Istnieją naturalne produkty, głównie są to zioła, które mogą wpływać na zwiększenie dobowego wydalania moczu. Oprócz nasilenia diurezy mogą również sprzyjać usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, a poza tym mają wiele innych korzystnych właściwości zdrowotnych. Poniżej wymieniono kilka powszechnie znanych i na pewno używanych w kuchni produktów działających moczopędnie. Są nimi m.in. jałowiec, mniszek lekarski, skrzyp polny i wiele innych.
Produkty moczopędne, inaczej diuretyki stosuje się głównie po to, aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz w terapii m.in.: schorzeń wątroby, podwyższonego ciśnienia tętniczego i przy niewydolności serca. Faktem jest, że preparaty te mogą dość często powodować wiele efektów ubocznych, takich jak bóle głowy czy zwiększenie stężenia cukru we krwi. Mimo wszystko istnieją naturalne sposoby na to, aby zwiększyć produkcję moczu. Nie dość, że zapobiegają one przed zbieraniu się nadmiaru płynów w organizmie, to posiadają szereg innych, prozdrowotnych cech. Poniżej wymieniono kilka naturalnych specyfików.
|
|
Jałowiec
Już od czasów średniowiecza używano jałowca jako środka moczopędnego. W niewielu współczesnych testach wykazano jego zalety, lecz dowiedziono, że przyprawa wywiera duży wpływ na objętość moczu u zwierząt. Przyprawa ta raczej nie zmniejsza stężenia potasu, jak robią to niektóre medykamenty. Można spróbować włączyć jałowiec do swojej diety, np. dodawać go do potraw z dziczyzny.
Pokrzywa
Ta powszechnie znana roślina posiada charakterystyczne parzące liście, które mogą pomagać na wiele dolegliwości. Jej właściwości diuretyczne są co prawda niespecjalnie silne, ale są za to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Po spożyciu liści pokrzywy (np. w postaci naparu) dochodzi do obniżenia resorpcji zwrotnej w układzie moczowym, co powoduje wzrost wydalania toksycznego mocznika, produktów przemiany materii, a także chlorków. To sprawia, że pokrzywa może sprawnie oczyszczać krew.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski bardzo często stosuje się w medycynie. Ma wiele właściwości, a jedną z nich jest wpływ na zwiększenia wydalania moczu. Roślina wspomaga leczenie obrzęków, a także pomaga w niewydolności nerek. Jest przydatna w przypadku chronicznego zapalenia pęcherza moczowego albo w kamicy moczowej. Niektóre związki zawarte w mniszku, tworzą rozpuszczalne w wodzie kompleksy z niekorzystnymi metabolitami, które wytwarzają się w organizmie. Zatem zioło oczyszcza oraz odtruwa. W badaniach in vitro wykazano, że bioaktywne substancje pozyskane z mniszka mogą działać przeciwnowotworowo. Specjaliści potwierdzili, że spowalniają one namnażanie komórek raka prostaty i sutka.
Skrzyp polny
Uważa się, że skrzyp oprócz tego, że działa moczopędnie, to wykazuje też właściwości przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne, a przy tym nie wypłukuje ważnych elektrolitów. Posiada krzemionkę, która może chronić przed tworzeniem się kamieni w nerkach.
Pietruszka (korzeń i natka)
Pietruszka to roślina powszechnie spożywana przez wielu ludzi na co dzień (np. jako składnik zup). Mało osób wie, że przyczynia się ona do usuwania nadmiaru wody z organizmu. Substancje w pietruszce powodują zwiększenie przepływu krwi poprzez nerki, a do tego wzmagają przesączanie moczu w kłębuszkach. Powodują rozkurczenie mięśni gładkich w układzie moczowym. Ponadto działają antyseptycznie i rozkurczowo na miocyty gładkie w przewodzie pokarmowym. Roślina stymuluje produkcję soków trawiennych i żółci. Ma też właściwości napotne. Poza tym natka pietruszki jest bogactwem witaminy C.
Liście brzozy
Twierdzi się, że sok z liści brzozy działa pobudzająco na przesączanie w kłębuszkach nerkowych. Może także zwiększyć eliminację niekorzystnych produktów przemiany materii. Polepsza zdolność nerek do filtracji krwi i przypuszcza się, że wypłukuje "piasek", a przy tym zapobiega formowaniu się kamieni nerkowych. Warto pić napar w celu usprawnienia funkcji nerek. Dowiedziono, że triterpeny oraz flawonoidy występujące w ekstrakcie z liści brzozy ograniczają dwa enzymy: lipooksygeazę i cyklooksygenazę prostaglandynową. W ten sposób pełnią funkcję przeciwbólową i przeciwzapalną.
Czarny bez
Napar z kwiatów czarnego bzu stosuje się m.in. w przypadku zapaleń dróg oddechowych, w przeziębieniach, a także w chorobach reumatycznych. Dodatkowo zioło działa moczopędnie. Aczkolwiek nie potwierdzono korzyści z jego spożywania, jeśli chodzi o terapię kamicy nerkowej.
Naturalne środki moczopędne
Wszystkie wymienione wyżej rośliny mają wspólną cechę - mogą powodować zwiększenie dobowej ilości wydalanego moczu. Dzięki temu można pozbyć się z organizmu także groźnych dla zdrowia produktów przemiany materii. Należy jednak pamiętać, że większa część ziół, które dostępne są na rynku to artykuły specjalnego przeznaczenia albo po prostu suplementy diety, nie leki. Dlatego należy je stosować tylko jako uzupełnienie oraz wsparcie konwencjonalnego leczenia. Niebezpieczne może być tzw. samoleczenie, a niewłaściwe stosowanie roślin moczopędnych może powodować radykalne uszkodzenia w organizmie.
Korzyści ze stosowania ziół moczopędnych
Nasilona diureza w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie obrzęków na skutek usunięcia nadwyżki wody z organizmu, ale i dzięki normalizacji ciśnienia tętniczego. Ma także duże znaczenie w kamicy moczowej, w stanach zapalnych dróg moczowych, a także w niewydolności nerek oraz krążenia. W niektórych chorobach zioła są polecane, ale nie w każdej sytuacji. Zawsze przed ich spożyciem warto zasięgnąć porady lekarza.
Jak stosować naturalne produkty moczopędne?
Najważniejsze, aby zachować rozsądek. Składniki biologicznie czynne, które występują w ziołach, mogą nasilać albo osłabiać działanie równocześnie przyjmowanych leków. Nie należy zapominać też o ewentualnych interakcjach.
Poza wymienionymi wyżej naturalnymi produktami moczopędnymi, czynności takie jak zwiększenie ilości ćwiczeń oraz zmniejszenie spożycia soli w diecie może przyczynić się do ograniczenia gromadzenia płynów w ciele. Konsumpcja większej ilości warzyw i owoców, które działają jak diuretyki, również może być dobrym rozwiązaniem. Do produktów tych zalicza się: jagody, żurawinę, cebulę, seler, czosnek, ogórki, cytryny, winogrona, szparagi, paprykę i arbuzy. Ponadto rośliny takie jak: głóg, hibiskus, lipa, a także herbatę zieloną i czarną.