Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |  

powrót

Właściwości zdrowotne tranu

franulka




Skąd: Łowicz
Dołączyła: 23.05.2009
Posty: 10

Przepisy: 6


Wojt napisał/a:

Jak przyjmować tran

Tran powinno się pić co najmniej 20 minut przez jedzeniem lub nie wcześniej niż 2 godziny po jedzeniu. Czyli najlepiej pić tran na czczo. Jeśli przyjmuje się tran poza tymi ramami czasowymi kwasy tłuszczowe z tranu zostaną wykorzystane jak normalny tłuszcz z pożywienia, czyli zużyty na energię.


Coś w tym jest ! Rozmawiałam parę dni temu ze znajomym, który dość często jest w Islandii, a więc w kraju gdzie spożycie ryb morskich i tranu jest wysokie. Islandczycy spożywają właśnie tran na czczo !

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

Wojt napisał/a:

Jeśli przyjmuje się tran poza tymi ramami czasowymi kwasy tłuszczowe z tranu zostaną wykorzystane jak normalny tłuszcz z pożywienia, czyli zużyty na energię.

może i należy pić tran na czczo, jednak organizm nie robi żadnego podziału na tłuszcze do energii i tłuszcze np do magazynowania, nic z tych rzeczy. Tran jako tłuszcz jest również formą pożywienia, więc i organizm traktuje go jako pożywienie. Obecność w tranie witamin i kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 nie wymaga jakichś specjalnych zaleceń co do stosowania, może być jedynie zalecany w pewnych odstępach czasowych od posiłków, by nie mieszał się z masą pokarmową zmniejszając tym samym wchłanianie składników odżywczych.
:)

ewelinka81




Skąd: SIERADZ
Dołączyła: 21.05.2009
Posty: 11

Przepisy: 11


Hania napisał/a:

Obecność w tranie witamin i kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 nie wymaga jakichś specjalnych zaleceń co do stosowania, może być jedynie zalecany w pewnych odstępach czasowych od posiłków, by nie mieszał się z masą pokarmową zmniejszając tym samym wchłanianie składników odżywczych.


Ja jednak wolałabym przyswoić 100% kwasów z tranu i w związku z tym przyjmować tran na czczo :-P . Tak na poważnie franulka pisała o Islandczykach i ich zwyczajach przyjmowania tranu z rana. Kto jak kto, ale Islandczycy i Eskimosi są ekspertami w tranie, to są tzw. mądrości ludowe, które w wielu aspektach, nie tylko żywieniowych są nam bardzo pomocne.
Kliknij, pomóż głodnym dzieciom
:-> www.pajacyk.pl :->

spacefly




Dołączyła: 24.01.2010
Posty: 112

O jejq a ja łykałem przez miesiąc tran tuż po śniadaniu, ile tranu zmarnowałem (który przecież kosztuje). :(
Co sądzicie o tym tranie?:
http://www.lysi.com.pl/oferta.html#a

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

Każdy tran lepszy niż brak tranu ;) generalnie tran to tran, dwa trany np z dorsza innych firm mają skład taki sam (teoretycznie rzecz jasna). :)

ekofan




Skąd: Kraków
Dołączył: 05.11.2009
Posty: 28

Tran a tran to jest jednak różnica. Zwróciłbym uwagę przy zakupie tranu na następujące sprawy:

- tran powinien pochodzić z ryb odławianych w zimnych wodach oceanicznych
- proporcja kwasów EPA do DHA w tranie powinna wynosić 2 do 3

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

ekofan - jeśli tłumaczysz sprawy dot. odżywiania laikom, nie używaj nieznanych skrótów, ponieważ niewiele powiedzą one osobom zainteresowanym. ;)
EPA - kwas eikozapentaenowy
DHA - dekozaheksaenowy
są to kwasy tłuszczowe, które wraz z kwasem alfa-linolenowy (ALA) wchodzą w skład kwasów omega-3.
"tran powinien pochodzić z ryb odławianych w zimnych wodach oceanicznych "
pisałąm o dwóch tranach z tej samej ryby, nie zaś o tranie z dorsza np i tranie z rekina, bo to kompletnie oczywiste że mogą mieć inny skład. :)
dobrze by było gdybyś także uwzględnił spis ryb odławianych w zimnych wodach oceanicznych ponieważ ja nie byłam w stanie dotrzeć do pełnej informacji o tym a sądzę, że ktoś kto się nei zna i zobaczy nazwę "tran z dorsza" nie będzie miał fioletowego pojęcia czy pochodzi on z wód zimnych. :)

spacefly




Dołączyła: 24.01.2010
Posty: 112

Czy olej z wątroby dorsza zawiera jod? Bo podejrzewam u siebie nadczynność tarczycy. Czytałem gdzieś, że olej z wątroby rekina jest niewskazany dla osób z nadczynnością tarczycy, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o oleju z wątroby dorsza.

spacefly




Dołączyła: 24.01.2010
Posty: 112

ewelinka81 napisał/a:

cytat:

Obecność w tranie witamin i kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 nie wymaga jakichś specjalnych zaleceń co do stosowania, może być jedynie zalecany w pewnych odstępach czasowych od posiłków, by nie mieszał się z masą pokarmową zmniejszając tym samym wchłanianie składników odżywczych.

Ja jednak wolałabym przyswoić 100% kwasów z tranu i w związku z tym przyjmować tran na czczo :-P

Chyba nie masz racji, kwasy omega 3 przyswajają się najlepiej z białkiem. W tej postaci występują w naturze (w rybach, w orzechach, w ziarnach lnu). Dr Budwig zaleca miksować olej lniany z twarożkiem, chyba z tego powodu, że omega 3 najlepiej się przyswaja razem z białkiem.

ekofan




Skąd: Kraków
Dołączył: 05.11.2009
Posty: 28

konrado5 napisał/a:

cytat:

[quote:86fc05c071="Hania"]Obecność w tranie witamin i kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 nie wymaga jakichś specjalnych zaleceń co do stosowania, może być jedynie zalecany w pewnych odstępach czasowych od posiłków, by nie mieszał się z masą pokarmową zmniejszając tym samym wchłanianie składników odżywczych.

Ja jednak wolałabym przyswoić 100% kwasów z tranu i w związku z tym przyjmować tran na czczo :-P

Chyba nie masz racji, kwasy omega 3 przyswajają się najlepiej z białkiem. W tej postaci występują w naturze (w rybach, w orzechach, w ziarnach lnu). Dr Budwig zaleca miksować olej lniany z twarożkiem, chyba z tego powodu, że omega 3 najlepiej się przyswaja razem z białkiem.[/quote:86fc05c071]

Chyba nie do konca zrozumiałeś intencje osoby piszącej. Białko rzeczywiście może nie szkodzi w przyswajaniu, natomiast kwasy tłuszczowe (tłuszcz) inne niż omega-3 szkodzą (pogarszają przyswajalność). Omega-3 nie lubią "konkurencji". Nie ma generalnie produktów które mają białko i kwasy tłuszczowe tylko omega-3, zawsze w produkcie znajdą się inne kwasy tłuszczowe. Ryby morskie akurat może nie mają takiego multi składu, natomiast orzechy i inne produkty mają. Co do diety Dr. Budwig to czy katował byś się samym olejem lnianym? Po paru dniach miałbyś serdecznie dosyć takiej niesmacznej diety, więc muszą byc w niej stosowane kompromisowe "półśrodki", aby można dietę było uznać za strawną. Trzeba pamiętać, że białko i tłuszcz to są zupełnie inne tory metaboliczne i inne enzymy trawiące (podobnie jak dla węglowodanów).
Podsumowując. 5 ml tranu (nie jest to duża ilość prawda ?, da się przeżyć łykając taką ilość tego "świństwa" :-P ) dziennie na czczo, 30 minut przed jedzeniem i gwarancja przyswojenia kwasów omega-3 w dużym procencie. Przyjmowanie omega-3 w produktach mieszanych - % przyswojenia - jedna wielka zagadka.

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |