Naturalny pokarm jest najlepszym wyborem dla zdrowia i urody. Jednym z nich jest pyłek pszczeli, który słynie z dobroczynnych właściwości leczniczych i odżywczych. Sekret jego działania jest bardzo prosty.
Czym jest pyłek pszczeli ?
Pyłek pszczeli, zwany również pyłkiem kwiatowym, jest substancją zbieraną przez pszczoły i gromadzoną w ulu. Ziarna pyłku powstają z mikrospor roślin nasiennych i zawierają mocno zredukowany gametofit męski. Tworzą się w woreczkach pyłkowych męskich organów rozmnażania, a zatem w pręcikach lub w mikrosporofilach. Ziarna mają kształt kuli lub elipsy. Ich dwuwarstwowa ściana składa się z celulozy i sporopoleniny. Zapewnia odpowiednią twardość i trwałość, a także zapobiega gniciu. Pyłek pszczeli ma postać luźnego i sypkiego zbioru ziaren, lecz u w przypadku roślin wrzosowatych ziaren są połączone po cztery, a u storczykowatych przybierają postać pyłkowin.
|
|
Odżywczy pokarm
Pyłek kwiatowy służy nie tylko do zapylania roślin. Pełni także funkcje źródła pokarmu. Należy do niezbędnych składników pokarmu pszczołowatych. Jest podstawowym źródłem białek, witamin, soli mineralnych i tłuszczów. Pyłek zawiera ponad 250 aktywnych biologicznie substancji ! W pyłku kwiatowym znajdują się takie węglowodany jak fruktoza, glukoza, maltoza, arabinoza, ryboza, izomaltoza oraz w mniejszych ilościach także inne cukry. Zawiera około dwunastu różnych kwasów tłuszczowych, między innymi kwasy takie jak: linolowy, palmitynowy, linolenowy oraz arachidonowy. Wykryto w nim aż trzydzieści dwa aminokwasy, dlatego uchodzi za cenny pokarm, który wzbogaca dietę wegetariańską. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12%. W pyłku występują liczne witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, inozytol, H, C, prowitamina A, D, E. Produkt ten jest również bardzo zasobny w składniki mineralne takie jak: żelazo, potas, wapń, magnez, cynk, krzem, mangan, selen, miedź. Pyłek to również biologicznie czynne: enzymy takie jak amylaza, inwertaza, fosfataza (w sumie wyodrębniono w pyłku 42 enzymy) i kwasy organiczne takie jak: jabłkowy, bursztynowy, mlekowy, cytrynowy i winowy.
Pyłek leczy naturalnie
Bogaty skład chemiczny nadaje pyłkowi pszczelemu wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze. Uzupełnia codzienny jadłospis w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i regeneracji organizmu. Wzmacnia apetyt i reguluję przemianę materii, prowadząc do uzyskania prawidłowej masy ciała. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, działając przeciwmiażdżycowo. Działa wspomagająco na leczenie stanów pozawałowych, zaburzeń krążenia i nadciśnienia. Pyłek pszczeli posiada również właściwości odtruwające, ponieważ znacząco zmniejsza lub całkowicie eliminuje szkodliwe oddziaływanie różnych toksyn. Pyłek kwiatowy wzmacnia zdrowie, ponieważ zmniejsza zmęczenie i osłabienie wywołane stresem lub wysiłkiem fizycznym. Podnosi odporność organizmu, ponieważ podwyższa ilość limfocytów i przyspiesza leczenie infekcji. Wyciąg z pyłku kwiatowego charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Skutecznie leczy stany zapalne jamy ustnej. Pełni rolę wspomagającą względem leczenia takich chorób, jak anemia, białaczka oraz schorzenia układu pokarmowego i gruczołu krokowego. Zwiększa liczbę czerwonych krwinek oraz podwyższa poziom żelaza w surowicy krwi. Wzmacnia wątrobę, ponieważ chroni ją przed zatruciem toksynami oraz ułatwia ich wydalanie. Wspomaga odnowę uszkodzonej tkanki wątroby łagodząc skutki nadużywania alkoholu i przyjmowania dużej ilości leków. Zmniejsza nasilenie bólu menstruacyjnego. Działa antydepresyjnie i uspokajająco. Wzmacnia system nerwowy oraz wspomaga leczenie depresji i nerwic wegetatywnych. Poprawia ukrwienie tkanki nerwowej, koncentrację i sprawność psychiczną. Pyłek kwiatowy jest szczególnie polecany osobom o słabej kondycji zdrowotnej i prowadzących intensywny tryb życia, osobom dorastającym i dojrzałym. Nie mogą go spożywać tylko te osoby, które cierpią na pokarmowe uczulenie na pyłki. Jedyną negatywną właściwością pyłku jest powodowanie alergii, zwanej pyłkowicą. Reakcja uczuleniowa u człowieka może zostać wywołana białkami pokrywającymi ziarna pyłku. Mogą jej towarzyszyć napady astmy oskrzelowej, zmiany skórne lub zaburzenia działania układu pokarmowego. Białka są wytwarzane w warstwie wyściełającej ziarna pyłku. Odpowiadają za samopłodność. Od nich zależy zdolność do zapłodnienia i wydania potomstwa. Z drugiej strony, pyłek pszczeli połączony z miodem można wykorzystać do wyleczenie chorób alergicznych. Pozwala bardzo dobrze leczyć katar sienny i astmę oraz łagodzić objawy schorzeń o podłożu uczuleniowym.
Jedz na zdrowie !
Pyłek pszczeli uchodzi za naturalne pożywienie dla ludzkiego organizmu. Według apiterapeutów jest składnikiem diety od dawnych czasów. Przodkowie ludzi zbierali go z gniazd pszczół i spożywali regularnie do tego stopnia, że układ pokarmowy został dostosowany do tego typu pożywienia. W ten sposób tłumaczy się bardzo dobrą przyswajalność jego składników. Pyłek kwiatowy, który został zebrany i częściowo przetworzony przez pszczoły wykorzystuje się jako bardzo zdrowy dodatek do żywności. Proponuje się, aby osoby dorosłe spożywały pyłek pszczeli w formie obnóży lub granulatu (2-3 łyżeczki), który należy zalać 1/3 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i odstawić na kilka godzin. Można osłodzić miodem tuż przed spożyciem. Ze względu na przyswajalność, wskazane jest dolanie przed spożyciem nieco ciepłej wody lub naturalnych soków (poniżej 40oC). Pyłek w tej postaci zaleca się przyjmować dwa razy dziennie, rano na czczo i wieczorem przed snem. Kuracja jednorazowa powinna trwać od jednego do dwu miesięcy, najlepiej wiosną i jesienią w okresie wzmożonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne.