce, oferujące potrawy koszerne, to mieszczą się one niemal we wszystkich dużych miastach, np. w Warszawie czy w Łodzi.




Zobacz więcej na temat:

koszernośćmięsonabiałrybyjajka


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 6


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE