Dzisiaj jest: Środa, 24.04.2024 Imieniny: Grzegorza i Aleksandra



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Borówka czernica (Czarna jagoda)


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Borówka czernica (Czarna jagoda)

Nazwa łacińska: Vaccinium myrtillus

Nazwa angielska: Bilberry, Whortleberry

Nazwa hiszpańska: Mirtilo, Arándano

Nazwa francuska: Myrtille, l'Airelle

Nazwa niemiecka: Heidelbeere, Blaubeere, Schwarzbeere, Mollbeere, Wildbeere, Waldbeere



Wiadomości ogólne i ciekawostki

Od apetycznej, niebiesko-granatowej barwy owoców, borówka czernica nazywana jest popularnie czarną jagodą lub po prostu jagodą. Występuje w lasach, preferuje towarzystwo drzew iglastych. Owoce używane są zarówno w celach medycznych jak i kulinarnych. Jest popularna w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie zarówno umiarkowanym jak i arktycznym. O czarnych jagodach pisali już Dioskorides, Pliniusz, Paracelsus i św. Hildegarda. Od najdawniejszych czasów jagody zbierane były przez plemiona słowiańskie, a w północnej Europie są uznawane za jeden z najstarszych leków ziołowych. Inne nazwy tej rośliny to: czernica, jagodzina, borownia.



Ciekawostką związaną z tym drobnym owocem jest wydarzenie mające miejsce w Rosji około 1900 roku za panowania cara Mikołaja II. Carewicz Aleksy cierpiał na czerwonkę czyli ostry nieżyt żołądka połączony z silną biegunką. Medycy załamywali ręce, stosowali rożne praktyki i podawali choremu znane ówcześnie leki. Jednak cierpiącemu i wciąż słabnącemu carewiczowi nic nie pomagało. O ratunek car poprosił słynnego z umiejętności leczenia wiejskiego znachora Grigorij J. Nowych znanego później jako Rasputin. Mędrzec poił chorego odwarem z czarnych jagód, tym samym dokonując niemalże cudownego uzdrowienia. Po tym czynie, stając się nadwornym, wielce zaufanym i szanowanym medykiem. Jak widać wielka moc kryje się w tych pysznych i niepozornych owocach.



Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystuje się owoce i liście, które możemy zbierać sami w lasach całego kraju.



Substancje lecznicze

Liście

  • Garbniki
  • Flawonoidy
  • Trójterpeny
  • Kwasy organiczne
  • Sole mineralne
  • Substancja podobna w działaniu do insuliny

Owoce

  • Garbniki katechinowe
  • Antocyjany
  • Kwasy organiczne
  • Pektyny
  • Witamina C i z grupy B


Działanie

Owoce

  • Przeciwbiegunkowe
  • Dezynfekujące
  • Przeciwkrwotoczne

Świeże owoce mają działanie zarówno rozluźniające przy zaparciach, jak i przeciwbiegunkowe. Regulują wypróżnienia zwłaszcza u ludzi starszych i prowadzących siedzący tryb życia. Także w leczeniu biegunek u najmłodszych dzieci i niemowląt czarna jagoda wykazuje korzystne działanie. Owoce suszone są wykorzystywane również jako środek zaradczy w przypadku biegunek, ale również wykazują działanie antyseptycznie i przeciwgorączkowe. W medycynie ludowej tych drobnych czarno-granatowych owoców używano również jako środka antyrobaczycowego, pomocnego w walce z glistami i owsikami.

Liście

  • Stosuje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i układu moczowego.
  • Środek pomocniczy przy leczeniu cukrzycy, zwłaszcza we wczesnych okresach choroby i w łagodniejszych postaciach. Zastrzec trzeba, że liście borówki czernicy są lekiem jedynie uzupełniającym leczenie, a przy dłuższym stosowaniu mogą pozwolić na zmniejszenie dawek innych leków, zawsze jednak tylko pod kontrolą lekarza.


Zastosowanie

  • Sok z jagód używany jest do barwienia win. Z tych pysznych niewielkich owoców wyrabia się smaczne dżemy i konfitury. Także osłodzone jagody, surowe lub mrożone, stanowią farsz pierogów lub są wykorzystywane jako dodatek do deserów, np. gofrów, lodów, koktajli czy naleśników.
  • Odwar z owoców - 1 łyżka suszonych owoców zalana 1 szklanką wody, gotować 5 minut. Po przecedzeniu i ostygnięciu pić 2-4 porcjach w ciągu dnia po jedzeniu w przypadku biegunki. Odwary można tez używać do płukania gardła w przypadku nieżytów i anginy.
  • Odwar z liści - 1 łyżka suszonych liści na 1 szklankę wody gotować 5 minut. W przypadku biegunek podawać po przecedzeniu i ostygnięciu. Dorośli do pół szklanki, dzieci 2 łyżki, niemowlęta po 2 łyżeczki w mleku. Ważne by odwary z liści podawać od początku biegunki. Przy zakażeniach układu moczowego odwar należy pić do pół szklanki 2-3 razy dziennie. W walce z owsikami może być używany do lewatyw.


Przeciwwskazania

Wyciąg z jagód czarnych w dawkach rekomendowanych nie powoduje skutków ubocznych.

Owoce te nie wpływają na inne spożywane lekarstwa. Brak przeciwwskazań w używaniu ich podczas ciąży lub karmienia piersią.



Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE