Jak wiadomo, to, co spożywamy, ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Słodkie przekąski mogą potęgować uczucie ciężkości i otumanienia (poziom cukru gwałtownie skacze i spada, niezdrowe potrawy natomiast zapychają i sprawiają, że nie mamy zbyt dużo energii. Co jeść, żeby nie tracić siły w ciągu dni? Jak dodać sobie szybko energii?
Aby zdrowe produkty mogły zadziałać, musisz wyeliminować ze swojej diety przede wszystkim nadmiar cukru, który jest głównym marnotrawcą energii. Jeśli twój organizm jest przyzwyczajony do tego, że codziennie dostaje batonika czy czekoladę, będzie domagał się swojej porcji słodkości. Jeśli jej nie dostanie, zaczniesz odczuwać spadki energii - cukier działa jak narkotyk, a wtedy oszukany mózg wysyła sygnały, przez które masz ochotę na coś słodkiego. Wyregulowanie jadłospisu to pierwszy, kluczowy krok dla dodania sobie energii. Co można zrobić oprócz tego?
|
|
1. Woda
Woda dodaje energii? Tak! Nasze organizmy w większości składają się z wody, więc jeśli zaczyna jej brakować, szybko to odczuwamy. Zmęczenie, przesuszenie skóry, rozdrażnienie - to tylko niektóre objawy niedoboru wody. Aby nie tracić energii, pij przez cały dzień wodę małymi łyczkami. Kiedy zaczynasz odczuwać znużenie, postaraj się wypić całą szklankę wody, w ten sposób nawodnisz organizm i pobudzisz go do pracy. Pamiętaj jednak, żeby była to czysta woda, a nie na przykład smakowa czy wymieszana z sokiem. Jeśli dostarczysz organizmowi cukry proste, szybko odczujesz spadek energii.
2. Orzechy
Orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, nerkowca, makadamia - są świetnym źródłem białka. Dodatkowo zawierają magnez, pierwiastek niezbędny do życia, który poprawia samopoczucie i łagodzi skutki odczuwania stresu. Dostarczają również inne cenne minerały, witaminy, nienasyconych kwasów tłuszczowych i dużo błonnika pokarmowego. Dodatkowo każdy rodzaj orzechów ma swoje charakterystyczne dodatkowe wartości odżywcze (np. orzechy brazylijskie są świetnym źródłem selenu), dlatego najlepiej spożywać miks różnych orzechów. Niewątpliwe sumując wartości odżywcze orzechów są one produktem, który niewątpliwie dodają energii.
3. Migdały
Migdały zawierają w składzie błonnik, koenzym Q10, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Doskonale działają na pamięć i stanowią smaczną przekąskę między posiłkami. Błonnik wpływa na stabilizację poziomu glukozy we krwi, utrzymuje stały, niski poziom cukru, dzięki czemu energia uwalniana jest stopniowo, są więc są doskonałym "paliwem".
4. Gorzka czekolada
Gorzka czekolada zapewnia organizmowi mnóstwo wartości odżywczych. Przede wszystkim ma sporo magnezu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobór magnezu wiąże się z gwałtownymi skurczami mięśni, dlatego warto dbać o odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie. Poza tym w gorzkiej czekoladzie znajdziemy też flawonoidy (które zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę) oraz polifenole, czyli roślinne związki chemiczne znane ze swojego niezwykłego działania. Polifenole są m.in. bakteriobójcze, przeciwzapalne i działają antyoksydacyjnie. Poza tym czekolada to także węglowodany; często zaleca się osobom wędrującym po górach zabranie ze sobą tabliczki gorzkiej czekolady, bo szybko dodaje energii. Nie bez powodu też to właśnie czekoladę rozdaje się tym, którzy oddali krew. Gorzka czekolada jest tym bardziej energetyczna im ma mniej cukru, a więcej kakao, ponieważ kakao zawiera związek - teobrominę.
5. Owsianka
Nikt nie reklamuje jej w telewizji, a szkoda. Może gdyby pojawiałaby się zamiast słodkich płatków i czekoladowych kremów do smarowania, wszyscy mieliby więcej energii. Owsianka ma niski indeks glikemiczny, a więc także nie wpłynie na gwałtowne podnoszenie się cukru we krwi. Dodatkowo można w niej znaleźć witaminy z grupy B, magnez i żelazo. W połączeniem z porcją białka i owoców uzyskamy pełnowartościowy posiłek.
6. Pożywna kanapka
Zasada działa tak samo, jak w przypadku owsianki. Nie słodka drożdżówka, nie nadmuchany rogalik z bezwartościowym nadzieniem, nie kruche ciasteczka reklamowane jako zdrowe. Jeśli wiesz, że w porze lunchu masz spadek energii, unikaj słodyczy, a zamiast tego sięgnij po porządny posiłek, na przykład kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa (najlepiej razowca na zakwasie, bez drożdży), z warzywami (sałata, pomidor, ogórek, rzodkiewka) i porcją białka (twaróg / filet z kurczaka / dobrej jakości szynka / pieczona porcja mięsa). Kilka godzin po śniadaniu organizm zaczyna potrzebować nowego paliwa do pracy, dlaczego często w okolicach południa odczuwamy znużenie.
7. Jajka
W kurzych jajkach znajdziemy cenny aminokwas zwany tryptofanem. Tryptofan w mózgu zmienia się w serotoninę, której zadaniem jest relaksowanie organizmu i dbanie o to, by zasypianie przebiegało bez problemu. Niedobór serotoniny to właśnie problemy ze snem, zmęczenie, poczucie stresu i chęć podjadania słodkości. Warto więc sięgać po jajka i minimalizować w ten sposób ochotę na ciastka. Pamiętajmy - jajka najlepiej z wolnego wybiegu, ewentualnie a chowu ściółkowego - jajka oznaczone cyframi 0 i 1.
8. Warzywa zielonolistne
Warzywa zielonolistne - sałata, szpinak, jarmuż, szparagi, brokuły, kapusta, brukselka zawierają duże ilości kwasu foliowego, który bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu. Niedobór kwasu foliowego (witaminy B9) może powodować senność, osłabienie i zmęczenie. A więc dbając o spożycie produktów bogatych w kwas foliowy dodajemy sobie energii.
9. Sok owocowo-warzywny
Świetnym sposobem na szybkie rozbudzenie jest wypicie świeżo wyciskanego soku. Wypróbuj połączenia natki pietruszki, jabłka i cytryny. Te trzy składniki bardzo dobrze smakują razem, a przy okazji niczym schłodzona lemoniada od razu stawiają na nogi. Poza tym to produkty, które niemalże zawsze mamy w domu, więc można z nich korzystać bez ograniczeń. Na zdrowie!
10. Banany
Banany u niektórych cieszą się złą renomą ze względu na wysoką zawartość cukru. W rzeczywistości jednak są pysznym, zdrowym, źródłem energii, owszem są źródłem cukrów prostych ale są one otoczone dużą ilością witamin i minerałów. Należy również pamiętać o tym, że węglowodany węglowodanom nie są równe, a więc dodany cukier nie jest tym samym co nieprzetworzony cukier w owocach. Banany są polecane dla sportowców - przekąska zjedzona tuż po treningu szybko dodaje sił, oprócz dostarczonych cukrów, które są zastrzykiem energii dla mięśni, dostarczają witaminę C i E neutralizujących wolne rodniki, które powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, ponadto zawarty w bananach potas powoduje, że nasz organizm będzie bardziej nawodniony, pobudzony i czujny.