Dzisiaj jest: Środa, 04.12.2024 Imieniny: Barbary i Piotra



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Czystek - właściwości i zastosowanie


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Czystek - właściwości i zastosowanie


   Herbata z czystka nie jest aż tak popularna jak zielona herbata, a szkoda - spożywanie jej przynosi wyłącznie same korzyści dla naszych organizmów. Czystek mogą pić zarówno dzieci, jak i dorośli. Dużą zaletą jest jego neutralny smak - możesz pić go solo lub w doprawić w zależności od upodobań. Świetnie smakuje z cytryną.

   Ziele czystka to krzew o białych, różowych i czerwonych kwiatach, który pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W Polsce spotykany jest tylko w uprawie. Herbatę z czystka można dziś kupić nie tylko w aptekach, ale też w supermarketach i w sklepach internetowych. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak wybrać najlepszy czystek.





Właściwości czystka

   Czystek zawiera bardzo dużo polifenoli, czyli związków, które hamują powstawanie wolnych rodników. Dzięki temu roślina chroni nas przed starzeniem i rozwojem miażdżycy. Ponadto czystek wspiera też ochronę skóry - wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe i tym samym przyczyniają się do powstawania zmarszczek; polifenole dbają więc również o nasz wygląd.

   Czystek wspiera działanie układu immunologicznego, działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie. Regularne picie herbaty z tej rośliny może sprawić, że przestaniemy chorować na sezonowe przeziębienia, ograniczy rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori. Olejki eteryczne z czystka hamują wzrost krętek - bakterii Borrelia burgdorferi, która jest odpowiedzialna za rozwój boreliozy. Ponadto czystek przyspiesza usuwanie metali ciężkich z organizmu (szczególnie dobrze wiąże kadm).

   To roślina idealna dla osób, które zmagają się z uporczywym trądzikiem. Czystek działa antybakteryjnie i może znacząco poprawić stan cery. Nie warto się zniechęcać: przez pierwszy miesiąc skóra może wyglądać gorzej, ale to dobry znak - w ten sposób organizm się oczyszcza. Po dwóch miesiącach będziesz się już cieszyć piękną, zdrową skórą. Aby efekt się utrzymał, czystek należy spożywać codziennie. Czystek można też stosować do przemywania twarzy w przypadku zapaleń wywołanych trądzikiem - wówczas najlepiej traktować go jako tonik i nakładać na twarz bezpośrednio po zmyciu makijażu i dokładnym oczyszczeniu twarzy. Ponadto roślina może wspomóc leczenie łuszczycy czy łupieżu.

   Czystek może być też zbawienny dla alergików. Dlaczego? Działa antyhistaminowo; histamina to hormon tkankowy, kiedy zostanie uwolniona dochodzi do rozwoju reakcji zapalnej, który odpowiada m.in. za świąd, pieczenie skóry, łzawienie oczu i obrzęki, a więc wszystkie objawy alergii. Regularne picie czystka może złagodzić reakcje tego typu występujące w organizmie.

   Ze względu na wspomniane już właściwości antybakteryjne, czystek może mieć też wpływ na zapach potu. Ponadto można go też stosować jako płukankę do ust, jeśli często towarzyszy nam nieświeży oddech.

   Czystek bez wahania można podawać nawet rocznym dzieciom. Herbatka uchroni je przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi oraz wzmocni odporność, co może być szczególnie istotne w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola.



Dawkowanie czystka

   Ponieważ nie istnieją badania potwierdzające, że czystek może nam szkodzić, można go spożywać w dowolnych ilościach. Jednocześnie warto obserwować swój organizm - czystek stosunkowo niedawno stał się bardziej popularny i nie był szczegółowo przebadany; niektórzy uważają, że nadmiar czystka może sprzyjać wypłukiwaniu żelaza, ale raczej jest to kwestia indywidualna. Jeśli obawiasz się anemii, pij czystek między posiłkami, ale nie bezpośrednio po jedzeniu - wówczas żelazo wchłonie się prawidłowo.

   Niektórzy zalecają picie nawet do 3 szklanek czystka dziennie, ale spożycie już jednej szklanki na dobę pozytywnie wpłynie na organizm. Czystek, podobnie jak zieloną herbatę, można zaparzać trzykrotnie. Jedna łyżeczka suszonej rośliny w zupełności wystarczy więc na dzienną porcję herbaty. Jeśli zależy ci na dobrym czystku, zwróć uwagę na jego skład - najlepsze herbatki składają się z suszu liści i kwiatów. Te najtańsze mają sporo gałązek, które nie są najsmaczniejsze. Najlepiej kupować herbatę w liściach, a nie w torebkach - ta druga szybciej traci swoje cenne właściwości, przez co czystek należałoby spożywać w większych ilościach. Wersja liściasta jest więc też zarazem bardziej korzystna dla naszych portfeli.




Zobacz więcej na temat:

czystekherbatapolifenolewolne rodniki


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 7


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE