Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Lipa drobnolistna


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Lipa drobnolistna

Nazwa łacińska: Tilia cordata

Nazwa angielska: Small leaved Lime, Small leaved linden, Little leaf linden

Nazwa hiszpańska: Tilo norteño, Tilo silvestre, Tilo de hoja pequeña

Nazwa francuska: Tilleul à petites feuilles

Nazwa niemiecka: Winter - linde, Stein - linde



Wiadomości ogólne i ciekawostki

Jest to drzewo popularne w całej Europie. Inna nazwa tej rośliny to lipa małolistna. Kwiaty lipy mają silny, miodowy aromat bardzo lubiany przez pszczoły. W efekcie możemy delektować się pysznym i zdrowym miodem lipowym, który ma podobne właściwości co same kwiaty. Lipa kwitnie w końcu na przełomie czerwca i lipca, o czym wiedzą wszyscy alergicy uczuleni na pyłki tego dorodnego drzewa. Lipa przez Słowian uważana była za drzewo święte. Otaczano ją szacunkiem nie tylko ze względu na jej urodę, lecz również liczne właściwości lecznicze i wspomniane już właściwości miododajne. Dawniej stosowano w medycynie ludowej również liście oraz korę tych drzew. Obecnie używa się tylko kwiatostanów.

Lipa była opisywana przez wielu poetów i pisarzy. Była symbolem spokoju, sielanki i piękna. Nawet Jan Kochanowski w swej fraszce "Na Lipę" docenia to piękne, dające cień i wytchnienie drzewo. Czy jest coś piękniejszego niż kwitnąca, rozsiewająca wokół cudny zapach lipa ? - zdaje się mówić ukryty głos między wierszami. Do kwiatów przez cały czas przylatują pszczoły i zbierają z nich słodki nektar Pomiędzy gałęziami śpiewają ptaki. Jest to zaiste cudna, wręcz sielankowa sceneria. Może więc i dziś, w tych nerwowych czasach warto posłuchać rady "wieszcza nad wieszczami" i rozkoszować się towarzystwem tego pięknego mieszkańca naszych ogrodów i parków.





Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystuje się kwiatostany lipy, które zbiera się wyłącznie z drzew oddalonych od większych dróg, szlaków komunikacyjnych oraz miejsc poddawanych opryskom czy opylaniom. Niewskazany jest również zbiór kwiatów na terenie większych miast.



Substancje lecznicze

  • Flawonoidy
  • Olejek eteryczny
  • Związki śluzowe
  • Fitosterole
  • Trójterpeny
  • Kwasy organiczne
  • Sole mineralne - mangan


Działanie

  • Napotne
  • Uspokajające
  • Moczopędne
  • Żółciopędne
  • Poprawiające przemianę materii
  • Wzmacniające

Związki czynne zawarte w kwiatach lipy, pobudzają wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając tym samym wydzielanie soku żołądkowego, żółci i moczu. Kwiaty tego drzewa od wieków znane są ze swoich właściwości napotnych i przeciwgorączkowych. Stosowane przy przeziębieniach, anginach i zaflegmieniu górnych dróg oddechowych znakomicie udrażniają drogi oddechowe tym samym niwelując ryzyko ewentualnego zachorowania na zapalenie płuc lub inne groźniejsze choroby. Lipa znajduje również zastosowanie przy chorobach nerek, pęcherza czy nerwicach. Związki zawarte w kwiatostanach lipy mają bowiem właściwości uspokajające. Chociaż jest ono łagodne z powodzeniem może być polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia, przemęczenia jak i w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Naparem z kwiatu lipowego można także płukać gardło, włosy i leczyć różnego rodzaju nerwobóle.



Zastosowanie

  • W warunkach domowych napar z lipy stosuje się przy wszelkiego rodzaju spadków formy, przeziębieniach, grypach, anginie, a także w przypadku bezsenności. W tym celu sporządza się napar z 2 łyżek kwiatu na 2 szklanki wrzątku, pijąc po 1 szklance 2-3 razy dziennie. Do naparu przeznaczonego dla dzieci można dodawać łyżeczkę miodu. Napar taki dodawany być może także do wody w kąpieli, szczególnie przy nerwicach i trudnościach ze snem.
  • Odwar z kwiatostanów - 4 łyżki suszonych kwiatów na litr wody, gotować 10-15 minut. Po ostygnięciu odwarem tym można płukać usta, gardło, a także dodawać do kąpieli lub używać do płukania włosów w celu wzmocnienia i zapobieganiu ich wypadaniu.


Przeciwwskazania

  • Po wypiciu naparu z kwiatów lipy polecane jest pozostanie w domu przez kilka godzin, by nie wychłodzić organizmu.


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.50 Ocen: 2

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE