Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Makaron shirataki - niskokaloryczny hit


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Makaron shirataki - niskokaloryczny hit


   Makaron shirataki to najnowszy dietetyczny hit dla wszystkich dbających o linię oraz walczących z nadmiarem zbędnych kilogramów. Ten produkt o enigmatycznej nazwie jest wspaniałym urozmaiceniem codziennej diety i wybawieniem dla każdego, kto uwielbia makaron, ale z różnych przyczyn - nietolerancja glutenu, cukrzyca, odchudzanie - musi go unikać. W Japonii ceniony od lat, w Europie popularność dopiero zdobywa. Zdobywa ją jednak, mówiąc prosto z mostu, szturmem.

   Shirataki coraz częściej uznawany jest za cudowne remedium na dietetyczną monotonię i pojawia się w coraz większej ilości sklepów, już nawet tych stacjonarnych, a nie tylko internetowych. Czy warto zdecydować się na jego zakup? Jak go przyrządzić? Jak smakuje? Czy naprawdę jest zdrowy i nie powoduje przybierania na wadze? Najwyższy czas, by rozwiać wszystkie wątpliwości związane z tym egzotycznym produktem!





Czym jest makaron shirataki?

   Makaron shirataki to orientalny makaron produkowany jest przy wykorzystaniu mąki z bulwy rośliny Konjac (nazywana jest też glukomannanem). Tak, dobór słów nie jest tu przypadkowy - jest produkowany przy wykorzystaniu tej mąki, ale nie z niej, gdyż stanowi ona jedynie 3% składu makaronu. A co z pozostałymi 97%? To już tylko woda... To właśnie dlatego makaron shirataki ma tak mało, bo tylko 8 kalorii na 100 gramów. Te jednak w dużej mierze i tak nie zostają przyswojone, gdyż ludzki układ pokarmowy konjacu raczej nie trawi, gdyż jest to rodzaj błonnika pokarmowego. Tym samym szacuje się, że ze 100 gramów makaronu shirataki dostarcza jedynie 3 kalorii.

   Makaron shirataki ma kilka standardowych kształtów i faktycznie wyglądem przypomina tradycyjny makaron (np. spaghetti). Niemniej na rynku kupić można również shirataki przypominające ryż.



Shirataki - właściwości odżywcze i zdrowotne

   Korzeń konjacu, z którego produkuje się shirataki, przypomina wyglądem buraka. Na początku produkowana z niego mąka wykorzystywana była w krajach azjatyckich jako środek na kłopoty trawienne. Jak zostało wspomniane, konjac nie jest w pełni trawiony, a więc podczas jelitowego pasażu usuwa resztki pokarmowe i oczyszcza jelita. Dlatego właśnie shirataki jest produktem polecanym dla osób, które cierpią z powodu zaparć. Co prawda mogą one również przyjmować np. różnego rodzaju preparaty z błonnikiem, które to pełnią podobną funkcję, tzn. wykazują podobne działanie, ale produkty tego typu często podrażniają śluzówkę żołądka oraz jelit. Shirataki jest natomiast bardzo łagodne i nie naraża nas na tego typu kłopoty.

   Jakie jeszcze właściwości ma makaron shirataki? Mówi się o nim najczęściej w kontekście odchudzania. Nie może to dziwić, gdyż produkt ten nie zawiera cukrów ani tłuszczu, nie dostarcza tak naprawdę żadnych kalorii, zapełnia żołądek, zapobiegając podjadaniu, redukuje ilość wchłanianego w jelitach tłuszczu z pożywienia, a także opóźnia trawienie węglowodanów i, sam w sobie, nie powoduje skoku cukru we krwi. Z powodu tej ostatniej właściwości z powodzeniem może być jadany przez cukrzyków, którzy, przypomnijmy, nie mogą jadać produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

   Warto również wspomnieć o tym, że shirataki wspomaga odtruwanie organizmu, a także jego odkwaszanie. Włączenie go do diety może być jednym z pierwszych kroków, jakie warto zrobić, gdy przechodzi się na zdrową dietę - odchudzającą lub oczyszczającą - ale nie chce się tego zrobić w sposób bardzo radykalny czy drastyczny. Dzięki shirataki nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw z dodatkiem makaronu czy ryżu, które to są przecież tuczące i zakazane w bardzo wielu programach ukierunkowanych na redukcję wagi oraz we wszystkich programach odtruwających (oczyszczających) organizm.



Makaron shirataki w kuchni

   Makaron shirataki występuje w czterech kształtach. Trzy z nich przypominają makaron, jeden - ryż. Charakteryzuje go odrobinę żelowa konsystencja i biały kolor. Jeśli chodzi o jego smak, to niestety odbiega on od tego, jakim cechuje się standardowy makaron - to jedna z niewielu cech shirataki, które można (ale nie trzeba) uznać za jego wady. Odbiega to nawet za mało powiedziane, gdyż shirataki... smaku nie ma. Przyjmuje smak i aromat tego, z czym jest przyrządzane (zupy, sosu itd.).

   Tym, co może zniechęcić do jedzenia shirataki, jest specyficzny rybi zapach, jaki poczujemy po otworzeniu paczki tego makaronu. Pamiętajmy jednak, iż to nie on sam w ten sposób pachnie, ale zalewa, w jakiej się znajduje. Aromatu szybko pozbędziemy się po przepłukaniu makaronu bieżącą zimną wodą.

   Do czego pasuje makaron shirataki? Z czym się go jada? Ze wszystkim tym, z czym normalnie jada się makaron lub ryż! Nie ma tu żadnych ograniczeń. Shirataki w kształcie spaghetti możemy podawać z np. sosem bolońskim, a to w kształcie ryżu - z warzywami w stylu orientalnym, a nawet jabłkiem z cynamonem; makarony te nadają się jako dodatki do różnych sosów, zup, a nawet sałatek, krótko mówiąc - do wszystkiego, na co tylko mamy ochotę.



Makaron shirataki w codziennej diecie

   Shirataki jest smakowitym i ciekawym zamiennikiem standardowych makaronów oraz ryżu. Szeroka gama jego zastosowań i właściwości sprawia, iż z powodzeniem może być włączony do każdej diety. Jedyną przeszkodą w codziennym spożywaniu shirataki zdaje się być jego cena, gdyż makarony oraz ryż shirataki są wciąż stosunkowo drogie (cena za 200-gramowe opakowanie oscyluje wokół od ośmiu do kilkunastu złotych), więc stanowią raczej odświętny dodatek do potraw. To już raczej tylko kwestia czasu, gdyż popularność makaronu rośnie i coraz więcej firm oraz sklepów wprowadza go do swych ofert, co, zgodnie z zasadami rynku, musi prowadzić do obniżenia ceny sprzedawanego produktu. Tak więc, głowy do góry wszyscy dietowicze!




Zobacz więcej na temat:

makaron shiratakikonjackalorie


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 6


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE