Dzisiaj jest: Wtorek, 28.09.2021 Imieniny: Marka i WacławaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5861

Muszka owocówka - metody zwalczania


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Muszka owocówka - metody zwalczania


   Dla wielu osób muszki owocówki są uciążliwym problemem, szczególnie w porze letniej. Bardzo często można je zauważyć w pobliżu dojrzałych owoców lub słodkich produktów, np. dżemów albo syropów owocowych. Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, aby je zwalczyć. To, z jakiej metody skorzystamy, zależy tylko od nas samych. Nie wszystkie z nich działają równie skutecznie, lecz opłaca się je wdrożyć i sprawdzić, czy rzeczywiście zwalczą owady z pomieszczeń naszego domu.

   Muszka owocowa, inaczej wywilżna karłowata lub octówka (Drosophila melanogaster). Jest to mały owad (bezkręgowiec) z grupy muchówek. Wywilżna posiada głowę barwy żółtej, dla której charakterystyczne są pary szczecinek i czułka. Tułów jest także koloru żółtego (do brązowo-żółtego), a ciało ma długość około 2 mm. W naturalnym otoczeniu muszkę można często spotkać niedaleko owocowych drzewek albo dookoła owoców, które już zaczęły fermentować. W dodatku zwabiają je również aromaty produktów, takich jak powidła, dżemy, musy, ocet jabłkowy i wina. Muchówka odżywia się drożdżami bytującymi na gnijących owocach, tym samym wywodzi się określenie muszka "owocówka'". Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności, powinniśmy precyzyjnie posprzątać obszar, w którym to namnażają się muchówki, a robią to błyskawicznie i nawet najskuteczniejsza pułapka może nie zdołać ich wszystkich wychwycić. Mimo to istnieje kilka przydatnych wskazówek na ich zwalczanie. Kilka z nich opisano poniżej, ale na początku warto wiedzieć, co zwabia te owady.

Co zwabia muszki owocówki?

   Muszki owocówki raczej nie przepadają za świeżymi owocami, zwłaszcza za tymi młodymi, które rosną jeszcze na drzewkach. Z tej przyczyny muszek owocówek nie kwalifikuje się do typowych pasożytów. Gdy owoce zaczynają powoli fermentować, jest to wówczas idealne pożywienie dla muszek, gdyż mogą się one żywić drożdżami, które są podstawowym ich pokarmem. Z tej przyczyno nie trudno o ich bytowanie oraz proste rozmnażanie w tym małym otoczeniu. Jednak nie tylko zepsute owoce mogą przyciągać te owady. Niejednokrotnie można je spotkać obok szklanki soku lub kompotu, na otwartym słoiku z powidłami bądź dżemem albo nieopodal słodkiego wina, zwłaszcza owocowego. Dlatego, też nie powinno się zostawiać tych artykułów samych sobie, ponieważ muszki bez wątpienia się nim zainteresują.Metody zwalczania muszek owocówek

Pułapki wabiące

   Jest to najbardziej popularna metoda na pozbycie się muszki. Pułapki posiadają swoistą strukturę, wyposażone są w charakterystyczny wabik, dzięki któremu owad po wtargnięciu do środka pułapki, zostanie w niej uwięziony oraz nie będzie mógł się z niej wydostać.

   Wabik na te owady to planowo sformułowana kompozycja, tak, aby ściągać muszki i nie zwabiać do pomieszczeń pozostałych owadów. Często mało cenione, lecz zarazem bardzo efektywne w walce z muchami wciąż pozostają zwyczajne lepy wabiące. Może być to idealne uzupełnienie do pułapki.


Preparaty owadobójcze

   Kolejnym sposobem są środki oraz substancje owadobójcze. Popularną metodą jest stosowanie sprayu na owady. Aczkolwiek trzeba pamiętać, aby przed rozpyleniem takiego środka, usunąć produkty żywnościowe z pomieszczenia lub w miarę możliwości zakryć je. Można do preparatu owadobójczego dodać odrobinę sfermentowanego soku owocowego, który skuteczniej zwabi muchy. Tak sporządzoną mieszaninę powinno się pozostawić w miejscu (niewidocznym dla małych dzieci oraz domowych zwierząt), w celu nieograniczonej konsumpcji jej przez owady. Można również używać środków zadymiających, lecz nie można zapomnieć o wcześniejszym zamknięciu poszczególnych lokali.


Pułapka z owocami

   W niewielkim i płaskim pojemniku bądź w zbiorniczku należy umieścić cząstki owoców, np. jabłek (szczególnie obierki). Potem pojemnik powinno się dość starannie okryć folią, która powinna być napięta. W następnej kolejności, przy użyciu widelca albo wykałaczki robi się kilkanaście małych dziurek w folii. Aromat unoszący się z owoców ma za zadanie przyciągać owady, które z kolei wchodząc gwałtownie przez otwory do pojemnika, prawdopodobnie nie będą mogły się już przez nie wydostać.


Pułapka z dodatkiem octu

   Do pojemnika należy wlać około 50-100 ml octu winnego bądź jabłkowego, a także parę kropli płynu do mycia naczyń, następnie całość lekko wymieszać, w celu połączenia się wszystkich składników. Takie połączenie bardzo pewnie zwabia muchówki, które za sprawą lepkości płynu - zatapiają się w nim. Wystarczy około kilkunastu godzin, aby przyciągnąć ich liczną gromadę.


Pułapka z lejkiem

   Aby wykonać tę pupkę, potrzebna jest plastikowa butelka, w której należy odciąć jej górny element z szyjką i wyrzucić. Do niej powinno się włożyć owoce, następnie zalać je sokiem bądź innym wabikiem. Przyda się także kartka papieru, którą zwija się w lejek, umieszcza w butelce i dokładnie do niej przykleja. Pułapka działa w taki sposób, że na samym początku wabi muszki, a następnie sprawia, że wpadają one do butelki i nie mogą się z niej wydostać. W sytuacji, gdy do pojemnika wleje się, np. ocet jabłkowy oraz kilka kropelek płynu do mycia naczyń, wtedy otrzyma się bardzo skuteczną kombinację dwóch pułapek na muszki.


Preparaty chemiczne

   Większość środków naprawdę przynosi oczekiwane rezultaty, lecz trzeba pamiętać, aby wybierać te, które można rozpylać nieopodal żywności, ponieważ właśnie tam bardzo często pojawiają się niechciane owady. Wybór preparatów na muchówki nie jest mały. Można zakupić środki w formie sprayu, lepów, proszków, pułapek, odstraszaczy automatycznych czy też płytek. Ich przydatność jest różna, zarówno jak koszt.

Przykładowy skład jednego ze środków chemicznych na muchy

   Preparat na muszki owocówki w formie proszku, a w jego składzie znajdziemy: dinotefuran (0,5%), geraniol (0,00025%). Obecny jest też trikozen, czyli feromon wabiący muchy oraz benzoesan denatonium, który zniechęca do nieumyślnego spożycia. Producent deklaruje, że zawartość saszetki należy wsypać do pojemnika i wlać rozcieńczalnik, następnie cały roztwór wymieszać i odczekać kilka minut do rozpuszczenia się składników. Zawiesinę rozsmarowuje się przy pomocy pędzla na obszarach, w których gromadzą się muchy (np. na parapetach okien). Środek działa biobójczo już po niemal 15 minutach od zastosowania. Jest bardzo skuteczny.   Nie można zapominać, że korzystniej jest zapobiegać, a niżeli leczyć. Trzeba myć owoce bezpośrednio po przyniesieniu ich do mieszkania oraz zamknięciu ich w hermetycznym pojemniku. Wówczas zmniejsza to rozwój muszek w pomieszczeniu. Zachowując czystość nie tylko w kuchni, ale i w całym lokalu, do tego eliminując nadgniłe owoce oraz systematycznie wyrzucając śmieci, można zapomnieć o problemie, jakim dla wielu ludzi są muszki owocówki. Jeśli już mamy problem z muszkami, można wypróbować wyżej wymienione metody, starając się w pierwszej kolejności stosować metody naturalne.
Vitalia PL
Zobacz więcej na temat:

muszka owocówkaowoce


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.50 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Przyprawy, które leczą Przyprawy, które leczą

Karolina i Maciej Szaciłło

Wydawnictwo: Zwierciadło


Czy wiesz jak wielka siła tkwi w przyprawach i ziołach? "Przyprawy, które leczą. Lecznicza moc natury” to bezcenna publikacja zgranego duetu specjalistów od zdrowego odżywiania i ekologicz

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE