Dzisiaj jest: Sobota, 20.04.2024 Imieniny: Czesława i Agnieszki



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Ajerkoniak - skład, wartości odżywcze i właściwości. Jak go przygotować?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Ajerkoniak - skład, wartości odżywcze i właściwości. Jak go przygotować?


   Ajerkoniak to domowy napój alkoholowy o kremowej konsystencji. Często myli się go z innym popularnym trunkiem - przemysłowo wytwarzanym adwokatem, jednak w istocie są to dwa różne produkty. Ze względu na wyjątkowy smak, ajerkoniak może być doskonałym dodatkiem do lodów lub różnego rodzaju wypieków. Sprawdź wartości odżywcze tego napoju, jego właściwości i zastosowanie w kuchni. Poznaj przepis na domowy ajerkoniak.

   Adwokat, to popularny holenderski trunek, który za sprawą swojego wyjątkowego słodkiego smaku zyskał popularność i uznanie na całym świecie. Likier może być spożywany samodzielnie, jak też stanowić znakomity dodatek do deserów owocowych, lodów oraz wypieków. Na ajerkoniak często mówi się "adwokat", co zgodnie z jedną z hipotez, wiąże się z faktem, że dawniej był to ulubiony trunek holenderskich adwokatów, którzy konsumowali go w celu odświeżenia gardła zdartego w trakcie długich rozpraw sądowych. Likier był wówczas określany mianem "advocaatenborrel", co oznacza "napój adwokatów". Z kolei inna teoria głosi, że pierwszym składnikiem ajerkoniaku było awokado, używane do wytwarzania trunku na Antylach, aczkolwiek w Holandii zastąpiono je jajkiem. Tradycyjny ajerkoniak przyrządzany jest z jaj (na każdy litr likieru przypada około 15 żółtek), mleka skondensowanego, cukru, esencji waniliowej i brandy (o zawartości 15-20% alkoholu). W Polsce do jego produkcji częściej używa się spirytusu. Do najsłynniejszych marek adwokatu należą: DeKuyper, Bols i Verpoorten. Tradycyjnie serwuje się go w szerokich szklankach z dodatkiem bitej śmietany i kakao. Wiele osób sądzi, że ajerkoniak to napój bardziej "kobiecy". Jednak trunek cieszy się uznaniem również wśród mężczyzn.





Czym ajerkoniak różni od adwokatu?

   Wielu ludzi uważa, że ajerkoniak i adwokat to, to samo. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Składniki, których używa się do przyrządzania obydwu napojów, nie są jednakowe. Dlatego też oba trunki różnią się między sobą smakiem. Inaczej przebiega także metoda ich produkcji. Adwokat można kupić w sklepie, a ajerkoniak trzeba przygotować samodzielnie. Do przygotowania ajerkoniaku używa się żółtek jaj i cukru. Oba składniki uciera się z dodatkiem mleka i spirytusu albo wódki. Z kolei oryginalny adwokat produkuje się z brandy (słabszej procentowo), śmietany lub mleka i cukru (opcjonalnie miodu) oraz żółtek jaj i esencji waniliowej. Z racji tego, że ajerkoniak robi się w warunkach domowych, ciężko jest ustalić jego cenę, jednak można założyć, że przygotowanie 0,5 litra tego trunku kosztuje około 20 zł. W sklepie adwokat można znaleźć w podobnej cenie.



Adwokat - co to za alkohol?

   Adwokat ("advocaat") to alkohol, który został stworzony przez Holendra Eugena Verpoortena w XVII wieku. Produkowany jest z brandy (15-25%), natomiast zawartość w nim alkoholu sięga około 17,5%. Ma "gładką" konsystencję i nie rozwarstwia się nawet mimo długiego przechowywania. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom adwokat nie zawiera goryczki. Także jego słodycz nie jest zbyt intensywna. W jego smaku można wyczuć nutę brandy. Metoda produkcji tego trunku jest objęta tajemnicą handlową.



Wartość odżywcza ajerkoniaku

   Ajerkoniak ma wysoką wartość kaloryczną. W 100 ml tego napoju alkoholowego znajduje się około 280 kilokalorii, w tym około 6 g tłuszczu, 4,4 g białka i 28 g węglowodanów Należy pamiętać, że kaloryczność ajerkoniaku jest uzależniona od ilości i rodzaju dodanego alkoholu. 100 ml wódki 40% zawiera około 280 kcal, 1 ml alkoholu to 7 kcal. Istnieją także przepisy na ajerkoniak w wersji bezmlecznej, które można przyrządzić samodzielnie w domu. W takich recepturach zamiast zwykłego mleka używa się napoju roślinnego (np. migdałowego lub kokosowego).



Zastosowanie ajerkoniaku w kuchni

   Ajerkoniak jest zaliczany do tych rodzajów trunków, które pije się z ochotą, delektując się ich zapachem i smakiem. Recepturę na likier można dowolnie zmieniać poprzez dodanie np. cynamonu bądź wanilii, tworząc tym samym ulubione mieszanki smakowe. Ze względu na swoje walory smakowe, ajerkoniak idealnie sprawdzi się jako urozmaicenie deserów, takich jak: lody, cukierki, pączki czy ciasta (np. tart, tortów śmietanowych, bab, babeczek). Może być też dodatkiem do kawy. Świetnym pomysłem będzie zmieszanie ajerkoniaku z owocami i zrobienie słodkiego kremu - letniego zamiennika dla lodów. Do takiej masy wystarczy dodać niewielką ilość żółtek, cukru i mleka - pomimo obecności ajerkoniaku, który jest przecież zrobiony z tych produktów. Likier można również wykorzystać do zrobienia kremu lub nadziać nim domowe praliny.



Ajerkoniak - przepis

Składniki:

- 2 łyżki cukru
- 2 żółtka
- 125 ml (pół szklanki) śmietanki kremówki
- 125 ml (pół szklanki) wódki, w temperaturze pokojowej
- 125 ml (pół szklanki) mleka skondensowanego, słodzonego
- szczypta soli
- pół łyżeczki ekstraktu waniliowego


Przygotowanie:

   Przygotowanie ajerkoniaku należy zacząć od ubicia żółtek z cukrem i szczyptą soli na parze. W tym celu należy postawić metalowe naczynie z żółtkami na garnku z małą ilością delikatnie pyrkającej wody i ubijać składniki, aż znacznie zwiększą swoją objętość, zbieleją i staną się gęste. Jeśli miska zacznie robić się zbyt gorąca, należy ją zdjąć na moment z garnka (żółtka nie mogą się ściąć). Równocześnie w osobnym garnku należy połączyć mleko skondensowane ze śmietanką, a potem składniki wymieszać i podgrzewać. Zdjęte z palnika ubite żółtka należy stopniowo dolewać do śmietanki i mleka, a potem małym strumieniem - aby napój się nie zwarzył - dolewać wódkę, nieustannie wszystko ubijając. Na samym końcu domowy ajerkoniak warto wzbogacić o ekstrakt waniliowy. Likier wystarczy ostrożnie przelać do butelki bądź szklanego słoika, zamknąć i włożyć do lodówki na około 5-7 dni, aby jego smak "dojrzał".



Podsumowanie

   Ajerkoniak zyskał popularność na całym świecie. Przeważnie robi się go z surowych żółtek jaj, cukru, śmietany i przypraw (m.in. wanilii, innych przypraw korzennych). Często wzbogaca się go alkoholami destylowanymi, np. whisky, czy brandy. To wpływa zarówno na jego walory smakowe, jak i odżywcze. Jest dość gęsty i w dodatku bardzo sycący, dlatego wypicie kilku kieliszków może okazać się niełatwym zadaniem. Z uwagi na swoją słodycz, ajerkoniak jest bardzo często dodawany do różnego rodzaju deserów, z którymi dobrze się komponuje, np. lodów czy ciast. Wiele osób myli ajerkoniak z adwokatem, jednak podstawową różnicą między tymi dwoma napojami jest ich skład i metoda produkcji - ajerkoniak powstaje tylko w warunkach domowych i nie można go kupić w sklepie. To uniwersalny napój, który oferuje sporo możliwości.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 5


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE