Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Żywność GMO - jak ją rozpoznać na sklepowych półkach?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Żywność GMO - jak ją rozpoznać na sklepowych półkach?


   Żywność GMO jest przez niektórych wkładana między spiskowe teorie o kosmitach i masonach, ale prawda jest taka, że konsumenci (słusznie) obawiają się GMO, ponieważ nikt tak do końca nie wie, jak wpływa i jak będzie ona wpływać (w perspektywie spożywania jej przez wiele lat) na organizmy żywe. Nie każdy chce jeść produkty GMO - konsumenci mają wybór. Żeby rozpoznać żywność genetycznie modyfikowaną na sklepowych półkach na szczęście nie trzeba być profesorem genetyki.

   Modyfikacje genetyczne polegają na tym, że naukowcy wybierają roślinę, której DNA ma zostać zmodyfikowane, a następnie poszukują rośliny posiadającej określone cechy, aby nadać te cechy roślinie bazowej. Na przykład złoty ryż jest odmianą GMO zawierającą mnóstwo beta-karotenu. Dzięki temu zapobiega się na Filipinach niedoborowi witaminy A produkowanej z beta-karotenu, prowadzącemu do kurzej ślepoty i innych poważnych schorzeń wynikających z niedoboru witaminy A. GMO może zatem pomóc w walce z głodem i niedożywieniem na świecie. Niemniej GMO ma też ciemne strony, ponieważ naukowcy nie są w stanie określić jednoznacznie, czy GMO jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, część środowisk naukowych uważa, że modyfikacja DNA może wprowadzić do żywności nowe alergeny, może przyczynić się do zaburzeń płodności, chorób układu pokarmowego, chorób nowotworowych, obniżenia odporności, może również mieć wpływ na owady i zwierzęta.





Oznakowanie produktów genetycznie modyfikowanych

   Producenci żywności GMO mają obowiązek odpowiedniego znakowania swoich produktów. Szczegółowe zasady oznakowania GMO zostały zawarte w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. 2019, poz. 706), dalej jako "ustawa o GMO".

   Zgodnie z art. 47 ustawy o GMO oznakowanie produktów GMO jest obowiązkowe i powinno zawierać między innymi takie informacje, jak:

- nazwa produktu,
- nazwy zawartych w produkcie GMO
- dane producenta lub importera
- przewidywany obszar stosowania produktu GMO
- zastosowanie produktu GMO i warunki jego użytkowania
- numer zezwolenia

   Inaczej mówiąc, produkt GMO można rozpoznać po jego etykiecie - informacja o tym powinna znaleźć się na opakowaniu takiego produktu.



Rejestr produktów GMO

   Od 1 maja 2004 r. Komisja Europejska wydaje decyzje o wprowadzeniu do obrotu na terenie Unii Europejskiej produktów zawierających GMO lub wytworzonych z GMO. Oznacza to, że obrót produktami GMO jest ograniczony posiadaniem przez producenta zezwolenia na wprowadzenie na rynek.

   Europejski rejestr produktów GMO znajduje się pod tym linkiem. Zawiera on informacje o tym, jakie geny zostały zmodyfikowane w określonym produkcie, a także do jakiego użytku może być przeznaczony.



Brak znaku graficznego

   Problemem jest to, że produkty z GMO nie posiadają specjalnego znaku graficznego, wskazującego na modyfikację genetyczną produktu lub składnika. Taki znak graficzny posiadają natomiast produkty niezawierające GMO.

   Kolejnym problemem jest to, że przepisy prawne nie zawierają informacji na temat tego, jaką część opakowania powinna zajmować informacja o genetycznej modyfikacji. Na przykład, wzmianka o GMO może być napisana drobnym drukiem, co powoduje, że jest nieczytelna dla przeciętnego konsumenta.

   Produkty prawdziwie organiczne (bio), niezawierające GMO posiadają certyfikat "Rolnictwa Ekologicznego", a także symbol tzw. "euroliścia".



Naklejki z kodami na warzywach i owocach

   Kupując warzywa i owoce warto zwrócić uwagę na naklejki z kodem, które są na nich przyklejone. Kod PLU jest 4- lub 5-cyfrowym kodem, które pomagają w zidentyfikowaniu produktów, ich pochodzenia, rodzaju i rozmiaru oraz typów upraw. Kody PLU są stosowane już od 1990 r., a ich nazwa pochodzi od skrótu "Price look-up". System kodów jest zarządzany przez Międzynarodową Federację ds. Standardów Produktu od 2001 r.

   Pięciocyfrowy kod, który rozpoczyna się od cyfry osiem oznacza żywność genetycznie modyfikowaną. Wadą tego systemu jest to, że kody PLU nie są obowiązkowe. Warto wiedzieć, że w przypadku warzyw i owoców z czterocyfrowym kodem PLU na opakowaniu lub na naklejce, gdzie cyfrą rozpoczynającą jest 3 lub 4, będzie to znaczyć, że dany produkt jest żywnością konwencjonalną i został wyhodowany przy użyciu nowoczesnych metod agrotechnicznych, czyli z użyciem pestycydów i sztucznych nawozów, natomiast warzywa i owoce, które na opakowaniu lub na naklejce posiadają pięć cyfr, a pierwszą jest 9 oznacza, że produkt był uprawiany naturalnymi - jest to produkt ekologiczny.



Oznaczenia produktów bez GMO

   Wyprodukowanie żywności bez wykorzystania mikroorganizmów i organizmów genetycznie modyfikowanych to zdecydowanie powód do dumy, dlatego producenci, którzy mówią "nie" żywności z GMO informują o tym konsumentów umieszczając na etykietach takie wyrażenia, jak "No GMO", "GMO free", "bez GMO", "wyprodukowano z surowców niemodyfikowanych genetycznie" i tym podobne.



   Konsumenci nie są w stanie stwierdzić, czy produkt zawiera GMO, czy też nie, bez sprawdzenia dokładnie jego etykiety. Obecnie stosowane systemy oznakowania nie są zbyt transparentne. O ile żywność bez GMO jest znakowana w sposób prawidłowy i czytelny dla przeciętnego konsumenta, o tyle pozostała żywność produkowana w sposób konwencjonalny (nie ekologiczny) oraz z wykorzystaniem GMO często nie jest oznakowana w taki sposób, aby konsument już na pierwszy rzut oka wiedział, że ma do czynienia z żywnością produkowaną z wykorzystaniem mikroorganizmów lub organizmów genetycznie modyfikowanych. Przeciętny konsument nie czyta etykiet i nie sprawdza europejskiego rejestru GMO, a już tym bardziej nie wie, co oznaczają kody PLU. Istnieje zatem potrzeba stworzenia powszechnego systemu znakowania żywności GMO, który będzie opierał się na znaku graficznym, a nie elastycznych zasadach umieszczania tego typu informacji w formie tekstowej na etykietach produktów, w niezbyt czytelny sposób.




Zobacz więcej na temat:

żywność gmoetykieta produktugmo


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.91 Ocen: 11


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE