Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Cholesterol


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |  

powrót

Olej lniany a cholesterol

lucjanna




Dołączyła: 31.01.2014
Posty: 4


Nie wiedziałam, że olej lniany ma aż tak wiele dobroczynnych właściwości dla zdrowia.

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24




lucjanna napisał/a:
Nie wiedziałam, że olej lniany ma aż tak wiele dobroczynnych właściwości dla zdrowia.
Czasami proste i naturalne produkty okazują się być skuteczne.

Barbarella




Skąd: Łomża
Dołączyła: 28.03.2009
Posty: 59

Przepisy: 2



Przez 3 miesiące testowałam na swoim tacie, który miał podwyższony cholesterol LDL i trójglicerydy. Dieta pozostała praktycznie taka sama chociaż z ograniczeniem spożywania słodkości. Olej był zażywany trzy razy dziennie na czczo, przed obiadem i na wieczór przed spaniem po 10 ml.

Wyniki: 

LDL - spadek z  162 mg/dl do 137 mg/dl

Trójglicerydy - spadek z  248 mg/d do 162 mg/dl

 

Chyba więc warto stosować. Dodam, że posiadał on w składzie ponad 50% kwasów omega 3 a to jest kluczowe.


edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233


Olej lniany wyciskany jest z nasion lnu. Siemię lniane czyli nasiona lnu, znano już w starożytności. Stosowane były przez Greków i Rzymian. Praojciec medycyny - Hipokrates - polecał ich stosowanie na bóle podbrzusza i zapalenia błon śluzowych. Warto wzbogacić swoją dietę w zdrowy produkt z lnu - olej lniany.

l
cofnąć się by wziąć rozbieg

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Bogata zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym ma niebagatelne znaczenie. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, przez co muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Są one niezbędne do prawidłowego transportu lipidów we krwi, a zwłaszcza cholesterolu. Obniżają jednocześnie jego ogólny poziom.

Szczególnie pozytywnie na metabolizm cholesterolu HDL wpływają kwasy z rodziny omega-3. Powodują wzrost poziomu jego podtypu HDL2, uznawanego przez badaczy za największego sojusznika w walce z miażdżycą.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są także głównym budulcem błon wszystkich komórek naszego ciała, a ponadto biorą udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych. Służą do syntezy substancji biologicznie czynnych regulujących ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają również duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych. Ich niedobór może skutkować upośledzeniem czynności wielu organów wewnętrznych oraz zwiększoną podatnością na infekcje i zmiany skórne takie jak: łuszczenie się, odbarwienia czy nadmierne wysuszenie. Brak odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do bezpłodności.



cofnąć się by wziąć rozbieg

helenkaa




Ostrzeżenia: 3
Dołączyła: 24.10.2014
Posty: 13


Ja już od jakiegoś czasu wprowadziłam taki olej do swojej diety. Osobiście kupuję tylko ten ze sklepu ekologicznego i piję go z jogurtem do śniadania

Alexis




Dołączyła: 15.10.2014
Posty: 45


Nie wiedziałam, że olej lniany jest aż tak zdrowy. Chyba też spróbuję wprowadzić go do mojej kuchni. :)

Hiacynta




Dołączył: 08.09.2014
Posty: 5

Najnowsze badania naukowe w pełni potwierdzają wartość zdrowotną nasion lnu. Najważniejszą ich zaletę stanowi zawartość ok. 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Z pomocą kwasów jednonienasyconych w naszym ciele dochodzi do obniżenia poziomu ?złego? cholesterolu LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźnika ?dobrego? cholesterolu HDL. Zmiana powyższych proporcji istotnie ogranicza ryzyko chorób związanych z układem krążenia.


Otylia




Dołączyła: 28.10.2014
Posty: 26


To ja chyba powinnam zacząć go używać, ze względu na słabe krążenie. 

Kamila102




Dołączyła: 21.10.2014
Posty: 8

Można go stosować do wszystkich potraw. Zauważono 25% większy spadek wagi  u osób, które go spozywają. Dodatkowo, wprowadzenie do diety oleju lnianego przyspiesza wypróżnianie i reguluje układ trawienny.

Naprawdę warto go spożywać.


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |