Dzisiaj jest: Środa, 29.06.2022 Imieniny: Piotra i PawłaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5863

Forum dyskusyjne

Forum - Ogólnie o zdrowiupowrót

Jak ograniczyć używanie antybiotyków

mirabelle
Skąd: Szczecin
Dołączyła: 05.08.2009
Posty: 23

Przepisy: 4


Szybkie testy CRP wykonywane w gabinecie lekarza rodzinnego mogą w znaczący sposób zredukować liczbę zlecanych antybiotyków, a przez to pomóc w procesie ich ochrony - wynika z badania ''Przydatność szybkich testów CRP w codziennej pracy lekarza rodzinnego'' zrealizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej .

Z badania wynika, że z 413 osób, które dostałyby antybiotyk, gdyby nie szybki test CRP (100%), lek taki otrzymało jedynie 246 pacjentów (60%). Oznacza to spadek liczby wypisanych recept o 40%. W grupie dorosłych spadek ten wynosił 38% (z 260 pacjentów do 160), a w grupie dzieci 44% (ze 153 do 85 osób).
Natomiast w grupie pacjentów z ujemnym wynikiem testu z 278 osób, które dostałyby antybiotyk, gdyby nie szybki test CRP (100%), lek taki otrzymało jedynie 41 pacjentów (15%). Oznacza to spadek liczby pacjentów, którym wypisano antybiotyk o 85%. Z kolei w grupie pacjentów z dodatnim wynikiem obserwowano wzrost ilości zapisanych antybiotyków, który wyniósł 52% (z 135 pacjentów, którzy mieli dostać lek, dostało 205).

''Wynika z tego, że szybki test CRP, przy prawidłowej interpretacji wyniku łącznie z obrazem klinicznym oraz wynikiem badania podmiotowego i przedmiotowego może przyczynić się do racjonalizacji antybiotykoterapii ograniczenia stosowania antybiotyków w tych przypadkach, które tego nie wymagają oraz szybszego włączenia leczenia przyczynowego u tych chorych, których obraz kliniczny nie jest jednoznaczny'' mówi prof. dr hab. med. Andrzej Steciwko, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej i Regionalnego Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Podstawowym zadaniem testu CRP jest pomoc w diagnostyce stanu zapalnego oraz monitorowanie przebiegu leczenia. Wyniki badania to potwierdzają i wskazują, iż test CRP był przydatny w postawieniu rozpoznania (ponad 90%) oraz podejmowaniu decyzji co do rozpoczęcia antybiotykoterapii. 99% lekarzy określiło, że wykonanie testu było łatwe.

Vitalia PL
Adam Slownik
Skąd: Warszawa / Kalisz
Dołączył: 17.06.2015
Posty: 245


a co zrobić jeśli często choruje się i trzeba co miesiąc isc do lekarza po antybiotyk?
Doradzę w zdrowej suplementacji http://sklep.kenayag.com.pl

Figon554
Dołączyła: 28.12.2020
Posty: 22

Według mnie wystarczy dawać organizmowi szansę na walkę z chorobami i przeziębieniami, a dopiero w ostateczności pomagać lekami i antybiotykami, bo większość ludzi zbyt często pakuje w siebie zbyt pochopnie wiele leków 

NikaUn
Dołączyła: 29.12.2020
Posty: 23


Bardzo słusznie powiedziane 

helaq1
Dołączył: 14.10.2021
Posty: 1


Antybiotyki osłabiają odporność moim zdaniem. Ja zawsze najpierw próbuję radzić sobie domowymi sposobami. Zamiast leków spożywam czosnek, miód, piję lipę a na katar inhalacje.