Noni jest owocem morwy indyjskiej, stosowanej powszechnie w medycynie alternatywnej. Jej lecznicze właściwości był znane już od czasów starożytności, stąd też w niektórych źródłach jest nazywana aspiryną starożytności. Pierwotny obszar jej występowania to Indochiny, Malezja, Chiny, Japonia, Tajwan, Półwysep Indyjski, i Australia. Obecnie występuje także w Afryce, ciepłych obszarach Ameryki Północnej, Ameryce Środkowej, północnej części Ameryki Południowej i w Polinezji Francuskiej. Nazwa noni wywodzi się z Hawajów, natomiast na Tahiti znana jest jako nono i to właśnie z owoców na Tahiti jest wywarzana największa ilość soku.
|
|
Liście, łodygi i korzenie morwy indyjskiej od lat były przetwarzane w całości, w celu uzyskania suszu wykorzystywanego następnie do celów leczniczych. W dzisiejszych czasach szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się jednak sok przygotowanych z owoców tej rośliny. Nie wszystkie owoce ze zbioru są wykorzystywane do tworzenia soku. Są poddawane dwóm selekcjom, podczas zbioru i przed oczyszczaniem. Następnie najbardziej dojrzałe i nieskazitelne owoce są poddawane ekstrakcji miąższu. Po oddzieleniu skór i nasion, miąższ zostaje przetransportowany do wyciskarki. Ostatnim etapem jest proces filtracji, który pozwala na pozyskanie czystego soku. Sok noni jest jednym z najbardziej znanych preparatów ziołowych na świecie, co zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom.
Tajemnica właściwości soku
Owoce noni poddano wielu badaniom, których wyniki potwierdziły, że są bogatym źródłem antrachinonów, a także prokseroniny, tlenku azotu, skopoletyny i damnacanthalu. Prokseronina jest substancją, która w organizmie ludzkim zostaje przekształcona w kseroninę, która reguluje sztywność i kształt białek, dlatego ma zasadniczy wpływ na przebieg leczenia różnych schorzeń, zwłaszcza chorób skóry. Poza tym kseronina korzystnie wpływa na wytwarzanie endorfin, nazywanych potocznie hormonami dobrego samopoczucia.
Tlenek azotu jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym przede wszystkim dobry cholesterol. Obniża ryzyko zawału serca i mózgu oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi poprzez rozszerzenie tętnic. Uczestniczy w regulacji wydzielania insuliny przez trzustkę, a zatem pomaga zapobiegać cukrzycy i kontrolować jej przebieg. Tlenek azotu jest wykorzystywany przez komórki układu immunologicznego w walce z bakteriami, wirusami i komórkami nowotworowymi oraz pełni rolę neuroprzekaźnika między neuronami a mózgiem. Tlenek azotu stymuluje organizm do uwalniania hormonu wzrostu HGH zwiększającego beztłuszczową masę ciała i gęstość kości.
Skopoletyna jest związkiem pomagającym w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, zaś serotonina pełni rolę neuroprzekaźnika, który ma znaczenie w regulacji snu, temperatury ciała, głodu i zachowań seksualnych. Damnacanthal działa przeciwnowotworowo, poprzez skuteczne hamowanie aktywności nowotworowej w pewnych typach schorzeń.
Noni jako adaptogen
Adaptogen jest to preparat ziołowy, który nie powoduje znaczących zmian i zaburzeń w fizjologii człowieka, poprawia i normalizuje różne funkcje organizmu, uodparnia organizm poprzez oddziaływanie biochemiczne i fizyczne oraz nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Według opinii naukowców, sok noni można uznać za adaptogen. Ich stanowisko jest wsparte wynikami badań klinicznych. Sok noni nie jest lekiem, lecz suplementem żywieniowym, który ma dobroczynny wpływ na organizm. Pomaga również łagodzić skutki uboczne działania niektórych środków farmaceutycznych. W związku z tym, że pomaga utrzymać prawidłową homeostazę organizmu, uchodzi za skuteczny środek profilaktyczny. Stosowany w odpowiednich dawkach pomaga zachować zdrowie przez długi czas. Należy spożywać go na czczo i nie łączyć z innym pokarmem, ani lekami. Dawkowanie zależy od wagi, wieku, celu zażywania soku, a także od stosowanej diety. Nie bez znaczenia jest także stadium i przebieg choroby, której leczenie jest wspomagane za pomocą tego preparatu.