Dzisiaj jest: Sobota, 20.04.2024 Imieniny: Czesława i Agnieszki



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Fakty i mity o nawadnianiu organizmu


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Fakty i mity o nawadnianiu organizmu


   Każdy z nas doskonale wie, że wodę powinniśmy pić codziennie, bo słyszymy to od pierwszych lat życia. Nie każdy jednak wie, że wokół spożywania wody narosło mnóstwo legend i nieprawidłowych informacji, które są powtarzane z pokolenia na pokolenia. Warto zweryfikować swoją wiedzę, żeby w przyszłości nie popełniać błędów.

   Woda jest nam niezbędna do życia. Bez niej jesteśmy w stanie funkcjonować maksymalnie do siedmiu dni. I nic dziwnego, w końcu nasze ciało w około 60% składa się z wody. Woda odżywia nasze komórki, pomaga rozpuszczać pokarm i (regularnie przyjmowana) nie dopuszcza do odwodnienia organizmu. Gdy przyjmuje postać moczu, usuwa z  organizmu toksyny i szkodliwe substancje.





Woda ma wpływ na nasze samopoczucie - FAKT

   Objawy odwodnienia to m.in. suchość, wzdęcie brzucha, senność i ból głowy. Nie warto ignorować szczególnie tego ostatniego - pojawiający się ból głowy może być pierwszym sygnałem świadczącym o odwodnieniu. Aby mu zapobiec, nie unikaj picia wody, pij ją przez cały dzień małymi łyczkami.



Pijemy wtedy, gdy odczuwamy pragnienie - MIT

   Pić powinniśmy przez cały dzień. Odczuwanie pragnienia to kolejny objaw odwodnienia i choć oczywiście wówczas powinniśmy sięgnąć po wodę, żeby uzupełnić jej braki, to jednak należało to też zrobić dużo wcześniej. Jeśli zapominasz o piciu wody, skorzystaj z budzika lub aplikacji, które przypominają o wypiciu szklanki wody. W ten sposób utrzymasz stały poziom nawodnienia w organizmie.



Odwodnienie może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu - FAKT

   Jeśli odczuwamy pragnienie, to nasz organizm jest już odwodniony w około 2-3%. Wydaje się, że to niewiele, ale za takimi liczbami stoją też problemy z koncentracją, zaburzenia apetytu. Odwodnienie już na poziomie 10% może doprowadzić do śmierci. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm.



Regularne picie zbyt małych ilości szkodzi organizmowi - FAKT

   Jeśli nie pamiętasz o piciu wody i w efekcie codziennie wypijasz jej za mało, twoje organy zaczynają źle funkcjonować. Dotyczy to zwłaszcza nerek, które nie mogą wydalać odpowiednich ilości substancji szkodliwych, takich jak np. mocznik. Zatrzymywanie toksyn w organizmie może doprowadzić między innymi do zapalenia pęcherza.



Nadmiar wody też jest szkodliwy dla organizmu - FAKT

   Wypijanie zbyt dużej ilości wody także niesie za sobą konsekwencje. Przede wszystkim zbyt duża ilość wody naraz bardzo obciąża nerki, sprawiając, że nie nadążają one z filtracją. Ta sytuacja często dotyczy sportowców, którzy w trakcie i po wysiłku wypijają bardzo dużo wody, a wówczas może dojść do tzw. "przewodnienia hipotonicznego". Wówczas w organizmie spada poziom sodu, a komórki zaczynają puchnąć, co może doprowadzić nawet do śmierci.

   Kiedy powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj? Wtedy, gdy są upały, bo łatwo może dojść do odwodnienia (ale wciąż nie znaczy to, że mamy wlewać w siebie litr wody jednocześnie, nadal obowiązuje zasada stopniowego przyswajania płynów). Sportowcy oczywiście powinni także pamiętać o piciu większych ilości, ale oznacza to dwie, trzy szklanki wody więcej, zależnie od wysiłku (i także nie wolno ich wypić od razu!).



Powinniśmy wypijać 2,5 litra wody dziennie - MIT

   Do wypijanej wody należy też zaliczać inne płyny, w tym na przykład zupy, herbaty i kawy. Badania pokazują, że kawa nie odwadnia, jeśli pijemy ją w umiarkowanych ilościach. Ta sama zasada dotyczy picia herbaty, więc do wypijanych dziennie płynów należy wliczyć ciepłe napoje, jakie spożywamy w ciągu dnia. Poza tym woda znajduje się w różnych posiłkach - owocach, warzywach (tu szczególnie), ale też np. w nabiale. Jeśli do tej pory martwiłeś się, że wypicie 2 litrów wody dziennie jest trudne, nie musisz się tym dłużej zajmować pod warunkiem, że przyswajasz wodę także z innych źródeł. Ale uwaga! Tak naprawdę nie da się określić dziennej dawki wypijanej wody dla ogółu, bo każdy z nas ma inne przyzwyczajenia (przykładowo jedni ćwiczą, inni nie), więc ilość wody należy też dostosować pod siebie.



Woda gazowana jest niezdrowa - MIT

   W naszym społeczeństwie chętniej wybiera się wodę niegazowaną, nieprawdą jednak jest, że gazowana jest niezdrowa. Owszem, może być szkodliwa dla konkretnych osób, na przykład dla tych, które mają problemy gastryczne lub cierpią na zespół jelita drażliwego. U zdrowej osoby woda gazowa nie działa negatywnie, wprost przeciwnie - pobudza soki żołądkowe do pracy, dzięki czemu ułatwia trawienie.



Woda wspomaga odchudzanie - FAKT

   Woda co prawda nie sprawi, że nadmiar tłuszczu magicznie zniknie, ale oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza procesy trawienne oraz perystaltykę jelit i wpływa na urodę. Jeśli chcesz dobrze rozpocząć dzień, sięgnij po szklankę wody z cytryną (zimą może być to ciepła, przegotowana woda). W ten sposób organizm pobudzi się do pracy i będziesz lepiej funkcjonować.



I jeszcze rada jak skutecznie nawodnić organizm

   Jak najskuteczniej nawodnić organizm? - czyli spowodować, że wypita woda, nie zostanie prawie w całości wydalona. Pijąc wodę ze szczyptą wartościowej soli! (szklanka wody plus szczypta soli np. himalajskiej, celtyckiej, morskiej, czy kłodawskiej kamiennej). Tak wypity roztwór zatrzymuje wodę w organizmie, nawadniając go.




Zobacz więcej na temat:

wodaodwodnienienawadnianiezdrowie


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.14 Ocen: 7


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE