Dzisiaj jest: Czwartek, 25.04.2024 Imieniny: Marka i Jarosława



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Skrobia modyfikowana - szkodzi czy nie?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Skrobia modyfikowana - szkodzi czy nie?


   Skrobia modyfikowana jest skrobią naturalną, którą poddaje się obróbce, w celu zmiany jej właściwości fizycznych lub chemicznych. Współcześnie wykorzystuje się cztery główne źródła skrobi, a mianowicie kukurydzę, ziemniaki, pszenicę i tapiokę. Proces modyfikowania skrobi jest ukierunkowany na poprawę jej właściwości, albo nadanie jej nowych cech. Nie należy mylić skrobi modyfikowanej z produktami modyfikowanymi genetycznie.

   Skrobia jest modyfikowana na skalę techniczną, z zastosowaniem trzech metod. Sposób z zastosowaniem zawiesiny polega na tym, że do mleczka dodaje się substancje chemiczne, a następnie poddaje się je suszeniu. Inna technika opiera się na kleikowaniu skrobi wraz z reagentami w niewielkiej ilości wody. Powstaje pasta, którą następnie poddaje się suszeniu. Trzeci sposób opiera się na nawilżaniu skrobi roztworem reagentów, a następnie poddaniu jej procesowi prażenia. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się wyłącznie pierwszą metodę, ponieważ tylko ona pozwala uzyskać produkt w pełni czysty i bezpieczny, nadający się do spożycia.





Skrobia modyfikowana a jakość produktu

   Skrobia modyfikowana jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym w roli  nośnika, zagęstnika, stabilizatora lub emulgatora. Nośnik jest substancją wykorzystywaną do rozpuszczania, dyspersji i rozcieńczania dodatku do żywności, enzymu spożywczego, albo innych substancji. Bez skrobi modyfikowanej wykorzystanie niektórych substancji nie byłoby możliwe, co zapewne miałoby negatywny wpływ na ceny lub jakość produktów. Zagęstnik służy do zwiększenia lepkości środka spożywczego. Emulgator jest natomiast substancją, która umożliwia utworzenie, albo utrzymanie jednolitej mieszaniny dwóch, albo więcej substancji w produkcie, na przykład oleju i wody. Skrobia modyfikowana w roli zagęstnika i emulgatora nadaje produktom spożywczym odpowiednią konsystencję. Jako stabilizator, pomaga utrzymać zamierzone właściwości fizyczno - chemiczne wyrobu.



Jak jest trawiona skrobia modyfikowana?

   Na opakowaniach produktów skrobia modyfikowana jest oznaczana symbolami E od 1400 do 1500. Należy do grona substancji pochodzenia roślinnego i nie szkodzi zdrowiu. Może być spożywana zarówno przez wegetarian, jak i przez wegan. Modyfikowanie skrobi przebiega w taki sposób, aby otrzymany produkt nie wpływał negatywnie na zdrowie człowieka. Skrobia modyfikowana jest określana mianem skrobi opornej typu 4. Skrobia oporna charakteryzuje się tym, że pełni rolę podobną do błonnika pokarmowego. Jest to naturalny składnik żywności zwiększający jej masę, bez jednoczesnego zwiększania wartości kalorycznej. Skrobia oporna jest częściowo nietrawiona w jelicie cienkim. Po spożyciu posiłku zawierającego skrobię oporną, poziom glukozy we krwi jest obniżony i zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę potrzebną do jej zmetabolizowania. Poza tym, skrobia oporna wypełnia przewód pokarmowy niż normalna skrobia, istotnie obniżając wartość energetyczną diety. W efekcie przyrost ciała jest mniejszy i nie dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. Skrobia oporna po przejściu przez jelito cienkie przechodzi do jelita grubego, gdzie zostaje poddana procesowi fermentacji. Mikroflora jelitowa przekształca ją w metan, wodór i kwasy tłuszczowe. Ich stężenie jest większe niż w przypadku fermentacji skrobi naturalnej. Niskie pH i działanie kwasów stymuluje rozwój grup bakterii, które są korzystne dla organizmu, a jednocześnie hamuje rozwój drobnoustrojów, które są niekorzystne dla środowiska układu pokarmowego.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.25 Ocen: 8


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE