Dzisiaj jest: Sobota, 02.03.2024 Imieniny: Heleny i PawłaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne


powrót
Wszystkie posty użytkownika mezzo
mezzo
Dołączył: 25.02.2010
Posty: 3

[quote:8f43b5e06e="stan20"]Gdy zrobię za kilka tygodni kolejne badania, może nawet wątroby jakie sugerowała Hania napewno opiszę.[/quote:8f43b5e06e]

Będziesz naszym królikiem doświadczalnym :-D

[quote:8f43b5e06e="stan20"]Od lat mamy wpajane że tłuszcz to choroby a nawet śmierć.
I zgoda.To prawda przy żywieniu "tradycyjnym" węglowodanowym tłuszcz jest potrzebny w małej ilości.Tej małej ilości tłuszczu niewielu pilnuje i min. stąd choroby nas dotykające.
Je się ogromne ilości białego pieczywa z wędlinami, mięsami, makarony z tłustymi sosami itp.
No przecierz to samobójstwo, które ma społeczne przyzwolenie.
To jest błędny model żywienia a nie ten "optymalny" w którym wszyscy słyszą tylko TŁUSZCZ ale nikt nie słyszy że bez chleba, mąki, makaronu itp.
Nikt już nie zagłębia się wtedy w istotę tej diety jaką jest stosunek BTW. A to klucz do zrozumienia[/quote:8f43b5e06e]

Wydaje mi się, że właśnie wiele osób, które stosują w swoim mniemaniu prawidłowe żywienie optymalne są właśnie potem przykładem szkodliwości tej diety. Mam znajomego, który "stosuje" dietę optymalną, ale widzę, że nie odmawia sobie również ziemniaczków, paluszków, cukierków, ciastek. Twierdzi, że na diecie czuje się świetnie. Widziałem jego wyniki, cholesterol całkowity - ponad 300, cholesterol LDL ponad 190, trójglicerydy ponad 200. Właśnie takie osoby potężnie zniekształcają obraz żywienia optymalnego. Za chwilę zaczną się pewnie u niego problemy, pójdzie do lekarza, oznajmi lekarzowi, że stosuje żywienie optymalne i wyrobi u tego lekarza PR o żywieniu optymalnym. Lekarz ten zapewne podzieli się informacjami, przy okazji jakiegoś sympozjum, ze swoimi znajomymi i tak właśnie rodzi się głęboki sprzeciw wobec tej diety.
A więc tylko osoby ściśle przestrzegające proporcji BTW mogą być przedmiotem badań i następnie wydawanych opinii.
» przejdź do wątku

mezzo
Dołączył: 25.02.2010
Posty: 3

Hania i stan20. Ciekawa dyskusja :ok:.

stan20 jeśli będziesz miał następne wyniki i spostrzeżenia proszę się podzielić.

Hania, jeśli będziesz miała skorelowaną wiedzę na temat żywienia optymalnego oraz nutrigenomiki to również proszę o publikację. Trzeba jednak pamiętać, że badane i opisywane osoby muszą przestrzegać zasad żywienia optymalnego w 100%, aby były to dane wiarygodne.
» przejdź do wątku

mezzo
Dołączył: 25.02.2010
Posty: 3

[quote:58ed5e96a6="Hania"]diety wysokotłuszczowe prowadzą do ketonemii, a dalej do kwasicy ketonowej![/quote:58ed5e96a6]

Na razie odpowiedź na pierwszy "zarzut" ;-)

Przy niedostatku związków fosforowych dla mózgu i serca organizm wytwarza dla tych narządów tzw. ciała ketonowe, które są lepszym „paliwem” od kwasów tłuszczowych. Dzieje się tak przy głodówce, często w cukrzycy. Ciała ketonowe pojawiają się po szóstym dniu głodówki i utrzymują się różnie długo. W cukrzycy mogą pojawiać się okresowo, ponieważ w cukrzycy gospodarka energetyczna jest szczególnie upośledzona, co zmusza organizm do wytwarzania ciał ketonowych, jako „paliw” niejako zastępczych. Nie są one jednak objawem chorobowym. Powstają w wątrobie.

Ciała ketonowe występują też czasem u ludzi w pierwszym okresie po przejściu na dietę bogatotłuszczową, ale w tym przypadku — według współczesnej wiedzy biochemicznej — nie mają one żadnego znaczenia patologicznego. Żywienie Optymalne jest żywieniem bogatotłuszczowym. Często podejmują je ludzie, którzy przedtem tłuszczów prawie w ogóle nie jedli. Przy radykalnej zmianie metabolizmu, którą wymusza radykalna zmiana diety, organizm musi zużyć dużo białka i energii na to, by we wszystkich komórkach zainstalować nowe „ciągi technologiczne” do spalania tłuszczów, a usunąć, przetworzyć na węglowodany i spalić enzymy zbędne, a takimi stają się enzymy potrzebna uprzednio do spalania węglowodanów.

Ciała ketonowe są wydalane z moczem, gdyż możliwości ich spalania przez mózg i serce są ograniczone. Poziom ciał ketonowych w moczu oznaczany jest krzyżykami: od jednego krzyżyka przy małym ich wydalaniu do 4 przy dużym.

Wydalanie ciał ketonowych z moczem szybko likwiduje niewielkie zwiększenie spożycia węglowodanów. Nie należy więc całkowicie wykluczać węglowodanów z diety, jak to się czasem zdarza. Około 50 gramów węglowodanów na dobę (ściślej — 0,8 g na kilogram wagi ciała) jest potrzebne organizmowi i na ogół wystarcza, aby ciała ketonowe nie były z moczem wydalane.

Przy dalszym stosowaniu Żywienia Optymalnego, tj. po 10-14 dniach u osób młodszych i po 3-8 tygodniach starszych, ciała ketonowe we krwi i moczu już się nie pojawiają dlatego, że organizm potrafi już dostarczać dobrą energię do mózgu i serca oraz innych ważnych tkanek. Ciała ketonowo przestają być potrzebne, więc wątroba zaprzestaje ich wytwarzania.
» przejdź do wątku