Biała herbata jest napojem przygotowywanym z pąków i młodych liści krzewu Camellia sinensis zbieranych wczesną wiosną. Następnie są poddawane suszeniu na słońcu, co wpływa na ograniczenie fermentacji. Listki i pąki zachowują swój naturalny kształt. Napój charakteryzuje się jasną, słomkową barwą i delikatnym, pozbawionym goryczy smakiem.
Biała herbata produkowana według tradycyjnych metod pochodzi z chińskiej prowincji Fujian. Nosi nazwę Baihao Yinzhen i uchodzi za najcenniejszą i najbardziej delikatną odmianę białej herbaty. Jest produkowana z pąków liściowych mających postać srebrnych igieł, pokrytych meszkiem. Inne odmiany białej herbaty to Bai Mudan i Shoumei. Susz posiada srebrzyste zabarwienie dzięki specjalnemu procesowi produkcji. Krzewy herbaciane są chronione przed promieniami słońca, które powodują wytwarzanie się chlorofilu nadającego zielony kolor liściom. Krótki okres zbioru i proces produkcji wpływają nie tylko na specyficzne zabarwienie i smak, ale także na wysoką cenę.
|
|
Pij na zdrowie
Biała herbata jest bogatym źródłem witaminy C, dlatego zaleca się pić napar w okresie jesienno - zimowym, kiedy występuje zwiększona podatność na infekcje, a stres szczególnie daje się we znaki. Witamina C bierze udział w procesach redukcji i utlenianiu tyrozyny oraz jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej struktury tkanki łącznej. Wzmacnia włosowate naczynia krwionośne. Znacząco ułatwia wchłanianie żelaza, a jej niedobór prowadzi do zachorowania na szkorbut. Organizm nie jest w stanie sam wytwarzać witaminy C, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Jasny, delikatny napój jest też polecany osobom, które są obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi. Zawiera znacznie więcej antyoksydantów i związków antymutagennych niż zielona herbata. Substancje antymutagenne zmniejszają częstość występowania spontanicznych mutacji w komórkach organizmu. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Antyoksydanty pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas poprzez utrzymanie równowagi z substancjami utleniającymi działającymi w organizmie. Jej zakłócenie prowadzi do nadmiaru substancji utleniających. Wówczas dochodzi do uszkodzeń zdrowych komórek, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju różnych dolegliwości.
Zamiast kawy
Biała herbata zawiera bardzo dużo teiny, dlatego pozwala całkowicie wyeliminować kawę z diety. Ma działanie pobudzające i orzeźwiające oraz znacząco wspomaga koncentrację. Teina jest odpowiednikiem kofeiny znajdującym się w liściach herbaty. Pobudza działanie serca oraz ośrodkowego układu nerwowego, usuwając uczucie zmęczenia. Korzystnie wpływa na pracę nerek, ponieważ ma słabe działanie diuretyczne. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i korę mózgową. Zwiększa wydzielanie serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za utrzymanie dobrego nastroju.
Eliksir młodości
Napar z białej herbaty jest bogatym źródłem polifenoli chroniących skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi występującymi w owocach i warzywach. Tworzą zróżnicowaną grupę substancji, do których należą katechiny o silnym działaniu antyutleniającym, kwercetyny o działaniu antyalergicznym i przeciwzapalnym, a także antocyjany wzmacniające włókna kolagenowe. Do grona polifenoli należą również antocyjanidyny o działaniu przeciwzapalnym oraz proantocyjanidy chroniące głębsze warstwy skóry i stymulujące procesy regeneracyjne. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i regulują wydzielanie sebum. Oczyszczają skórę z szkodliwych toksyn. Polifenole są najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu zmarszczek. Poprawiają również mikrokrążenie w skórze, sprawiając że staje się bardziej promienna i świeża. Stymulują syntezę kolagenu i elastyny oraz poprawiają jej gęstość.