Dzisiaj jest: Sobota, 15.06.2024 Imieniny: Wita i JolantyIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Wegetarianizm - fakty i mity o "niejedzeniu" mięsa


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Wegetarianizm - fakty i mity o "niejedzeniu" mięsa


   Przeciętny Polak nie wyobraża sobie nie jeść mięsa. Dlatego też wegetarianie do dziś budzą w ludziach zdziwienie. Istnieje jednak kilka rodzajów wegetarianizmu. Najmniej restrykcyjny to tak zwany semiwegetarianizm, który dopuszcza spożywanie od czasu do czasu drobiu i ryb, a także nabiału. Najściślejszą natomiast odmianą jest weganizm, wykluczający z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, także jaja, mleko, czy też sery.

   Ludzie decydują się na ten rodzaj diety z różnych powodów. Mogą to być poglądy etyczne, zdrowotne czy też religijne. Bowiem nie każdy wie, że jarstwo jest bezpośrednio związane z adwentyzmem. Adwentyzm to odmiana chrześcijanizmu, w którym wyznawcy przywiązują ogromną uwagę do swojego stylu życia. Adwentyści Dnia Siódmego to właśnie wegetarianie.

   Wegetarianizm w ich pojęciu, a także w pojęciu ogólnym to nie tylko stronienie od mięsa czy też mięsnych potraw. Dla jaroszy najważniejsze jest prowadzenie prawidłowego trybu życia, po to, by uniknąć chorób czy depresji. Głównym oczywiście założeniem jest nie spożywanie mięs pod żadną postacią, pamięta się jednak o tym, aby kierować się zasadami zdrowego odżywiania. Dlatego też wegetarianie w większości przypadków nie piją alkoholu, unikają słodyczy, cukru. Dbają także o swoją aktywność fizyczną, spożywają dużo warzyw i owoców. Różne badania dowodzą, że takie osoby żyją dłużej. Rzadziej też chorują na choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze, jako, że ich dieta jest uboga w tłuszcz, zwłaszcza w szkodliwe kwasy nasycone, czy też cholesterol. To co ważne, to fakt, iż nigdy nie spotka się wegetarianina z nadwagą. Czy wszystkie te informacje nie napawają optymizmem i nie zachęcają do spróbowania czegoś innego od naszej "zwykłej" polskiej diety?   Niejeden z nas na pewno zastanawia się nad tym, że skoro jarosze nie jedzą mięsa to mogą być narażeni na anemię, oraz niedostarczanie sobie odpowiedniej ilości i jakości niezbędnych aminokwasów. Otóż mitem jest to, że jeśli ktoś nie je mięsa to nie dostarcza sobie pełnowartościowego białka. Zwykle wegetarianie świetnie sobie z tym radzą. Potrafią zbilansować pożywienie, tak aby znalazły się w nim wszystkie składniki pokarmowe. Zamiast mięsa, spożywają dużą ilość roślin strączkowych, takich jak soja, fasola czy soczewica, a w połączeniu z pełnoziarnistymi produktami - kaszą, ryżem, makaronem czy chlebem dbają o zrównoważenie wszystkich aminokwasów. Jedyną "wadą" wegetarianizmu może być to, iż jest on ubogi w witaminę B12, która znajduje się przede wszystkim w produktach mięsnych. Jednak i z tym problemem potrafią sobie poradzić, zażywając tę witaminę na przykład w tabletkach.   Przeciętnemu mięsożercowi ciężko jest wyobrazić sobie także, że ktoś może zwyczajnie nie lubić mięsa. Wtedy to, wegetarianizm jest dla tych osób idealnym rozwiązaniem, nie tylko jako substytut dla "mięsnej diety", ale także niesie on dodatkowe plusy w postaci utrzymania zdrowia i z pewnością lepszego samopoczucia.   Wegetarian jednak przybywa. Ludzie coraz częściej myślą o swoim zdrowiu, skupiając się właśnie na diecie i stylu życia. Popularna stała się także piramida zdrowego odżywiania, która mięso, zwłaszcza czerwone stawia prawie na jej szczycie. Prowadzenie "zdrowego stylu życia" to także w dzisiejszych czasach moda. Jak to zwykle bywa - to co jest modne, jest także popularne. W tym przypadku należy się cieszyć, gdyż to może oznaczać, iż bary i restauracje typu fast-food wkrótce odejdą do lamusa. A jeśli nie wyobrażamy sobie jednak życia bez mięsa, a zdrowie jest dla nas mimo wszystko ważne, dlaczego nie zacząć od semi - wegetarianizmu? Należy pamiętać, że dla "chcącego nic trudnego", a przecież wszystko jest dla ludzi. Pytanie tylko co jest dla nas ważniejsze?
Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.14 Ocen: 7

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE