Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Kuchnia rumuńska


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Kuchnia rumuńska


   Kuchnia rumuńska stanowi kompozycję dań wywodzących się z przeróżnych tradycji. Na jej ukształtowanie znacząco wpłynęła kultura osmańska, węgierska, serbska oraz niemiecka. W kraju tym jada się potrawy proste, kaloryczne, a do tego bardzo smaczne. Czym odznacza się ta kuchnia i jakie tradycyjne dania królują na rumuńskim stole?

   Kuchnia rumuńska cechuje się różnorodnością i obejmuje wiele tradycji oraz zwyczajów kulinarnych, charakterystyczne dania, a także zapożyczenie tradycji kulinarnej z różnych państw. Obejmuje nie tylko potrawy codzienne, ale też specjalne posiłki świąteczne. W rumuńskiej kuchni używa się dużo zbóż, mięsa, mleka, warzyw, olejów roślinnych, produktów ubocznych z mięsa oraz nabiału. Tradycyjna kuchnia rumuńska jest bardzo podobna do kuchni polskiej. Tak jak i Polacy, mieszkańcy Rumuni cenią zupy. Występuje u nich nawet grupa specyficznych zup o kwaśnym smaku o nazwie ciorbă. Do tego asortymentu zalicza się zarówno zupy warzywne, jak i mięsne, z cielęciny, flaków albo zupy rybne, do których dodaje sok z cytryny, ocet, sok z kiszonej kapusty bądź otręby pszenne fermentowane (Bors). Z kolei inna ranga - ţuică (śliwowica) jest ogólną definicją dla mocnych napojów alkoholowych w Rumunii, kiedy w pozostałych państwach, każdy smak posiada inne określenie. Ze względu na to, że nie istnieją konkretne ani nadzwyczajne metody przyrządzania dań rumuńskich, powinno się zaznaczyć, że w kuchni tej ważne jest dbanie o szczegóły. Poszczególne tradycyjne dania wymagają wyjątkowego sposobu gotowania, który jest znany niemal we wszystkich zakątkach Rumunii. Mięso to jedno z kluczowych składników większości potraw kuchni rumuńskiej, aczkolwiek pozostałe cieszące się uznaniem składniki to np. fasola i ziemniaki. Ogólnie ujmując, dania są rustykalne, a ich przygotowanie nie jest trudne.





Posiłki w ciągu dnia

   Śniadanie zazwyczaj składa się z produktów mlecznych, takich jak: sery, jogurty, świeże mleko. Do nich dodaje się np. płatki zbożowe bądź pieczywo. Jada się również produkty mięsne, np. salami lub szynkę albo potrawy z jajek (np. jajecznicę). Tradycyjny obiad składa się z trzech dań: rosołu albo zupy, mięsa oraz warzyw albo tylko z warzyw (zwłaszcza w dni postne) bądź surówek, mięs. Drugie danie składa się z warzyw oraz mięsa albo z tylko z warzyw, do których podaje się różne sosy. Deser obejmuje owoce, ciasta, a także przetwory z owoców. Jeśli chodzi o kolację, to jest prawie identyczna jak obiad, lecz wyklucza się zwykle potrawy ciężkostrawne.



Tradycje kulinarne i święta w Rumunii

   Większość tradycji rumuńskich obchodzi się poprzez przygotowywanie specjalnych potraw. Dania, które akompaniują różnym uroczystościom, mają duże znaczenie. Wiele starań i wysiłek ludzki sprawiają, że świąteczny posiłek jest naprawdę niepowtarzalny. Mięso wieprzowe, które przyrządza się w gulaszu albo w sarmale, zazwyczaj jada się na święta Bożego Narodzenia. Chętnie spożywa się także napój alkoholowy, określany jako tuica (rumuńska brandy ze śliwek). Głównym mięsem, którego używa się do gotowania dań wielkanocnych, jest jagnięcina. Jajka ugotowane i pokolorowane, tradycyjnie podaje na Wielkanoc bez dodatku pieczywa.



Czym odznacza się kuchnia rumuńska?

   Potrawy kuchni rumuńskiej są bardzo różnorodne. Głównym składnikiem wchodzącym w skład wielu dań rumuńskich są mięsa: wołowe, wieprzowe oraz cielęce. W skład pospolitego obiadu rumuńskiego wchodzi:

Przystawka, w której uwzględnia się różnego typu sery, krojone warzywa, a także mięsa.

Zupa - zazwyczaj królują flaki, ale podawana jest również zupa z ryb, warzyw albo z klopsami.

Ryby - jesiotr grillowany pochodzący z Morza Czarnego bądź grillowany śledź, a także saramura.

Potrawa główna - sarmale, czyli gołąbki, gulasz z mięsa, gotowane w oleju warzywa albo kiełbaski grillowane.

Deser - zwykle seruje się naleśniki z farszem z białego sera, rodzynek oraz przypraw bądź specjalny chleb świąteczny z makiem, serem lub orzechami włoskimi (cozonac), a także pączki z nadzieniem serowym określane jako papanasi.

   Tradycyjne potrawy kuchni rumuńskiej nie trudno jest przygotować samemu. Niektóre z nich nierzadko mogą przypominać typowe polskie dania i czasami różnią się jedynie metodą przyrządzenia, bądź osobnym składnikiem. Rumunia to jeden z pionierskich wytwórców win. Nie wszystkie z nich są osiągalne poza granicami państwa, więc opłaca się odwiedzić to państwo oraz jego liczne winnice, na przykład Cotnari Vineyard lub Odobesti.



Tradycyjne dania kuchni rumuńskiej

Sarmale

   Są to malutkie gołąbki, które zwija się w kiszone liście kapusty bądź w liście winogrona. Najczęściej faszeruje się je grzybami, ryżem, mięsem i słoniną. Nierzadko podaje się je z mamałygą. Danie to jest polecane przez wiele osób i prawdopodobnie smakuje wyśmienicie - warto przekonać się o tym samemu.


Plăcintă

   Plăcintă jest to placek wyrabiany z ciasta, które przypomina nieco ciasto naleśnikowe oraz francuskie. Wypełnia się je nadzieniem z kapusty, ziemniaków czy sera. Czasami potrawę podaje się jako przystawkę, ale częściej jako osobne danie. Niejednokrotnie jest sprzedawana w przydrożnych budkach z pieczywem - może być wówczas doskonałym przysmakiem na kolację albo na śniadanie.


Kołacze

   Jest to koliste pieczywo, które wypieka się przeważnie mąki żytniej i/lub pszennej, a po upieczeniu na ruszcie, obsypuje się je solidnie cukrem. Kołacze są bardzo smaczne. Wiele osób lubi je jeść na ciepło wprost po upieczeniu, ale wypiek świetnie smakuje też na zimno.


Mamałyga

   Mamałygę przygotowuje się z kaszy lub mąki kukurydzianej. Metoda przygotowania tego dania nie jest skomplikowana, bo wystarczy jedynie zagotować mąkę na mleku albo na wodzie. Zwykle uzyskuje się ciasto o odmiennej konsystencji w zależności od tego, jaka ilość wody zostanie dodana do mąki. Mamałygę można podawać na słodko i na słono. Często zestawia się ją z daniami mięsnymi. Można serwować ją w postaci osobnego posiłku albo jako przystawkę. Wówczas podaje się ją najczęściej z sosem czosnkowym, sadzonym jajkiem, bryndzą albo ze śmietaną.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE