Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności


  | 1 | 2 | 3 |  

powrót

węglowodany-wróg czy przyjaciel?

ZdrowyStylZycia




Dołączyła: 24.12.2010
Posty: 7

Nasz organizm wymaga wszystkich składników odżywczych, a wbrew powszechnej opinii najwięcej węglowodanów. Przyczyną tycia nie są węglowodany a złe komponowanie pokarmów. Nasz system pokarmowy trawi i dobrze przyswaja pokarmy w miarę jednoskładnikowe tzn. z przeważającą zawartością węglowodanów albo białek albo tłuszczów. Jedzenie mieszanek pokarmowych, opartych też w dużej mierze na mocno przetworzonych produktach rozregulowuje organizm i powoduje tycie.
Jakiekolwiek diety czyli krótkie zmiany sposobu żywienia dają nietrwałe efekty, a czasem powodują wręcz szkody.
Tylko zmiana złych przyzwyczajeń żywieniowych może przynieść trwałe efekty i poprawę stanu zdrowia.

Karol Sz. karolszygula.wordpress.com ZdrowyStylZycia
Karol Sz.; karolszygula.wordpress.com; ZdrowyStylZycia

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


ZdrowyStylZycia napisał/a:

Przyczyną tycia nie są węglowodany
?

A co mianowicie ? Chyba źle wyraziłeś swoją opinię. Nic szybciej nie zamienia się na tkankę tłuszczową jak fruktoza ! Glukoza wcale nie jest dużo lepsza. Tłuszcze mają dużą wartość sytną, cukry proste nie, więc tak szybko spożywając czyste tłuszcze się nie przytyje. Potwierdzeniem tej teorii są ludzie ściśle przestrzegający zasad żywienia optymalnego. Gdybym miała zrobić ranking "odpowiedzialności" to wyglądałoby to tak:

1. Węglowodany proste
2. Połączenie węglowodanów prostych z tłuszczami nasyconymi
3. Tłuszcze nasycone

ZdrowyStylZycia napisał/a:

Jedzenie mieszanek pokarmowych, opartych też w dużej mierze na mocno przetworzonych produktach rozregulowuje organizm i powoduje tycie.


Tak, to jest fakt.

ZdrowyStylZycia napisał/a:

Nasz organizm wymaga wszystkich składników odżywczych, a wbrew powszechnej opinii najwięcej węglowodanów.


To też się zgadza, z tym, że węglowodany te powinny być złożone.

ZdrowyStylZycia




Dołączyła: 24.12.2010
Posty: 7

Oczywiście chodzi mi, rzecz jasna, tylko o węglowodany złożone (kasze, brązowy ryż, ziarna itd.).
Co do tzw. diety optymalnej mam mieszane uczucia. Odrzucenie węglowodanów, duże ilości tłuszczów i białek pochodzenia zwierzęcego... Człowiek ze względu na swoją budowę, sposób trawienia, cechy fizyczne jest bardziej roślinożercą niż mięsożercą.

W ogóle rozumienie słowa dieta, jako krótkiego okresu czasu, w którym zmieniamy przyzwyczajenia żywieniowe to według mnie nieporozumienie. Jeżeli na swój stan zdrowia (głównie nadwaga ale też cukrzyca, nadciśnienie...) zapracowujemy przez lata niewłaściwego jedzenia, brak ruchu itd. Następnie zakładamy, że w ciągu kilku tygodni diety naprawimy nasze błędy, później wrócimy do dawnego stylu życia i poprawa naszego stanu będzie trwała, no to delikatnie mówiąc, trzeba być bardzo naiwnym.
Karol Sz. karolszygula.wordpress.com; ZdrowyStylZycia
Karol Sz.; karolszygula.wordpress.com; ZdrowyStylZycia

MichałW




Dołączyła: 19.02.2011
Posty: 28

Ja jestem zwolennikiem zróżnicowanej diety, przy czym węglowodany złożone powinny być podstawą naszej diety.

Oczywiście raz na jakiś czas można spróbować przez kilka dni jakiejś diety, żeby było jakieś urozmaicenie w życiu ;)

Co do diety optymalnej Kwaśniewskiego, to jestem jej przeciwnikiem.
Darmowy kurs, na temat jak i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem
Wszystko o GMO Genetycznie Modyfikowanej Żywności

Gutek




Skąd: USA
Dołączył: 20.01.2011
Posty: 37

MichałW napisał/a:

węglowodany złożone powinny być podstawą naszej diety.


To jest taka sama bzdura jak "dieta Kwaśniewskiego" czy proteinowa.
Aby być zdrowym trzeba jeść tyle samo węglowodanów co białka i tłuszczu (wagowo).
A przed snem setka wódki :-D

I proszę mi nie pisać, ze tak was uczą w szkole, bo dietetycy biorą kasę za "odchudzanie" ludzi wiec wcale im nie zależy by ludzie byli szczupli.

MichałW




Dołączyła: 19.02.2011
Posty: 28

Gutek napisał/a:


I proszę mi nie pisać, ze tak was uczą w szkole, bo dietetycy biorą kasę za "odchudzanie" ludzi wiec wcale im nie zależy by ludzie byli szczupli.


Nie ma jak to solidna argumentacja ;)
Darmowy kurs, na temat jak i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem
Wszystko o GMO Genetycznie Modyfikowanej Żywności

Gutek




Skąd: USA
Dołączył: 20.01.2011
Posty: 37

MichałW napisał/a:


Nie ma jak to solidna argumentacja


Za moją argumentacją przemawia skuteczność mojej samodzielnie opracowanej diety, odrzucającej zasady węglowodanowej piramidy żywieniowej.
Po niecałych 4 miesiącach minus 27kg.

Ty jeszcze tego nie wiesz ale by dotrzeć do źródła trzeba iść pod prąd.
A żeby coś odkryć trzeba zakwestionować dogmaty.

Powodzenia w powielaniu prawd stworzonych przez innych!

MichałW




Dołączyła: 19.02.2011
Posty: 28

Każdy sobie może opracować jakąkolwiek dietę - to naprawdę nie jest trudne. Tylko jeżeli się to robi dla kogoś, to bierze się na siebie odpowiedzialność o zdrowie drugiej osoby. Natomiast to wiąże się nie tylko z wiedzą o żywności, ale również z wiedzą jak funkcjonuje ludzki organizm.

Jeżeli twierdzisz, że człowiek nie potrzebuje węglowodanów, to śmiem twierdzić, że Twoja wiedza jest zerowa. Nie będę z Tobą więcej dyskutował, bo nie widzę większego sensu.
Darmowy kurs, na temat jak i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem
Wszystko o GMO Genetycznie Modyfikowanej Żywności

Gutek




Skąd: USA
Dołączył: 20.01.2011
Posty: 37

MichałW napisał/a:

wiąże się nie tylko z wiedzą o żywności, ale również z wiedzą jak funkcjonuje ludzki organizm.

Jeżeli twierdzisz, że człowiek nie potrzebuje węglowodanów, to śmiem twierdzić, że Twoja wiedza jest zerowa.


Ty kolego nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.
Nigdzie nie napisałem, ze człowiek nie potrzebuje węglowodanów, tylko, ze nie potrzebuje ich tyle co w propagowanej przez Ciebie piramidzie żywieniowej.

A co do wiedzy, to Twoja "Technologia Żywności" upoważnia Cie do bycia kierownikiem stołówki co najwyżej. Ja jestem z wykształcenia lekarzem i myślę, ze o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu wiem nieco więcej od Ciebie.

A zasady, które tu promujesz są wszystkim znane, możesz je sobie wiec darować.
Spróbuj stworzyć coś swojego co ludziom pomoże schudnąć to pogadamy.

MichałW




Dołączyła: 19.02.2011
Posty: 28

Nie obchodzi mnie kim jesteś i na prawdę nie chcę już z Tobą dyskutować.

Mało wiesz o moim kierunku ;) i w ogóle nic nie wiesz o moich publikacjach więc daruj wszystkim już swoje wypociny.
Darmowy kurs, na temat jak i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem
Wszystko o GMO Genetycznie Modyfikowanej Żywności

  | 1 | 2 | 3 |