Dzisiaj jest: Czwartek, 18.04.2024 Imieniny: Bogusławy i Bogumiły



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

5 wskazówek dla rodziców, których dzieci jedzą za dużo i niezdrowo


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


5 wskazówek dla rodziców, których dzieci jedzą za dużo i niezdrowo


   Duże porcje, przejadanie się, niezdrowe jedzenie, powiększone zestawy dań w restauracjach dla niektórych są codziennością. Ta powszechna dostępność i moda na posiłki XXL powodują otyłość nie tylko wśród dorosłych. Problem ten może dotyczyć także naszych dzieci. Niestety, najmłodsi źle reagują na ograniczenia (zresztą chyba jak każdy) w ilości otrzymywanego jedzenia.

   Ludzie lepiej reagują na stopniowe zmiany i formowanie nawyków w sposób raczej spokojny, a nie przeprowadzając rewolucję. Jednym ze sposobów pozwalających możliwie płynnie i zdrowo oduczyć swoje dziecko przejadania się i uchronienia go przed przykrymi konsekwencjami tego nałogu jest ograniczanie ilości kalorii, jakie są przez najmłodszego spożywane.





   Aby pomóc Ci w tym żmudnym procesie, przygotowaliśmy pięć sposobów na ograniczenie spożycia małowartościowych kalorii przez dziecko:



1. Zastąp wysokokaloryczne składniki w przepisach

   Zazwyczaj bardzo łatwo jest obniżyć kaloryczność posiłku, robiąc proste podmiany. Dietetyczne ciastka ze zdrowych składników to obecnie hit internetu, który może bardzo pomóc Ci w Twojej misji. Proces smażenia dostarcza dużo więcej kalorii niż mniej kaloryczne i bardziej zdrowe rodzaje obróbki termicznej - np. gotowanie, gotowanie na parze, czy pieczenie. Jeśli wybieramy tłuszcz - to zdrowy tłuszcz - do sałatek i na zimno - oleje tłoczone na zimno (np. oliwę z oliwek czy olej lniany), natomiast jeśli chcemy coś smażyć to smażmy na tłuszczach do tego przeznaczonych (wbrew obiegowym opiniom płynne oleje roślinne się do tego nie nadają, a nadają się do tego tłuszcze stałe np. olej kokosowy, czy masło klarowane). Można znaleźć naprawdę dużo innych sposobów na to, aby codzienna dieta nie była tak obciążająca, wystarczy trochę poczytać (przykłady zdrowych i wartościowych odżywczo zamienników można znaleźć na Naturalnemetody.pl).



2. Zmniejsz dziecku serwowane porcje i zwróć uwagę na kulturę spożywania

   Jesteśmy przyzwyczajeni do ogromnych dań. Wiele z nas ma także wpojone zasady, że na talerzu nie może nic zostać, ani się zmarnować. Oczywiście to dobrze, ale nie w sytuacji, gdy przeładowujesz dziecku talerz z obiadem tak, że zawiera on nawet ponad tysiąc kalorii, zamiast 500-600 kcal. Pomyśl o tym, bo tak naprawdę bardzo rzadko nakładamy tyle jedzenia, ile faktycznie potrzeba, aby się najeść i być sytym. Uczmy dzieci dokładnie przeżuwać pokarm i jeść bez pośpiechu - przez to zjedzą one mniej i lepiej będą trawić to co zjadły. Starajmy się również uczyć dzieci, aby w trakcie posiłku jak najmniej piły, aby nie rozcieńczały soku żołądkowego - przez to lepiej strawią pokarm i pozwolą organizmowi na lepsze przyswojenie składników odżywczych.



3. Wyeliminuj dziecku słodzone napoje

   Jednymi z największych pułapek są słodzone napoje takie jak kakao do picia, soki, nektary, napoje w kartonikach i butelkach i różnego rodzaju napoje gazowane. Jest w nich bardzo dużo pustych kalorii, na które rzadziej się zwraca uwagę. Spróbuj zastąpić te wszystkie przyjemności zdrową wodą, np. z dodatkiem listka cytryny lub innego cytrusa i nie musi to być woda mineralna, wystarczy zwykła woda. Na początku może być to ciężkie zadanie, ale korzyści będą zarówno widoczne na wadze, jak i w samopoczuciu.



4. Eliminuj żywność wysoko przetworzoną

   Żywność wysoko przetworzoną najczęściej znajdziemy w pudełkach, tackach, puszkach i torebkach. Ten rodzaj produktów przeważnie jest bardziej kaloryczny, zawiera więcej syntetycznych dodatków do żywności, więcej przetworzonych składników i tłuszczów typu trans. Zdajmy sobie sprawę, że żywnością wysoką przetworzoną są też produkty oparte na przetworzonej białej mące, czy białym ryżu. Zdrowa nieprzetworzona lub mało przetworzona żywność to taka, która nie jest poddawana procesom przetwórczym, przez to nie traci lub traci bardzo mało swoich pierwotnych cech i zdecydowanie lepiej służy zdrowiu. Gdy zastąpisz żywność wysoko przetworzoną, właśnie wyżej wymienioną żywnością, dostarczysz swojemu dziecku "gęstych" kalorii, które oprócz energii dostarczają wiele składników odżywczych potrzebnych do rozwoju i zdrowia.



5. Zdrowe przekąski to przyjaciel zdrowia dziecka

   To właśnie przez różnego rodzaju przekąski między posiłkami, Twoje dziecko może cierpieć najbardziej. Ciastka, batoniki, cukierki, lody, chipsy i inne, to naładowane cukrem bądź innymi środkami słodzącymi jak np. fruktozą, syropem glukozowo-fruktozowym i/lub przetworzonymi tłuszczami bomby kaloryczne. Przekąski są dobre, ale nie muszą być niezdrowe. Użyj swojej kreatywności, zaproponuj dziecku jogurt naturalny ze świeżymi owocami lub inny samemu zrobiony deser z naturalnych składników, który będzie sprzyjał zdrowiu.



   Pomóż swojemu dziecku przejąć kontrolę nad jego wagą. Wprowadź stopniowo w życie pomysły, którymi się dzielimy i podziękuj drastycznym dietom na rzecz rozwiązań, które nie będą udręką dla Twojej pociechy, a też pomogą uzyskać zamierzone efekty.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.40 Ocen: 5


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE