Nazwa łacińska: Linum usitatissimum
Nazwa angielska: Flax, Common flax, Linseed
Nazwa hiszpańska: Lino
Nazwa francuska: Lin cultivé
Nazwa niemiecka: Gemeiner lein, Saat - lein, Flachs
Wiadomości ogólne i ciekawostki
Len jest rośliną jednoroczną znaną już w starożytności. Jest to niewątpliwie jedna z najstarszych roślin wykorzystywana przez ludzkości. Len od zawsze używany był jako surowiec do wytwarzania okryć oraz już w późniejszych czasach jako roślina oleista i lecznicza. Z lnu wykonywano przeróżne egipskie tkaniny oraz płótna, wśród nich zachowane do dnia dzisiejszego słynne płótno odnalezione w grobowcu architekta Kha oraz jego żony Merit, przechowywane w Muzeum Egipskim w Turynie. Lecz przede wszystkim urodę i przydatność lnu, jego sposób uprawy, zbierania oraz proces przędzenia oddają nagrobne malowidła Królestwa Starożytnych Egipskich Króli. Jeszcze jedną niezwykle cenną, biblijną tym razem tkaniną jest tajemniczy "Całun Turyński". Ta budząca szacunek relikwia wykonana została właśnie z lnu, który w czasach gdy żył Jezus Chrystus, był powszechnie stosowany jako surowiec do wytwarzania szat kapłańskich.
|
|
Ta stara pochodząca z Bliskiego Wschodu, roślina dostarcza naturalnego, mocnego włókna, które i w dzisiejszych czasach mimo konkurencji syntetycznych tworzyw nadal jest bardzo cenione. Pokusić się można nawet o stwierdzenie, iż w wyniku ogólnoświatowego trendu na ekologiczny styl życia len po latach zapomnienia na nowo zakręcił swym kołem fortuny i zdobył swoich zagorzałych miłośników. Nasiona i olej wytłaczany z tej prastarej rośliny (siemię lniane i olej lniany) używane są natomiast w lecznictwie.
Surowce lecznicze
W leczeniu używane są nasiona i olej z nasion. Przemysł włókienniczy wykorzystuje łodygę.
Substancje lecznicze
- Śluzy
- Nienasycone kwasy tłuszczowe - kwas linolenowy oraz kwas linolowy
- Kwasy omega-3
- Fitosteryny
- Fitoestrogeny
- Flawonoidy
- Glikozydy - linamaryna
- Witamina E
- Sole mineralne - cynk
Działanie
- Poprawiają trawienie
- Przeczyszczające
- Wzmacniające
Związki zawarte w drobnych nasionach siemienia lnianego usprawniają funkcję układu trawiennego. Znoszą stany skurczowe jelit czym przywracają ich prawidłową czynność. Nasiona również absorbują płyny i charakterystycznie "puchną", wyciągając tym samym toksyny z organizmu i formując galaretowatą masę, która działa jako skuteczny środek przeczyszczający. Nasiona zwiększają także wydzielanie soków trawiennych przez co wpływają na poprawę systemu trawiennego. Siemię lniane jest jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej jeśli chodzi o ilość i różnorodność zastosowań. Stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego.
Zewnętrznie, zmiażdżone i rozdrobnione nasiona lnu stosuje się jako skuteczny okład w leczeniu chronicznego kaszlu, zapalenia oskrzeli i płuc oraz rozedmie płuc. Okładu z nasion zioła lub okładu sporządzonego z tzw. mąki lnianej używa się na bolesne czyraki i ropienie. Siemię lniane posiada również szereg korzystnych działań na dobrą kondycję włosów i skóry.
Zastosowanie
- W przemyśle olej uzyskiwany z nasion lnu jest stosowany do produkcji lakierów, emulsji, farb, linoleum oraz cerat obrusowych.
- W przemyśle kosmetycznym olej lniany jest używany jako baza do produkcji kremów oraz maści.
- W kuchni olej lniany, o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu jest bogatym źródłem kwasów omega-3. Zapobiega chorobom nowotworowym, wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, redukuje stany depresyjne, wspomaga układ trawienny. Nasiona lnu można dodawać do wyrobów piekarniczych - ciastka, chleb, do mieszanek zbożowych, płatków owsianych dodawanych do mleka i jogurtów, serów czy jako pyszny składnik sałatek.
- Nasiona - Stosowane w przypadku zatwardzenia. Konsumować od 1 do 2 łyżeczek nasion, popijając 1 lub 2 szklankami wody. Nasiona pęcznieją w jelicie, tworząc łagodną masę przeczyszczającą. Ważne jest także, aby często pić płyny w czasie konsumowania nasion lnu zwyczajnego.
- Siemię lniane to również cenna odżywka do włosów, gdyż wydzielany przez nasiona śluz skutecznie nawilża zniszczone oraz przesuszone włosy. Kuracje z siemienia lnianego można stosować również na włosy po trwałej ondulacji.
- Napar z zioła - 2 łyżeczki nasion na szklankę wrzątku. zostawić na 10-15 minut. Stosuje się przy zapaleniu gardła lub kaszlu. Napar taki możemy doprawić miodem i sokiem z cytryny.
Przeciwwskazania
Brak