Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Kalorie


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |  

powrót

Kaloryczne banany

Alicia




Dołączył: 30.11.2015
Posty: 3


Banany są kaloryczne, ale także pożywcze i na długi czas zapewniają uczucie sytości. Nie ma wię v co się przejmować zjedzeniem jednego lub dwóch bananów, na pewno wyjdzie to nam na zdrowie i są one doskonałą bazą do różnorodnych posiłków. 

Fergbnas




Dołączył: 15.02.2016
Posty: 1


Ja jem banany, jakoś nie widzę żeby miały za dużo kalorii, warto sobie ogarnąć ten temat. Ja sobie robię właśnie tego typu shake. Warto sobie ogarnąć ten temat.

esperanza




Dołączyła: 25.02.2016
Posty: 9


Zofia napisał/a:


Czyli uważacie, że bez żadnych problemów można je jeść i nie wpłyną negatywnie na cały proces odchudzania? Przyznam, że kocham banany i chętnie włączyłabym je do diety)

A co myślicie o dyni? Ile ma kalorii?  

 Banany są dość kaloryczne, ale też łatwo i szybko się trawią, więc na pewno nie warto z nich rezygnować. Natomiast dynia jest jednym z najmniej kalorycznych produktów, a przy tym ma dużo cennych mikroelementów i jest smaczna :)

 


Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



Ja nie przejmuje się kalorycznością bananów i tak ja mówiłem - można jeść. To zdrowy owoc więc nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.
hardcorowo

Nina




Skąd: Rzeszów
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 23

Przepisy: 54



Też uważam banany za pełne wartości odżywczych i jem je niemal codziennie.

inka28




Dołączył: 11.03.2016
Posty: 3


myślę że od bananów jedzonych w małych ilościach się nie przytyje, więc uważam że można je śmiało jeść

Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2


@NutriAdvicerka

Kaloria kalorii nierówna? Niefortunne sformułowanie. Kaloria, a właściwie kilokaloria jest wielkością fizyczną. 1 kcal to  4186,8 J. Tak więc każda kaloria jest identycznym nośnikiem energii. Nie ważne czy z dojrzałego czy surowego banana. 

hardcorowo

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



@Bodykox

Niestety tak. Na papierze może wygląda to tak samo - 1 kcal produktu A równa się 1 kcal produktowi B, jednak w praktyce tak nie jest.   Podejrzewano to od dobrych kilku lat. Kalorie, które od 50 lat stanowią podstawę diet odchudzających, są nic nieznaczącym wskaźnikiem, praktycznie bezużytecznym w procesie utraty wagi. Słabość teorii kalorycznej wykazano po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku, jednak nie na przykładzie jedzenia, lecz alkoholu. Dietetycy zaczęli zastanawiać się, dlaczego alkohol, jako bomba kaloryczna (1 g alkoholu to 7 kcal), nie powoduje otyłości wśród przedstawicieli narodów, które od niego nie stronią, np. Francuzów. Około 1991 wyniki licznych badań  pokazały, że długotrwałe spożywanie dużych ilości alkoholu nie ma wpływu na masę ciała. Ostatecznie w 2008  i 2010  zrealizowano dwa szeroko zakrojone badania, w których wzięło udział ponad 60 tys. osób. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły, że nawet wysokie spożycie alkoholu nie ma prawie żadnego wpływu na masę ciała. Niektórzy pijący przybierają na wadze, jednak wykazano, że winę za to ponosi nie sam alkohol (może z wyjątkiem piwa), lecz przekąski, które zwykle towarzyszą jego spożywaniu. Po raz drugi słabość teorii kalorycznej wykazano na przykładzie orzechów. Są one bogate w oleje i tłuszcze i znajdują się wśród dziesiątki najbardziej kalorycznych produktów - ich spożywanie zaleca się osobom z dużą niedowagą. Pomimo to, przez ostatnich 20 lat kolejne badania konsekwentnie wskazywały, że orzechy nie są tuczące, a ich spożywanie może być nawet pomocne w redukcji masy ciała. Dietetycy tłumaczyli to odkrycie faktem, że orzechy wzmagają uczucie sytości - po ich zjedzeniu czujemy, że nasz żołądek jest wypełniony i jemy mniej niż zazwyczaj. Jednak przynajmniej dwa badania wykazały, że nie jest to wyjaśnienie kompletne - okazało się bowiem, że przy jednakowej wartości kalorycznej posiłków ludzie mniej przybierają na wadze, jeśli w ich jadłospisie znajdują się orzechy.  W 2003 przeprowadzono badania, w ramach którego grupa 50-latków stosowała dietę odchudzającą  o jednakowej wartości kalorycznej posiłków ale z diametralnie różną zawartością tłuszczów i węglowodanów. Zgodnie z teorią kaloryczną każda osoba powinna stracić na wadze dokładnie tyle samo, a jednak tak się nie stało. Po 12 tygodniach okazało się, że osoby będące na diecie niskotłuszczowej schudły przeciętnie 8 kg, podczas gdy te, które stosowały dietę z obniżoną zawartością węglowodanów - 10 kg.
Wracając więc do bananów jest możliwe, aby np. para bliźniąt o identycznej wadze, identycznej szybkości przemiany materii, spożywając przykładowo 2000 kcal pochodzących tylko z bananów odnotowała w przypadku jednego bliźniaka spadek wagi, a w drugim wzrost wagi - a zależne będzie to od glikemii (ładunku glikemicznego) spożywanych bananów i zawartości w nich frakcji węglowodanów.


Orita




Skąd: Tychy
Dołączył: 14.04.2016
Posty: 13


Nie dajmy się zwariować, są kalorie i kalorie - ja sięgam po banany bardzo często, ważne żeby nie był zbyt dojrzały

Marcelinkaa22




Dołączyła: 16.06.2016
Posty: 40




Piola napisał/a:

Żadnych owoców nie należy unikać ze względu na ich kaloryczność. To są inne cukry niż w słodyczach. Oczywiście należy jeść je z umiarem, bo przytyć można nawet od truskawek jak się ich zje 5kg, ale na drugie śniadanie banan+jogurt naturalny to nic złego. Owoce poza cukrami zawierają też sporo witamin i innych pożytecznych substancji jak chociażby przytoczony wyżej błonnik, który ogranicza łaknienie.
Tak to są inne cukry, ale w dalszym ciągu jest to cukier (fruktoza) która w nadmiarze odłoży się w postaci tłuszczu. Banany to mnóstwo węglowodanów, więc jeżeli masz sporo wysiłku fizycznego są wręcz idealne.
Forum o tematyce odchudzania, porady specjalistów. Jeżeli zależy ci na spadku wagi to wypróbuj Tabletki na otyłość medicot

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |