Okres jesienno-zimowy sprzyja częstym infekcjom oraz wychłodzeniu organizmu. Dlatego też w tym czasie często wybieramy ciepłe napoje i dania z dodatkiem rozgrzewających i aromatycznych przypraw. Kto z nas nie pił herbaty z imbirem i cytryną lub nie jadł kruchych ciasteczek z przyprawą korzenną?
Oprócz kojarzącego się z okresem zimowym - świątecznym aromatem oraz smakiem przyprawy takie jak cynamon, imbir, kurkuma, kardamon mają liczne właściwości zdrowotne, które działaniem wspierają prawidłowe funkcjonowanie procesów fizjologicznych naszego organizmu. Jakie więc właściwości wykazują?
|
|
Cynamon
Cynamon jest jedną z najpopularniejszych przypraw korzennych, produkowaną z kory drzewa cynamonowego. Kojarzony jest najczęściej z dodatkiem do wypieków, jednak od wieków stosowany był w medycynie ludowej jako środek leczniczy w dolegliwościach układu pokarmowego, jako środek przeciwbólowy i antybakteryjny.
Cynamon znany był już starożytnym Grekom, Rzymianom, Egipcjanom, Hindusom oraz Chińczykom. Uważano go za pokarm bogów, wierząc że ekstrakt i syrop z kory drzewa cynamonowego wzmacnia ciało i ducha.
Sekret właściwości zdrowotnych cynamonu jest ukryty w substancjach chemicznych takich jak aldehyd cynamonowy, kwas cynamonowy, licznych polifenolach i przeciwutleniaczach. To dzięki nim cynamon wykazuje działanie antynowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwdrobnoustrojowe. Cynamon wykorzystywany jest pomocniczo w dolegliwościach trawiennych, wzdęciach, skurczach żołądkach oraz wrzodach i zgadze. Pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. Cynamon jest również silnym środkiem antyseptycznym. Niszczy takie bakterie E. coli, Streptococcus aureus, Bacillus subtilis, oraz pleśnie Aspergillus Niger, Penicillum chrysogenum. Trwają badania nad wykorzystywaniem substancji aktywnych cynamonu w chorobie Alzheimera, zapaleniu stawów oraz w miażdżycy.
Jak wykorzystać cenne właściwości cynamonu?
Cynamon może być atrakcyjnym dodatkiem do kawy, czy aromatycznej herbaty. Może stanowić składnik owsianek, płatków śniadaniowych, oraz ciasteczek zbożowych i wypieków. Świetnie sprawdzi się również w piernikach w towarzystwie pieczonych jabłek, miodu i innych korzennych przypraw.
Imbir
Imbir jest rośliną podziemną o rozgałęzionym kłączu, hodowaną na terenach Chin, Indii, Filipin i Afryki. W mitologii hinduskiej imbir uważany był za roślinę, która pomaga ludziom pobudzać wzrost i wspomagać płodność.
Szerokie zastosowanie zdrowotne kłącze imbiru zawdzięcza licznym substancjom aktywnym takim jak zinginberen (odpowiedzialny także za charakterystyczny aromat imbiru), aldehydy (gingerol, zingeron), borneol, cytral oraz limonen.
Imbir jest produktem łagodzącym mdłości, co znalazło zastosowanie w leczeniu nudności wywoływanych tzw. chorobą lokomocyjną. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne. Wśród pacjentów z zapaleniem kości i stawów, którym podawano ekstrakt z imbiru zauważono zmniejszenie bólu. Pozytywnie działa także na funkcjonowanie przewodu pokarmowego przez pobudzanie motoryki przewodu pokarmowego oraz działanie żółciopędne. Wykazuje działanie hamujące aktywność bakterii, grzybów i wirusów. Imbir ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zapobiega powstawaniu procesów miażdżycowych i zakrzepowych w naczyniach krwionośnych.
Jak wykorzystać cenne właściwości imbiru?
Podobnie jak cynamon imbir doskonale sprawdzi się jako dodatek do rozgrzewającej herbaty oraz napojów i koktajli. Może być dodawany do wielu dań mięsnych, zup, czy potraw z nasion roślin strączkowych. Sproszkowany jest doskonałym składnikiem przyprawy korzennej używanej do wypieków.
Kurkuma
Kurkuma to kłącze ostryżu długiego (nazywanego często szafranem indyjskim). To właśnie ono wykorzystywane jest w gastronomi jako dodatek do dań. Kurkuma stanowi również składnik popularnej przyprawy curry. Jest szczególnie znana z intensywnie żółtego koloru, za który odpowiada substancja kurkumina.
Kurkumina decyduje również o właściwościach zdrowotnych kurkumy. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwdrobnoustrojowe. Hamuje reakcje zapalne oraz obniża uszkodzenia komórek związane ze stresem oksydacyjnym. Korzystnie działa na zapobieganie procesom miażdżycowym przez hamowanie agregacji płytek krwi w naczyniach krwionośnych. Działanie antynowotworowe kurkuminy tyczy się hamowania aktywacji kancerogenów, hamowania angiogenezy oraz obniżania zdolności wystąpienia przerzutów nowotworów. Kurkumina działa również ochronnie na przewód pokarmowy. Wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom, wymiotom oraz zgadze. Zapobiega także wystąpieniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Działa przeciwdrobnoustrojowo. Hamuje rozwój bakterii oraz drożdży.
Jak wykorzystać cenne właściwości kurkumy?
Zarówno sama kurkuma, jak i jako składnik popularnej przyprawy curry stanowić może idealny dodatek do wielu dań mięsnych, warzywnych oraz zbożowych. Idealnie pasuje do kurczaka, ryżu oraz ryb i warzyw strączkowych. Ze względu na kolor kurkuma może być stosowana jako naturalny barwnik do np. ciast, sosów, potraw z ryżu, czy koktajli.