Herbata Pu-Erh to gatunek herbaty uprawiany w Chinach w prowincji Yunnan. Jest to w pełni fermentowana herbata, pochodząca z dwuliściennego gatunku rośliny należącego do rodziny Theaceae. Liście i pąki z szerokolistnej odmiany pochodzącej z regionu górnego Mekongu w Chinach są nazywane Pu-Erh. W Polsce znana jako herbata czerwona, a przez Chińczyków nazywana także "herbatą smoczą".
Herbata Pu-Erh jest jednym z najpopularniejszych napojów herbacianych ze względu na orzeźwiający smak i atrakcyjny aromat. Zwykle napar z niej jest w kolorze od czerwonawego do brązowo-czerwonego, o korzennym, pełnym, ziemistym smaku, który różni się znacznie w zależności od zmian klimatu i technik uprawy drzew herbacianych, z których zbierane są liście. Badania wykazały korzyści zdrowotne wynikające z picia naparów czerwonej herbaty min. takie jak działanie przeciwnowotworowe, hipolipidemiczne oraz antymutagenne. Czemu więc czerwona herbata zawdzięcza te właściwości oraz dlaczego powinna na stałe zagościć w naszej kuchni?
|
|
Zawartość substancji aktywnych w herbacie Pu-Erh
Napar z czerwonej herbaty jest źródłem składników biologicznie czynnych, zwłaszcza antyoksydantów takich jak flawonoidy, czy katechiny. Pu-Erh zawiera również kofeinę. Katechiny stanowią ok 12% wszystkich związków biologicznie czynnych. Oprócz tych składników są tu obecne teaflawony, metyloksantyny, aminokwasy, węglowodany i garbniki odpowiadające za gorzki smak naparu. Związki mineralne, które można znaleźć w czerwonej herbacie to między innymi mangan, cynk, fluor, magnez, żelazo i wapń.
Właściwości zdrowotne herbaty Pu-Erh
Dzięki wysokiej zawartości związków biologicznie czynnych czerwona herbata wykazuje szereg zdrowotnych właściwości takich jak działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwmutagenne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy hipolipidemiczne.
Właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmutagenne
Zawartość dużej ilości polifenoli chroni przed działaniem wolnych rodników. Dlatego też regularne picie czerwonej herbaty może zmniejszać poziom reaktywnych form tlenu w organizmie. Antyoksydacyjne działanie Pu-Erh jest związane z wysoką zawartością min. związków fenolowych. Zapobiegają one powstawaniu reaktywnych form tlenu, a także wspomagają ich usuwanie przez działanie odpowiednich enzymów antyoksydacyjnych. Związki zawarte w czerwonej herbacie pomagają również chronić komórki organizmu przed zmianami mutagennymi oraz toksycznością niektórych związków. Dezaktywują je oraz zapobiegają powstawaniu zmian w komórkach.
Właściwości hipolipidemiczne
Czerwona herbata wykazuje działanie hipolipidemiczne, czyli obniżające poziom cholesterolu we krwi. Chroni dzięki temu przed miażdżycą oraz innymi chorobami układu krążenia, a także zawałem serca i udarem mózgu.
Właściwości wzmacniające zęby i ochrona przed próchnicą
Dzięki zawartości fluoru herbata Pu-Erh może wzmacniać zęby oraz wykazuje działanie chroniące przed próchnicą. Badania wykazują, że regularne i częste picie naparów z czerwonej herbaty zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy nawet o połowę.
Wspomaga odchudzanie
Czerwona herbata powinna znaleźć się codziennym jadłospisie osób będących na diecie odchudzającej. Powstające w czasie fermentacji substancje aktywne i enzymy wspomagają trawienie, regulują pracę woreczka żółciowego i wspomagają proces odchudzania. Picie czerwonej herbaty w połączeniu z dietą powodującą deficyt kaloryczny pomoże zredukować nadmiar masy ciała.
Działanie przeciwalergiczne i wspomagające układ immunologiczny
Badania wykazały, że czerwona herbata zawiera mirycetynę, potencjalnie przeciwalergiczny flawonoid. Regularne picie naparu z Pu-Erh wzmacnia również odporność oraz obniża działanie cytokinin prozapalnych.
Jak przyrządzić napar z czerwonej herbaty?
Choć niekwestionowanymi mistrzami w parzeniu herbaty są Chińczycy, korzystając z odpowiednich proporcji i zasad przygotowania naparów, uzyskać możemy pełnię smaku i aromatu płynących z danego gatunku herbaty. W przypadku herbaty czerwonej należy jedną lub dwie łyżeczki herbaty zalać ok. 200 ml gorącej wody o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza (nie wrzątkiem) i zaparzać przez około 3-4 minuty.