Nazwa łacińska: Aloe ferox
Nazwa angielska: Cape aloe, Bitter aloe, Tap aloe, Red aloe
Nazwa hiszpańska: Áloe feroz, Áloe del cabo
Nazwa francuska: Aloès du cap
Nazwa niemiecka: Kap - aloe
Wiadomości ogólne i ciekawostki
Ojczyzną aloesu jest Afryka Południowa i Madagaskar. W stanie naturalnym nie występuje w Polsce. Hodowana jest jako roślina szklarniowa lub doniczkowa - aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Jest to wiecznie zielona mięsisto - listna roślina o drobnych kolcach na obrzeżach. Kwiaty ma intensywnie czerwonopomarańczowe, jednak bardzo rzadko kwitnie podczas uprawy doniczkowej. Od czasów starożytnych aloesowi przypisywano niemal magiczną moc porównywalną z korzeniem żeń-szenia. Ponoć sama Cleopatra swoją urodę i powodzenie u płci męskiej zawdzięczała właśnie aloesowi.
|
|
Surowce lecznicze
W leczeniu wykorzystuje się liście, które możemy wyhodować sami w domu lub sok uzyskiwany z liści.
Substancje lecznicze
Liście zawierają
- antrazwiązki: aloina, mikroelementy, żelazo, mangan, cynk, bor, miedź, molibden, magnez.
- Substancje śluzowe, żywice, substancje gorzkie
- Biogenne stymulatory: związki metali z kwasami organicznymi
Działanie
- Przeczyszczające
- Żółciopędne
- Poprawiające przemianę materii
- Wzmacniające
- Dermatologiczne
- Bakteriobójcze
Zawarte w aloesie antrazwiązki powodują, iż wyciąg z tej rośliny jest łagodnym środkiem przeczyszczającym działającym po 12-14 godzin od spożycia. Związki zawarte w aloesie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a co za tym idzie ułatwiają trawienie. Aloes dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym polecany jest osobom cierpiącym na zaburzenia ze strony ukladu pokarmowego. Korzystnie wpływa również na skórę i śluzówkę jamy ustnej. Leczy trudno gojące się rany, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia, zapalenia jamy ustnej i choroby przyzębia. Polecany dla poprawy ogólnego stanu zdrowia ludzi niedożywionych i wyniszczonych.
Zastosowanie
Sok ze świeżych liści - 1 łyżeczka do herbaty 1-2 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem dla poprawy łaknienia. Lateks lub sok aloesowy, zwykle w formie proszku, służy również jako łagodny środek przeczyszczający.
- Zewnętrznie na okłady w chorobach skóry. Żel aloesowy wykorzystywany jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jest środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran
- Syrop z liści aloesu - polecany dla chorych na anemię 2-3 łyżeczki na dobę. Wskazane jest równoczesne stosowanie preparatów żelaza lub diety bogatej w żelazo.
- Ciekawostka: Wino z liści aloesu: Drobno pokrojone lub zmiksowane liście posypujemy cukrem. Gdy powstanie sok, dodajemy po równo miodu i czerwonego wina. Odstawiamy na 6 tygodni. Wino przechowujemy w ciemnej butelce, w ciemnym pomieszczeniu. Dawkowanie rozpoczynamy od 1 łyżeczki i stopniowo zwiększamy dawkę do 1 łyżki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem, około pół godziny. Kurację stosujemy przez miesiąc, przerwa na dwa miesiące i kurację powtarzamy.
Przeciwwskazania
- Czynne owrzodzenia jelita grubego
- Zapalenie wyrostka robaczkowego
- Zapalenie pęcherza żółciowego
- Niewydolność krążenia
- Niewydolność nerek
- Nadciśnienie tętnicze - duże
- Ciąża
- Żylaki odbytu
- Ostre nieżyty przewodu pokarmowego