Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

powrót

Lepszy błonnik z pożywienia czy suplementów ?

gravin79




Dołączył: 09.10.2010
Posty: 1

mirabelle napisał/a:

Uważam, że błonnik nie jest składnikiem żywności który rzadko występuje w żywności, więc przy dobrym (zdrowym) odżywianiu nie powinno go zabraknąć, nie mam więc przekonania do potrzeby dodatkowej suplementacji w postaci stosowania tabletek, jeśli już to otręby.


Wbrew pozorom z błonnikiem nie jest, aż tak różowo - oczywiście można dostarczyć odpowiednich dawek błonnika w ciągu dnia tylko za pomocą warzyw, owoców, zbóż i kasz. Ale jak się okazuje zalecane przez dietetyków 5 porcji warzyw i owoców wcale nie musi być wystarczające.
Po drugie nie każdy owoc i warzywo jest źródłem bogatym w błonnik - taki ogórek zawiera go zaledwie 0,5g/100g, a pomidory, cebula, ziemniaki itd. też nie grzeszą jego nadmiarem.
Po trzecie - nie chodzi też o to, żeby z rana dostarczyć mnóstwo błonnika za pomocą otrębów, a potem jakieś znikome ilości. Błonnik powinien , podobnie jak i inne wartości odżywcze, być dostarczany w miarę równomiernie przez cały dzień. Oczywiście lepiej jak jest go dużo z rana, niż żeby go w ogóle nie było ;)
Rzeczą o której często zapominają osoby wzbogacające dietę w błonnik jest woda - bez odpowiedniej ilości wody, błonnik może wywołać wiele nieprzyjemnych reakcji włącznie z jeszcze większymi zaparciami niż wcześniej.

Odnośnie 5 porcji warzyw i owoców oraz potrzebnej, dziennej ilości błonnika polecam ciekawy wpis
5 porcji warzyw i owoców
[url=www.zdrowadieta.sklep.pl]Zdrowa Dieta[/url] - dzisiaj to zarówno zdrowe nawyki żywieniowe jak i dobrze dobrane suplementy diety.

witaminka




Dołączyła: 18.10.2010
Posty: 13

Zawsze to co naturalne jest lepsze. I moim zdaniem póki nie trzeba to warto nie faszerować się tabletkami i innymi suplementami. Błonnik mamy w owocach, warzywach no i otrębach. Dobrze jest zjeść na śniadanie otręby z jogurtem czy z mlekiem, w ciągu dnia owoce i warzywa a do kolacji znów dodać otręby. Ostatnio znalazłam nowe opakowanie sante które zawiera jeszcze więcej błonnika (niebieskie opakowanie). No i oczywiście woda, woda i woda. Ale to jest niezbędny składnik każdej diety i nie diety ;) A bez niej może być zupełnie odwrotnie.

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

cytat:

Dobrze jest zjeść na śniadanie otręby z jogurtem czy z mlekiem,


no właśnie z mlekiem nie ;)

witaminka




Dołączyła: 18.10.2010
Posty: 13

Dlaczego z mlekiem nie? ;>

Bondini




Skąd: Sopot
Dołączył: 28.03.2009
Posty: 46

witaminka napisał/a:

Dlaczego z mlekiem nie? ;>


Bo mleko krowie jest szkodliwe dla człowieka, a ponadto po co mieszać 2 różne rodzaje produktów, które inaczej się trawią. Ponadto obfitość błonnika w otrębach nie dopuszcza do przyswajania wapnia.

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

z powyższym się zgadzam ale dodam jeszcze jedna rzecz.

gdy łączymy mleko z dowolnym produktem to w chwili kontaktu z sokami trawiennymi oo się automatycznie ścina a ten proces nie jest nam korzystny z dwóch powodów. Po pierwsze po prostu jest nie zdrowe, dorosłe osobniki nie powinny mleka pić a po drugie ścięte mleko oblepia pokarm i utrudnia wchłanianie składników odżywczych, zatem jeśli nawet najbardziej wartościowy posiłek zalejemy mlekiem i zjemy razem organizm skupi się na wydaleniu mleka a nie na wartościach odżywczych pod nim.

dlatego też jeśli już ktoś nie może inaczej to niech to będzie kwaśne mleko albo kefir czy jogurt, choć tutaj i tak przeciwwskazaniem jest właśnie fakt odmiennego typu trawienia.

witaminka




Dołączyła: 18.10.2010
Posty: 13

Wiedziałam, że mleko krowie warto zamienić na kozie, ale nie słyszałam że w ogóle jest niezdrowe. Uwielbiam mleko i raczej z niego nie zrezygnuje, ale zmartwiłaś mnie z tym połączeniem mleka z otrębami.

Barbarella




Skąd: Łomża
Dołączyła: 28.03.2009
Posty: 59

Przepisy: 2


witaminka napisał/a:

Uwielbiam mleko i raczej z niego nie zrezygnuje, ale zmartwiłaś mnie z tym połączeniem mleka z otrębami.


Jak sobie poczytasz trochę o tym produkcie, to może przejdzie Ci ochota :roll:

Post o mleku 1

Post o mleku 2

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

generalnie jeśli byśmy chcieli zdrowe mleko, to trzeba by było takie, które ma najbliższy skład do ludzkiego. Zatem ośle...

a warto jeszcze wziąć pod uwagę to, że ten biały płyn który sprzedają jako mleko niewiele ma z mlekiem wspólnego i tak naprawdę jest to głównie woda z kazeiną.

dietetyk_sante




Dołączył:
Posty:

Białko, które znajduje sie w produktach roślinnych (tu w płatkach owsianych) jest tzw. białkiem niepełnowartościowym, natomiast białka mleka zaliczane są do białek o większej wartości odżywczej. Łączenie produktów zbożowych i mleka jest jak najbardziej wskazane z uwagi na tzw. efekt uzupełniania się aminokwasów (podstawowych elementów budowy białek), który zwiększa wartość odżywczą dostarczonego w ten sposób białka.
Pozdrawiam.

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |