Dzisiaj jest: Środa, 24.04.2024 Imieniny: Grzegorza i Aleksandra



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Świetlik łąkowy


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Świetlik łąkowy

Nazwa łacińska: Euphrasia rostkoviana

Nazwa angielska: Eyebright, Eyewort

Nazwa hiszpańska: Eufrasia

Nazwa francuska: Euphraise de Rostkov, Euphraise des prés, Casse - lunettes

Nazwa niemiecka: Gemeiner augentrost, Grosse augentrost



Wiadomości ogólne i ciekawostki

Świetlik popularnie występuje w całej Europie. Do życia upodobał sobie wilgotne łąki, skraje lasów, pastwiska i torfowiska. Kwitnie od maja do października. Wśród innych roślin łąkowych jego delikatne kwiatki przypominają miniaturowe świece. Stąd też prawdopodobnie wywodzi się nazwa tej drobnej rośliny. Świetlik mimo swojej pozornej kruchości jest jednak bezwzględnym złodziejem. Żyje bowiem na korzeniach innych roślin łąkowych i bez skrupułów korzysta z soli mineralnych i wody od innych. Stąd inna nazwa tego zioła - złodziej mleczny. Jednak bogate właściwości lecznicze świetlika sprawiają, iż możemy wybaczyć mu ten pół rabunkowy styl życia. W medycynie ludowej zioło to używane było do leczenia alergicznych i bakteryjnych zapaleń spojówek oczu oraz popularnych "jęczmieni" oraz jako lek na powtarzające się bóle głowy i bezsenność. Inne nazwy: świetlik lekarski, ptasie oczka.





Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystuje się ziele świetlika łąkowego.



Substancje lecznicze

  • Glikozyd - aukubina
  • Kwasy fenolowe
  • Olejki eteryczne
  • Garbniki
  • Pochodne kumaryny
  • Sole mineralne - miedź i mangan


Działanie

  • Przeciwzapalne
  • Dezynfekujące
  • Regeneracyjne i uszczelniające na naczynia krwionośne

Przetwory z tego ziela oprócz swoich właściwości dezynfekujących i przeciwzapalnych mogą pochwalić się także właściwościami hamującymi wydzielanie histamin, odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Świetlik stosowany jest do dnia dzisiejszego jako lek na zapalenia spojówek oczu. Niszczy wiele bakterii m.in. paciorkowce i groźne gronkowce. Ten sprytny złodziej mleczny zapobiega także krwawieniom z naczyń siatkówki i działa na nie uszczelniająco. Świetlik jest chętnie stosowany przy zmęczeniu oczu np. podczas długiego korzystania z komputera, czy podczas korzystania ze sztucznego światła oraz zdaje egzamin podczas kuracji przeciwko "jęczmieniom". Jest również cennym lekarstwem dla osób nadwrażliwych na promieniowanie słoneczne. Jest pomocny także podczas uporczywych katarów przebiegających z łzawieniem. O świetliku powinni również pamiętać ludzie narażeni na kontakt z dymami i pyłami przemysłowymi. Odwar z ziela może być również stosowany w chorobach żołądka i wątroby, w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego i kolce żółciowej.



Zastosowanie

  • Odwar z ziela - 1 łyżka ziela na 1 szklankę wody i gotować 5 minut. Po przecedzeniu można stosować do płukania oczu, gardła, okładów oraz pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia dla poprawy trawienia.
  • Kataplazmy - zaparzone ziele świetlika zawijamy w gazę i przykładamy na oczy na 5-10 minut.
  • Sproszkowane ziele można spożywać po 1-2 łyżeczki dla lepszego trawienia
  • Ziele świetlika można łączyć z liśćmi babki, koszyczkami rumianku i kwiatem nagietka


Przeciwwskazania

Brak




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE