Halitoza jest chorobą, która może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Potocznie jest nazywana "nieświeżym oddechem".
U podłoża halitozy najczęściej leży niska lub brak higieny jamy ustnej i wynikająca z niej fermentacja pozostałości pokarmowych w jamie ustnej zainicjowana przez beztlenowe bakterie gram-ujemne. We wspomnianym procesie dochodzi do powstania lotnych związków siarki, m.in. siarczku wodoru i metylomerkaptanu. Do przyczyn nieświeżego oddechu należą również choroby błony śluzowej jamy ustnej. Bakterie odpowiedzialne za fermentację występują w okolicy zmienionych chorobowo dziąseł lub innych struktur przyzębia oraz w zdrowej jamie ustnej na języku. Także choroby związane z zębami (próchnica, zgorzel miazgi), kamień nazębny, bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia (paradontoza), a w przypadku osób noszących protezy zębowe - zaleganie resztek pokarmowych pod protezami i porowatość protezy są również przyczynami halitozy.
|
|
Inne przyczyny halitozy
Przyczyny halitozy są związane jak już wspomniano z higieną jamy ustnej, chorobami jamy ustnej, zębów, dziąseł i przyzębia, ale nie są to jedyne przyczyny nieświeżego oddechu. Do rozwoju halitozy mogą przyczynić się także palenie tytoniu i spożywanie pokarmów, które wydzielają nieprzyjemny zapach, w tym m.in. cebuli, czosnku, alkoholu. Halitoza może być także symptomem rozwoju nowotworu w jamie ustnej, grzybicy jamy ustnej, nalotu na tylnej części języka i kserostomii - czyli wynikającej z różnej przyczyny zmniejszonego wydzielania śliny.
Ciało obce w kanale nosowym, zmiany nowotworowe w obrębie nosogardzieli, uchyłek Zenkera i zapalenie zatok przynosowych także mogą objawiać się nieświeżym oddechem. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori (bakteria ta produkuje lotne związki siarki), a także refluks żołądkowo-przełykowy może się też wiązać z brzydkim oddechem, Choroby związane z innymi układami także mogą być przyczyną halitozy. Tytułem przykładu można wskazać choroby płuc, takie jak rozstrzenie płuc, ropień płucny i obecność ciała obcego. Choroby układowe, w tym cukrzyca, niewydolność wątroby i niewydolność nerek, także objawiają się nieświeżym oddechem. Poza tym, halitoza może być spowodowana czynnikami psychogennymi.
Postawienie diagnozy
W diagnozie, rozpoznaniu przyczyny halitozy stosuje się powszechnie kilka metod. Poczynając od wywiadu lekarskiego dotyczącego subiektywnych odczuć oraz przyzwyczajeń żywieniowych, poprzez testy organoleptyczne (np. węchowe) aż do badań laboratoryjnych (chromatografia gazowa) i wykorzystania urządzenia zwanego halimetrem (mierzącego stężenie lotnych związków siarki - (VSC) w wydychanym powietrzu). Przed testem organoleptycznym nie należy jeść czosnku i cebuli ok. 48 godzin przed badaniem, ponieważ ich spożycie powoduje uwalnianie związków siarki i może zafałszować badanie. Alkohol także wpływa na wynik badania, dlatego nie należy pić alkoholu co najmniej 12 godzin przed wizytą. Innym testem jest wskaźnik pokrycia językiem osadem za pomocą szpatułki, jednak warto wiedzieć, że zarówno brak osadu jak i brak osadu nie świadczy o braku halitozy. Inny test to test paskowy, do diagnostyki wykorzystujący ślinę - wykrywa on bakterie odpowiedzialne za powstawanie halitozy.
Sposoby leczenia halitozy
Leczenie halitozy spowodowanej chorobami jamy ustnej wymagają wizyty u stomatologa, który profesjonalnie oczyści zęby i zajmie się leczeniem chorób jamy ustnej i przyzębia. Na co dzień pacjent powinien pamiętać o szczotkowaniu zębów i języka oraz co istotne nitkowaniu zębów. Halitoza rozwijająca się na podłożu psychogennym wymaga leczenia prowadzonego przez psychiatrę. Stosowanie gumy miętowej do żucia nie rozwiązuje głównego problemu.
Płyn do płukania jamy ustnej - nie każdy jest odpowiedni
Jeżeli chcesz wykorzystać płyn do płukania jamy ustnej, żeby zmniejszyć przykre objawy halitozy, wybieraj tylko te preparaty, które zawierają chlorheksydynę. Ten składnik o bakteriobójczych właściwościach niszczy drobnoustroje odpowiedzialne za choroby jamy ustnej (Streptococcus mutans i Strepticoccus sangius). Ostrożnie należy podchodzić do płynów zawierających triclosan - ta substancja kumuluje się w organizmie i może być szkodliwa dla zdrowia.
Naturalny olej kokosowy
W łagodzeniu objawów halitozy warto wykorzystać naturalny nierafinowany olej kokosowy. W jego skład wchodzą kwasy tłuszczowe, w tym kwas kapronowy i laurynowy. Jego zadaniem jest skuteczne zwalczanie bakterii jamy ustnej. Podobne działanie wykazuje co ciekawe słodzik - ksylitol. Płukanie ust olejem kokosowym przeciwdziała nieświeżemu oddechowi, zwalcza próchnicę i chroni dziąsła przed krwawieniem. W trosce o świeży oddech można też wypróbować ekstrakt z mięty i ekstrakt z eukaliptusa.
Co ma halitoza do diety?
Halitoza może sygnalizować, że konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i oczyszczenie jelit. Dietetycy zalecają pacjentom zmagającym się z problemem nieświeżego oddechu, aby zadbali o odpowiednią podać cynku i miedzi. Są to minerały, które skutecznie neutralizują nieprzyjemny zapach. W tym zakresie ważne jest też dostarczanie organizmowi witaminy A i witamin z grupy B.
W łagodzeniu halitozy pomocne są ziołowe płukanki z szałwii, arniki i jeżówki. Pomocne jest żucie mastyksu, żucie lub dodatek np. do zielonej herbaty plasterka imbiru.
Źródłem nieświeżego oddechu mogą być toksyny, które są kumulowane głównie przez jelita. Żeby sprawnie funkcjonowały warto spożywać około 1-1,5 litra wody dziennie. Poza tym, dieta powinna być bogata w witaminy, minerały i błonnik oraz probiotyki. Jelita wymagają solidnego wsparcia zwłaszcza po kuracji antybiotykowej. Od czasu do czasu warto przeprowadzić detoks - profilaktyczne oczyszczanie organizmu z toksyn. Zaleca się przeprowadzenie detoksu dwa razy w roku. Sygnały świadczące o tym, że toksyny obciążają nasz organizm mogą być choćby bóle brzucha, brak apetytu, nudności i kłopoty z cerą.
Bardzo dużym problemem jest zagrzybienie jelit przez Candida albicans. Przyczyniają się do tego takie czynniki, jak stres, niezdrowy styl życia, zanieczyszczenia środowiska, a także antybiotykoterapia. Problemy jelitowe mogą wiązać się także z obecnością pasożytów układu trawiennego.
Halitoza może rozwijać się z powodu różnych czynników. Nie zawsze uda się je wszystkie wykryć. Czasami okazuje się, że za nieświeżym oddechem stoi rozwijająca się choroba, a czasem to błahe błędy w higienie jamy ustnej, które łatwo naprawić. Halitoza nie jest osobnym schorzeniem, ale raczej objawem, którego nie powinno się lekceważyć