Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Kuchnia indyjska (hinduska)


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Kuchnia indyjska (hinduska)

   Indie są mocarstwem dań wegetariańskich, do tego zazwyczaj bardzo aromatycznych i pikantnych. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryżu, fasoli i soczewicy. Ogromny subkontynent indyjski Indie wyróżniają się bogactwem i soczystością przyrody oraz tradycji. Począwszy od pięknych i groźnych Himalajów na północy, przez zwrotnikowy pas monsunów, aż do tropikalnego południa, żyją ludzie różnych ras i kultur. Ta różnorodność kulturowa wynikającą z wpływu wielu odmiennych religii (hinduizm, buddyzm, islam, chrześcijaństwo, zoroastranizm) ma swoje odbicie również w tradycjach kulinarnych. Na kuchnie indyjską wpływały również dzieje polityczne - liczne najazdy obcych ludów (np. Mongołów w XVI w lub czasy kolonialne - Anglicy).

 Funkcjonujący od tysiącleci podział kastowy także utrwalał odmienne sposoby odżywiania: najważniejsze kasty - Bramin i Kszatriowje są wegetarianami, a nawet weganami. Dwie kasty Waslijowie i Siudrowie spożywają natomiast potrawy mięsne. Liczne sposoby przygotowywania warzyw, owoców oraz mięsa sprawia, iż kuchnia ta może poszczycić się przebogatą ilością potraw. By daleko nie szukać wystarczy tylko wspomnieć indyjskie tradycyjne pieczywo "chleby" i ryż, które przygotowuje się aż na 200 sposobów.


   Sercem sztuki kulinarnej Indii są bez wątpienia zapachy i aromaty. Znanych jest ponad 100 różnego rodzaju przypraw używanych w rodzimej kuchni. Są potrawy, w których przyprawy są ledwie wyczuwalne oraz takie do których przygotowania używa się bogatych mieszanek przyprawowych. Jednak w brew opiniom, tradycyjne potrawy indyjskie nigdy nie są nadmiernie przyprawione. Charakteryzują się doskonałym zharmonizowaniem i subtelnym połączeniem aromatów. Wśród najczęściej używanych przypraw o indyjskim rodowodzie wyróżnić można kolendrę, imbir, kozieradkę, kurkumę, szafran oraz szeroką gamę przypraw rozgrzewających jak kardamon, cynamon, anyż, gałkę muszkatołową. Dzięki intensywnemu wykorzystaniu przypraw proste dania na bazie ryżu, fasoli lub grochu uzyskują zaskakujące i egzotyczne smaki.


   Głównym urządzeniem domowym wykorzystywanym w Indiach jest tradycyjny piec tandoor. To znane od dawna uniwersalne urządzenie służy jako "grill" i "piekarnik". Dania tandoori są niezwykle efektowne. Przed włożeniem do pieca mięso( jagnięcina, drób, ryby) marynuje się w jogurcie i przyprawach oraz barwi na czerwono - kaszmirską chili, a na żółto szafranem. Czas pieczenia jest krotki, przez co kolor potrawy jest bardzo intensywny. W tym glinianym kotle przygotowuje się również pieczywo - placki naan oraz wiele innych potraw. Zręczny kucharz potrafi rzucać ciasto tak, aby przykleiło się od środka do ścian pieca i nie wpadło do ognia. Tylko doświadczony zna moment, w którym należy je wyjąć. Typowe rodzinne menu w Indiach to: mięsa, drób, ryby, duszone warzywa, soczewica, dużo ryżu i kilka specjalnych domowych "chlebów".


   Do tradycyjnych hinduskich dań zaliczyć można Balti czyli "wiaderko" gdyż w takiej postaci jednogarnkowej jest serwowane. Pochodzi z północy gdzie przygotowano je od tysiącleci. Sos jest gęsty, ostry i robiony z pomidorów, papryki i cebuli. Danie to można zajadać w kilku wersjach np. z kurczakiem, baraniną, serem, owocami morza lub mieszanką warzywną. Kolejnym pysznym daniem jest pasanda. To mielone mięso kurczaka lub baraniny włożone pomiędzy dwa kawałki sera. Najpierw jest smażone, a potem zalewane sosem na bazie orzechów, śmietany i świeżego masła. Tradycyjny obiad na południu Indii obowiązkowo podawany jest na vazhaillai. Jest to świeżo ścięty, bananowy liść na którym podaje się jedzenie ułożone w określony sposób. Górna połowa liścia przeznaczona jest dla potraw i dodatków, a dolna dla ryżu. Jest to podstawowy podział, gdyż sposób podania różni się zależnie od religii czy zwyczajów panujących w domostwie. Jest swego rodzaju wizytówką domu i wtajemniczonym gościom wiele może powiedzieć o gospodarzach.


   Z południowych i środkowych Indii wywodzą się również aromatyczne dania wegetariańskie. W rejonach tych na stołach wiodą prym ryż, mleczko kokosowe, soczewica i inne warzywa i owoce. Absolutnym arcydziełem tej kuchni, który już wieki temu zagościł w Anglii są indyjskie czatneje. Słowo chutney pochodzi od słowa chatni z języka hindu, co dosłownie oznacza "do lizania". Hindusi znają setki znakomitych przepisów na te pyszne przetwory. W Europie spopularyzowały się głównie te na bazie warzyw i owoców z dodatkiem imbiru, chili i soku z cytryny. Jednak Hindusi przygotowując chutneye również surowe, do bezpośredniego spożycia. Jest to rodzaj aromatycznej pasty z orzeszków ziemnych, ziół, kokosa, chili, mango, czosnku czy soku z limonki. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż praktycznie nie ma indyjskiego posiłku bez tego dodatku. Komponuje się on bowiem zarówno z mięsem jak i z kanapkami i chipsami.


   Na zakończenie wspomnieć należy o indyjskim zwyczaju picia herbaty. Ten napój bowiem cieszy się niesłabnącą popularnością. To z Indii Anglicy przywieźli do swojego kraju zwyczaj picia herbaty z mlekiem. Jednak ta indyjska herbata jest dużo bardziej tajemnicza. Pachnie kardamonem, cynamonem i goździkami. Cztery przerwy herbaciane w ciągu dnia są standardem dla szanujących się Hindusów. Przerwa około godziny 16 jest najważniejsza, w tym czasie podaje się również indyjskie przekąski farsan.


   Indie ze swoją różnorodnością i zagadkowością kuchni stanowią niezwykłe bogactwo. Kuchnia ta jest wprost stworzona dla miłośników zarówno dań jarskich jaki i mięsnych. Do tego pikantne i ogniste przyprawy świetnie pobudzają i dodają energii na cały długi dzień.


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE