Dzisiaj jest: Wtorek, 16.04.2024 Imieniny: Julii i Benedykta



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Brak apetytu u dorosłych - jak temu zaradzić?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Brak apetytu u dorosłych - jak temu zaradzić?




   Kiedy brakuje apetytu, wzrasta ryzyko niedoborów żywieniowych. Aby temu zaradzić, warto zastosować takie rozwiązania, które na powrót sprawiają, że łaknienie powoli zacznie wracać. Oczywiście to, co należy zrobić, zależne jest od przyczyny braku apetytu.





Wykluczanie groźnych chorób

   Pierwszym krokiem do walki z brakiem apetytu jest wykluczenie podłoża zdrowotnego, zarówno fizycznego, jak i sfery psychicznej. Brak łaknienia bywa bowiem jednym z pierwszych objawów bardzo wielu chorób, od infekcji bakteriologicznych i wirusowych, przez zapalenie w obrębie przewodu pokarmowego, problemy hormonalne, aż do chorób nowotworowych. Jeżeli źle się czujemy, nie mamy ochoty na jedzenie, a nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, w pierwszej kolejności powinniśmy skierować swoje kroki do lekarza. Podobnie rzecz się ma, jeśli niechęć do jedzenia jest przyczyną bądź skutkiem chorób związanych ze sferą psychiki. Takie jednostki chorobowe jak depresja czy anoreksja, których objawem mogą być zaburzenia łaknienia, powinny być leczone przy wsparciu lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje.

   Dobranie odpowiedniego postępowania medycznego i ewentualnych środków farmakologicznych to klucz do wyleczenia, a tym samym powrotu apetytu. Należy przy tym pamiętać, że niektóre leki same w sobie mogą powodować brak łaknienia. Jeśli zauważymy taką zależność między przyjmowaniem leków, a zmniejszeniem apetytu, warto poinformować o tym lekarza, który z pewnością będzie w stanie temu zaradzić.



Skomponowanie menu na nowo

   Jeśli wykluczyliśmy już zdrowotne podłoże naszego problemu, pora na przyjrzenie się menu. Nierzadko pozostawia ono wiele do życzenia, czego skutkiem jest właśnie to, że finalnie nie chce nam się jeść, ponieważ dostarczając mało wartościowe składniki organizmowi, nie czujemy gratyfikacji w postaci dobrego samopoczucia. Komponując menu warto zatem brać pod uwagę takie elementy, jak:

1. Odpowiednie zbilansowanie posiłków pod względem witamin i minerałów - w czym pomóc może uwzględnienie w menu warzyw i owoców. Są one bardzo bogate w wiele cennych składników odżywczych. Przykładowo, zielone warzywa kapustne zawierają sporo witaminy C, K czy E, a owoce to bogate źródło witamin A, B czy potasu i magnezu.

2. Uzupełnienie diety w pełnoziarniste produkty zbożowe - dodadzą energii na cały dzień. Ponadto, przyczyny anemii, która często idzie w parze z brakiem apetytu, wiążą się nierzadko z niedoborem żelaza, a pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają sporo tego pierwiastka.

3. Wykluczenie przekąsek - wbrew pozorom, przekąski, zamiast rozbudzać apetyt, mogą powodować jego spłycenie. Jeśli zajadamy się nimi między posiłkami, nic dziwnego, że w pewnym momencie możemy już nie mieć ochoty na pełnowartościowy obiad czy kolację.

4. Używanie przypraw - im smaczniejsze posiłki, tym chętniej będziemy po nie sięgać. Nie bójmy się doprawiać dań, korzystajmy z takich przypraw jak sól, pieprz, kurkuma, gałka muszkatołowa, kardamon, oregano, bazylia, mięta, gorczyca, estragon, czosnek i wiele innych.



Eksperymentowanie w kuchni

   W walce o lepsze łaknienie warto jeszcze wspomnieć o tym, jak ważne jest odczuwanie przyjemności z jedzenia. Wspomniane przyprawy i zioła potrafią przemienić jałowe danie w prawdziwą ucztę smaków. Kolejną kwestią jest więc eksperymentowanie w kuchni. Może jest jakaś potrawa, którą zawsze chcieliśmy spróbować, ale nie było okazji? Jeśli nie wiemy, na co mamy ochotę, warto sięgnąć po zapomniane przepisy i wyczarować z nich coś niezwykle pysznego. Zaburzona ochota na jedzenie bardzo często powiązana jest jednak z brakiem umiejętności przygotowywania smacznych potraw. Tutaj z odsieczą przychodzi smaczna dieta pudełkowa, która dostarczy nam codzienne nowy zestaw gotowych posiłków na cały dzień, przyrządzonych ze świeżych składników. Dzięki niej mamy szansę jeść i zbilansowanie, i aromatycznie. Podpatrzone zaś propozycje możemy później spróbować przemycić do własnych interpretacji na smaczne dania.



   Chcąc rozbudzić swój uśpiony apetyt, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że przyczyna braku łaknienia nie leży stanie naszego zdrowia, które wymaga podreperowania. Następnie czas przyjrzeć się naszemu menu. Uzupełnijmy je w mikro- i makroelementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zrezygnujmy z przekąsek, które sprawiają, że możemy nie odczuwać ochoty na pełnowartościowe posiłki. Na koniec nie bójmy się próbować nowych smaków! Eksperymentujmy samodzielnie bądź zdecydujmy się na catering dietetyczny, który oprócz smakowitości dostarczy nam też dobrze zbilansowanych śniadań, obiadów i kolacji.




Zobacz więcej na temat:

apetyt


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE