Zatrzymywanie się wody w naszym organizmie jest bardzo powszechnym problemem, który przede wszystkim dotyka kobiet. Przyczyny mogą być różne, lecz w dużej mierze przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest dieta, która obfituje w duże ilości soli oraz w małą podaż płynów. Jednym ze sposobów walki z zatrzymywaniem się wody jest odpowiednie nawodnienie organizmu, włącznie do naszej diety produktów obfitujących w potas oraz włączenie aktywności fizycznej.
Zmiana sposobu naszego odżywiania jest pierwszym krokiem w walce z nadmiarem wody w ustroju. Pierwszym krokiem jest eliminacja z naszej diety produktów wysoko przetworzonych, które w swoim składzie zawierają bardzo duże ilości soli.
|
|
Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie
Zatrzymywanie się wody w organizmie jest stanem, w którym woda jest usuwana z naczyń krwionośnych, a jej kumulacja zachodzi w tkankach. W efekcie czego dochodzi do obrzęku, opuchlizny oraz do wzrostu masy ciała. Nagromadzenie się wody w organizmie w dużych ilościach może spowodować że możemy mieć pogorszone samopoczucie, czuć osłabienie, rozdrażnienie czy też zmęczenie. Przyczyną mogą być różne, lecz najważniejsze to:
- schorzenia, np. choroby tarczycy, wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego,
- zażywanie niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej czy kortykosteroidów,
- siedzenie przez długi czas w tej samej pozycji, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia,
- błędy w diecie, a szczególnie: nadużywanie alkoholu, dieta głodówkowa, niedostatecznie nawodnienie organizmu, zbyt mała ilość potasu w diecie, a za duża podaż sodu,
- zmiany hormonalne: okres menopauzy, ciąża czy zbliżająca się miesiączka,
- wysokie temperatury, które powodują nadmierne rozszerzanie się naczyń, wolniejsze krążenie oraz zaleganie płynów ustrojowych w tkance.
Wiele jest czynników, które powodują zatrzymanie się wody w organizmie. Niewłaściwa dieta jest tutaj kluczowa, która w głównej mierze prowadzi do zatrzymania się wody w naszym organizmie, a odpowiednio skomponowana pomoże nam w walce z tą dolegliwością.
Co powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie?
Jeśli obrzęk jest efektem przyjmowania leków lub choroby, warto abyśmy wnieśli poprawki do swojej diety, gdyż może być odpowiedzialna za nadmierne gromadzenie się wody. Co powoduje zatrzymywanie się wody?
- spożywanie dużych ilości alkoholu oraz napoi, które działają odwadniająco. Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń, takie samo działania posiada mocna kawa czy też herbata. Wypijanie dość dużych ilości kawy, herbaty czy alkoholu przy niedostatecznym nawadnianiu wodą, wzmaga obrzęk,
- nieodpowiednie nawodnienie oraz minimalne spożywanie produktów zawierających w swoim składzie duże ilości wody doprowadza do jeszcze większego obrzęku. Ma na to wpływ hormon wazopresyna, który jest uwalniany bardzo intensywnie przy minimalnej ilości wody w organizmie.
W jaki sposób możemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zmiana nawyków żywienia. Powinniśmy z jadłospisu wyeliminować na dobre produkty gotowe, wysoko przetworzone (fast food), słone przekąski, napoje izotoniczne. Jadłospis powinien opierać się w głównej mierze na samych naturalnych produktach, nieprzetworzonych. Zalecana jest całkowita rezygnacja z soli, powinniśmy ja zastąpić ziołami oraz naturalnymi przyprawami.
Pamiętajmy o dostarczaniu potasu do naszego organizmu. Możemy go znaleźć w:
- owocach suszonych,
- pomidorach,
- ziemniakach,
- bananach.
Konieczne jest wypijanie w ciągu dnia 2 litrów wody oraz spożywanie owoców i warzyw w jak największych ilościach. Warto również włączyć napar z ziół np. z mniszka lekarskiego czy z pokrzywy, które przyśpieszają usunięcie zgromadzonej wody w ustroju oraz oczyszczają nasz organizm.