Nazwa łacińska: Plantago lanceolata
Nazwa angielska: Ribwort plantain, Buckhorn plantain, Ribleaf
Nazwa hiszpańska: Llantén menor, Siete venas
Nazwa francuska: Plantain lancéolé, Plantain étroit
Nazwa niemiecka: Spitzwegerich, Lungenblattl, Spießkraut
Wiadomości ogólne i ciekawostki
Bylina ta jest popularną rośliną występującą w całej Europie i Azji aż do Himalajów. Tępiona przez ogrodników i przez miłośników kwiatów uważana za chwast. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Ta rozpowszechniona na suchych łąkach, pastwiskach, trawnikach, a nawet śmietnikach, niepozorna roślina ma bogate właściwości lecznicze. Przewija się w lecznictwie przez wieki. W starożytności zalecano wywar z babki na ukąszenia jadowitych węży i skorpionów. W średniowieczu na złamania i opuchlizny oraz przez wiejskie "wiedzące" i znachorki stosowana była jako antidotum na miłosne czary. W Chinach zbierano nie tylko liście, ale również nasiona babki gdzie używano ich jako skutecznego środka wykrztuśnego, moczopędnego oraz leczącego bezpłodność. Leczniczą moc tej rośliny szanowali również starożytni Grecy i Rzymianie. Bylina ta uznawana była za lek, najskuteczniejszy w walce z czerwonką. Inne nazwy to babka wąskolistna, języczki polne, żywiec. Surowce lecznicze W leczeniu używa się najczęściej liści, czasem również nasion.
|
|
Substancje lecznicze
- Glikozyd aukubinę
- Flawonoidy
- Taniny
- Kwasy roślinne
- Garbniki i śluzy
- Sole mineralne, a wśród nich krzemionkę i związki cynku
- Witaminy ? przede wszystkim witaminę C
Działanie
- Żołądkowe
- Wykrztuśne
- Przeciwzapalne
- Osłaniające
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwbiegunkowe
- Regenerujące
W medycynie ludowej używano liści babki do leczenia trudni gojących się ran, czyraków i oparzeń. Obecnie babka ma podobne zastosowanie, a ponadto odwary i napary z liści tej byliny są dobrym środkiem na biegunki i stany zapalne przewodu pokarmowego. Napary pobudzają także wydzielanie soków żołądkowych, co ułatwia trawienie. Śluzy z liści babki działają osłaniająco na przewód pokarmowy oraz na drogi oddechowe, co jest niezwykle cenne zarówno podczas leczenia choroby wrzodowej jak i uporczywego kaszlu. Liście babki można również wykorzystać do leczenia zapaleń spojówek oraz w stanach zapalnych dróg rodnych.
Stosowanie
- Napary i odwary przygotowujemy zalewając szklanką wrzątku ? - 1 łyżkę suszonych liści. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar trzeba gotować jeszcze kilka minut. Uzyskany napar lub odwar stosujemy doustnie 2-4 razy na dobę. Przy leczeniu zapaleń spojówek napary i odwary należy uprzednio rozcieńczyć dwukrotnie.
- Sok uzyskany poprzez zmiażdżenie świeżych liści babki można wcierać w miejsca po użądleniu owada ? pszczoły, osy, komara, trzmiela. sok łagodzi obrzęki i zmniejsza bół.
- Medycyna ludowa poleca natomiast picie wina (4 części) zmieszanego z sokiem babki (1 część) w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego ? 1 łyżkę 3-4 razy dziennie.
- Jako kuracja wzmacniająca dobrze jest łączyć liście babki z pokrzywą i mniszkiem
- Dla poprawy trawienia można łączyć babkę z piołunem
- W chorobie wrzodowej z prawoślazem
- W przeziębieniach ? z podbiałem, tymiankiem i anyżem.
Przeciwwskazania
Brak