Nazwa łacińska: Cinnamomum verum
Nazwa angielska: Cinnamon
Nazwa hiszpańska: Canela
Nazwa francuska: Cannelle
Nazwa niemiecka: Zimt
Wiadomości ogólne i ciekawostki
Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw korzennych o bardzo przyjemnym, korzennym, słodkim zapachu. Wzmaga apetyt i ułatwia trawienie. Przyprawa ta znana była już w czasach antycznych, olejek cynamonowy ceniony był zarówno jako przyprawa jak i lek. W starożytnym Egipcie używany był jako jeden ze składników maści do balsamowania zwłok, prawdopodobnie dzięki właściwościom antybakteryjnym. Cynamon jest to kora wiecznie zielonego, niewysokiego drzewa Cynamonowca Cejlońskiego z rodziny wawrzynowatych. Występuje przede wszystkim na Cejlonie (Sri Lanka), Madagaskarze i Mauritiusie. Tam jest również uprawiany. Inne nazwy: Cynamon cejloński.
|
|
Surowce lecznicze i przyprawowe
Surowcem zielarskim jest kora, liście i bardzo rzadko owoce tzw "pączki cynamonowe".
Substancje lecznicze
Kora
- Aldehyd cynamonowy (65-75%)
- Eugenol (około 10%)
- Kwas cynamonowy
- Linalol
- Garbniki
- Cukry
Liście
- Eugenol (około 70-95%)
- Kwas cynamonowy
- Linalol
- Aldehyd cynamonowy (1-5%)
Łatwa destylacja i dostępność liści cynamonowca powodują, iż jest on znacznie tańszy niż olejek cynamonowy pozyskiwany z kory. Skład chemiczny obu olejków jest jednak inny. Olejek z liści zawiera bardzo dużo eugenolu, a aldehyd cynamonowy występuje w nim w bardzo małych ilościach. Oba olejki mają podobne właściwości terapeutyczne jednak olejek pozyskiwany z kory wykazuje silniejsze działanie.
Działanie
- Bakteriobójcze
- Poprawia trawienie
- Wzmaga apetyt
Olejek cynamonowy ma silne właściwości zarówno bakteriobójcze jak i grzybobójcze. W medycynie stosowany jest wewnętrznie przy braku łaknienia, we wzdęciach i biegunkach. Antyseptyczne właściwości olejku zapobiegają zatruciom pokarmowym i niestrawności. Wykorzystywany jest również w farmacji i w stomatologii. Daje doskonałe efekty podczas leczenia przeziębień infekcji wirusowych oraz niektórych infekcji skóry. Stosuje się go w miksturach przeciwreumatycznych. W mieszankach aromatycznych olejek cynamonowy można stosować do masażu, kąpieli, kompresów oraz do inhalacji.
Zastosowanie
- Jako aromatyczna przyprawa o korzennym słodkawym lekko pikantnym smaku i bardzo przyjemnym zapachu. Obecnie stosowany jest głównie do deserów, słodyczy, ciast, pierników, konfitur, herbat, kawy, czekolady, potraw mlecznych i potraw z ryżu, kompotów, marynat, ponczu, różnego rodzaju nalewek i grzanego wina. Mielony cynamon dodawany jest do słodkich pieczonych puddingów i niektórych dań z mięsa jak cielęcina, drób i ryb.
- Kora cynamonowa jest przyprawą powszechnie stosowaną przy wyrobie win, wódek i likierów.
- Olejek stosowany przy przeziębieniu.
- "Pączki cynamonowe" - mało popularne. Jako przyprawa stosowane w Chinach i Indiach. Odznaczają się gorzkawym, terpentynowym zapachem, smakiem przypominają owoce jałowca, a wyglądem zaś goździki. Zbiera się je, kiedy są niedojrzałe. Są mniej aromatyczne niż kora.
- Zmielone nasiona cynamonowca używane są jako składnik kosmetyków, a olej z nich pozyskiwany znalazł zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Z kory korzeni cynamonowca otrzymuje się kamforę.
Przeciwwskazania
Brak